معماری

گزارش دومین جلسه جامعه مجازی بافرانیان

ضمن تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام، همانگونه که در مطالب قبلی عنوان شد دومین جلسه بافرانیان حاضر در فضای مجازی (جامعه مجازی بافرانیان) روز جمعه سوم آذرماه ۱۳۹۱ در محل کتابخانه نیستانی بافران برگزار شد. در این جلسه که با حضور جمعی از نخبگان، مسئولین و افراد صاحب قلم بافران برگزار شد سایت بافران به طور رسمی افتتاح گردید و از حضار محترم جهت حضور در سایت دعوت به همکاری شد. در ادامه مشروح مذاکرات جلسه با اندکی خلاصه سازی تقدیم می گردد. ضمنا انشاءالله عکسهای جلسه هم به زودی روی همین سایت منتشر خواهد شد.

 ۱- حضار جلسه (به ترتیب درج در برگه اسامی):

– عیسی پوربافرانی (محمد)

– رضا احسان فر (جواد)

– حسین فروزان (محمد)

– ابولفضل پوربافرانی (علی اکبر)

– رضا شکوری (حیدر)

– ناصر پوربافرانی (حسن)

– علی پوربافرانی (غلامرضا)

– غلامرضا محقق نیا (یوسف)

– محمدحسن رحیمی بافرانی (عیدعلی)

– محمد ارشادی (علی)

– مهدی ارشادی (علی)

– جمال امامی بافرانی (علی)

– فاطمه امامی بافرانی (علی)

– حسین امامی بافرانی (علی)

– قوام فروزان (عباسعلی)

– هادی پوربافرانی (مهدی)

– مهدی پوربافرانی(نجاتعلی)

– حمید پوربافرانی(محمدحسن)

– مجتبی پوربافرانی(محمدحسن)

-عباسعلی پوربافرانی(محمدحسن)

-ایمان رادمنش (رضا)

– محمدرضا عرب بافرانی(علی اکبر)

-حمیدرضا عرب بافرانی(علی اکبر)

– محمد پوربافرانی (مسیب)

– رضا عرب بافرانی (قدمعلی)

– نعمت الله عرب بافرانی(قدمعلی)

– حسین عرب بافرانی (علی اکبر)

– مهدی شهریاری بافرانی(حسین)

– عبدالرحیم پوربافرانی(علی اکبر)

– علیرضا عرب بافرانی (توکل)

– مجتبی پوربافرانی (ملا باقر)

– موسی پوربافرانی (مجتبی)

– علی اکبرعرب بافرانی (حاج حسین)

– جابر فخرایی (محمدتقی)

– وحید پوربافرانی (کرمعلی)

– حمیدرضا پوربافرانی (احمد)

۲- مشروح مذاکرات و صورت جلسه

پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای مهدی شهریاری، جلسه با سخنان و خوشامدگویی آقای حسین فروزان آغاز گردید. آقای فروزان پس از خوشامدگویی و عرض تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین، تلاش نمود تا با نگاهی کوتاه به تاریخچه فعالیت بافرانیان در فضای مجازی، به بیان برخی کارکردهای این حوزه در اعتلای بافران و بافرانیان بپردازد. در این زمینه وی سابقه فعالیت بسیاری از وبلاگهای کنونی را از سال ۸۴ بیان نموده و به ارائه گزارشی از اولین جلسه جامعه مجازی بافرانیان در سال ۱۳۹۰ پرداخت و یکی از مهمترین فواید آن جلسه را شنیدن نظرات و نقدهای دوستان و مخاطبان نخبه سایتها، نسبت به عملکرد آنها برشمرد.

در همین زمینه ایشان کارکردهای فضای مجازی را به شرح ذیل عنوان نمودند:

– ایجاد ارتباط صمیمی بین نخبگان بافرانی در هر جای ایران و حتی جهان

– جمع آوری متون و دست نوشته های عزیزان بافرانی در حوزه های مختلف ادبی، مذهبی و …

– جمع آوری آثار فرهنگی و تاریخ شفاهی شهر بافرانی

-اطلاع رسانی اخبار شهر بافران به کلیه بافرانیان خارج شهر

– انتقاد و کمک مشفقانه بافرانیان خارج بافران در حل مشکلات شهر بافران

پس از سخنان ایشان، آقای محمدرضا عرب بافرانی به ارائه بسیار کوتاهی از کارکردهای یک سایت پرداخته و موارد فوق را تشریح نمود. سپس به دعوت آقای فروزان حاضرین در جلسه به ارائه نظرات خود در این خصوص پرداختند که برخی از اهم مطالب ارائه شده به صورت تیتروار گزارش می شود:

آقای مجتبی پوربافرانی:  می بایست جنبه های معرفتی چنین سایتی روشن و واضح بیان شود. همچنین بهتر است از تفرقه در فضای مجازی پرهیز نمود و به سمت اتحاد و اجماع رویه حرکت نمود. اخلاق مداری نیز جنبه ای است که هیچگاه نباید در کارها و انتقادات و بحثها فراموش شود.

آقای جابر فخرایی: سایت بافران باید بتواند قوی شود (از نمونه وبلاگهای قوی در حوزه مجازی وبلاگ بچه کویر است).  پس باید سایت هم از نظر محتوایی قوی شود. باید از افراد توانمند بافران استفاده نمود به عنوان مثال در حوزه مذهبی آقای مجتبی پوربافرانی و آقایان مفتاح، در حوزه شعر آقایان شکوهی فر، محسن عرب و بسیاری از خواهران، در حوزه مهندسی جامعه مهندسین بافران و …. . بهتر است مطالب غنی و متنوعی جمع آوری شود. همچنین باید شفاف سازی و اخلاق مداری را سرلوحه قرار داد. بین نقد و تخریب تفاوت قائل شویم. باید فضای محیط نقد فراهم شود. دو یا سه نفر بررسی کنند که اگر مطالب به کسی برنخورد و توهین نیست متنشر شود. بهتر است بدانیم واقعیات در قالب طنز با دروغ طنز آمیز اشتباه گرفته نشود. مراقب باشیم که نقدهای کوچک باعث زیر سوال رفتن کل کار نشود و خدماتی که در بافران انجام می شود به نحو مناسبی بازتاب داده شود. خواهران اهل قلم نیز مرتبط و وارد شوند. باید به جایی برسیم که در هر ساعت، سایت مطلب جدیدی داشته باشد.

آقای  علیرضا عرب : تاسیس سایت از کارهای زمین مانده شورا است. بهتر است علیرغم ایجاد یک سایت جامع، همچنان وبلاگها هم به صورت جداگانه به فعالیت خود ادامه دهند. سایر باعث ارتباط و انتقال خبر بین بافرانیان می شود که بالاخص برای بافرانیان خارج نایین بسیار مهم و حیاتی است.

آقای عباسعلی پوربافرانی: آیه رب اشرح لی صدری به ما یادآوری می کند که در هر کاری از خداوند شرح صدر بخواهیم و تحمل نقد را داشته باشیم. تاثیر جنگ امام حسین (ع) با اطلاع رسانی های حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) کامل شد و لذا نقش اطلاع رسانی و خبررسانی یک رسانه بسیار مهم است. پیام رسان باید اخلاق مدار باشد. در فضای مجازی هم باید حق الناس را رعایت کرد. فضای مجازی مخاطب بیشتر دارد و نقدی که بشود به راحتی قابل رفع نیست و باید مراقب بود. ما در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار سایت bafrancity.free.com را راه اندازی نمودیم و امروز به اینجا رسیده ایم. بهتر است یک سایت اصلی داشته باشیم و همین سایت وبلاگهای دیگر را هم معرفی بکند. روشهای جذب در فضای مجازی هم خاص هستند: باید دید که مخاطبان که هستند؟ کامنت گذاران که هستند؟ گردانندگان سایت چه کسانی هستند؟ تصاویر چگونه و با چه کیفیتی منتشر می شود؟ نویسندگان سایت و خبرنگاران کیستند؟ حتما در مطالبی که اشخاص حقیقی یا حقوقی مخاطب هستند با ایشان قبل از انتشار مطلب صحبت شود. مدارس بافران در فضای سایبری فعال شوند. قوانین جرایم سایبری سنگین است و مراقب قوانین باشید.  همچنین سایت باید بتواند نخبگان را با توانمندیهایشان معرفی کند تا با هم مرتبط شوند و از  آنها در جای مناسب استفاده شود. ما پیگیر مجوز نشریه کاغذی سیمای بافران هم هستیم. و نکته آخر آنکه حتما صورت جلسه اعلام گردد.

سرکار خانم فاطمه امامی: حتما در جلسات از خواهران بافرانی دعوت شود. برای سایت هم از کمک خواهران استفاده شود. در سایت صفحه ویژه ای برای خواهران راه اندازی شود.

آقای جمال امامی: سایت زمینه خوبی برای ارتباطات همشهریان است، البته مطالب نیاز به طبقه بندی دارند و همچنین سطح مطالب بسیار پایین است که باید ارتقا داده شود.

 آقای رضا شکری: ظرفیتها خوب است و از نیروها هنوز استفاده خوبی نمی شود و باید استفاده شود. وبلاگها یکجانبه(یک موضوعی)هستند و باید همه جانبه باشند. تصاویر در سایتها و وبلاگها مشکل دارد. آدرس وبلاگها و سایتهای حضار جلسه را هم بگیرید.

آقای علی پوربافرانی: ما می دانیم انتقاد بر شهرداری وارد است و قبول داریم. به دلیل کمبود نیرو است که روابط عمومی ما ضعیف است. متاسفانه تخریب در خبرگزاری ها زیاد است. ندانسته مطالب را ننویسید. اخبار درست و دقیق منعکس گردد. اخبار حتما با ما هماهنگ شود. گزارشهایی از طرف شهرداری و سایر مسئولین بافران داده شود.

آقای عباسعلی پوربافرانی: باید در مورد شخص حقیقی یا حقوقی با ایشان مشورت گردد به شرطی که تخریب مطرح باشد، در غیر این صورت می تواند از طرف نهاد یا فرد مورد نظر جوابیه داده شود و جوابیه در سایت منتشر گردد. نقد باید منصفانه باشد ولی نباید خفه شود. چون نقد زمینه پیشرفت است. در سایت بافران کامنت انتقادی در خصوص عاشورای سال قبل برای اینجانب منتشر شده بود که بخشهای تخریب آن … گذاشته شده بود و این روش خوبی برای نقد بود.

آقای قوام فروزان: اتفاقا نقد باید وجود داشته باشد و نقد بی پرده ولی در چارچوب باشد. مثلا بخش صرفا جهت اطلاع ۲۰:۳۰ هم همین نقش را دارد و کار خبرنگار بافران دیلی را می کند.

آقای علیرضا عرب بافرانی: آزادی بیان در چارچوب خودش باید وجود داشته باشد. اتفاقا وبلاگ بافران در خصوص کتاب عروس کویر از ما نقدهایی کردند که برخی وارد و برخی غیروارد بود که ما جواب دادیم وجوابیه هم در همان وبلاگ منتشر شد و این روش نقد مناسب است.

–  آقای غلامرضا محقق نیا: لینک کمکهای مردمی و کمیته های حمایت، رفع مشکلات و … ایجاد شود. مثلا برای حل مشکلات خانوادگی، فرهنگی، مالی و… سایت ابزار خوبی است.

آقای محمدحسن رحیمی: دامنه سایت رسمی باشد. کامنتها در حد امکان منتشر شوند. روشهای مالتی مدیا و کدهای جاوا استفاده شود. به قانون کپی رایت احترام گذاشته شود. سایتها همه جانبه باشد و فقط یکجانبه نوشته نشود.

آقای مهدی پوربافرانی: نحوه بیان خبرها باید اتفاقا متفاوت و جذاب باشد تا خواننده دعوت به خواندن شود. اخبار رسمی کارکرد زیادی ندارد. مثلا تفاوت تعداد بیننده های ۲۰:۳۰ با سایر بخشهای خبری هم همین است.  بهتر است در خصوص اخبار شفاهی گفته شود »شنیده می شود» تا مشخص گردد که خبرقطعی نیست.

آقای حمید پوربافرانی: من خبرنگار نسیم فردا بودم و ۱۰ سال قبل خبری دادم که باعث تغییر مسئولی هم در شهر شد و چه اعتراضات زیادی بعد از آن شکل گرفت. ولی واقعا خبر غلط نبود و کاملا صحیح بود فقط کمی تند بود. اخبار بافران دیلی شاید بعضی وقتها تند باشد ولی ایرادی ندارد و غلط نیست.

آقای ایمان رادمنش: بحث سایت مطرح شد ولی متاسفانه نگاه به آن فقط یک وبلاگ است و سطح پایین است. باید به سایت نگاه عمیق تری داشت و کارکردهای فرای خبررسانی برای  آن انتظار داشت. مثلا در بحث آموزش می توان از روشهای مجازی استفاده نمود. می توان توانمندی بافرانیها را بیان کرد. فرصتهای شغل را بیان کرد. مدارس هوشمند شده و مرتبط شوند. با هزینه های کمتر خدمات زیادی ارائه داد. من پیشنهاد می کنم حتما یک پرتال جامع ایجاد شود. باید بافرانی های توانمند معرفی شوند تا مثلا اگر من فرصت شغلی داشتم و نیاز به یک متخصص رشته خاص داشتم از بافرانی ها استفاده کنم. بافران بستر استعداد و دانش است اگر دولت هزینه نمی کند ما باید خودمان هزینه و وقت بگذاریم و مدارس را به سیستمهای آموزش مجازی مرتبط کنیم تا این استعدادها شکوفا شوند.

آقای حمیدرضا عرب بافرانی: دراین جلسه صحبتها و انتقادات زیادی به عملکرد ما در سایت بافران شد که به دیده منت خریداریم. ولی کسی در خصوص عملکرد سایر دوستان در فضای مجازی صحبت نکرد. در نظر بگیریم که نویسندگان سایت هم خودشان مشغله دارند و همین که سایت مرتب به روز می شود خود زحمت زیادی می برد.

آقای رضا احسانفر: فضای احساسی سایت خوب است و باعث ایجاد ارتباط با بافران می شود. باید برای جامعه اساسنامه نوشته و تدوین گردد تا جنبه های دیگر هم توجه شود. اداره کنندگان با انتخاب خود دوستان باشند. برخی مطالب جنبه منطقه ای دارند و برخی رویکرد اطلاع رسانی دارد. از مطالب دیگر غافل نباشیم. مسائل امنیت کشور و … هم در نظر گرفته شود.

در اینجا به دلیل کمبود وقت، در حد چند دقیقه توضیح فنی کوتاهی از روش درج مطلب در سایت توسط آقای محمدرضا عرب بافرانی ارائه شد و جلسه ختم گردید.

۳- توضیح برخی نکات در خصوص عملکرد سایت:

پیرو انتقادات و مسائل عنوان شده در جلسه چند نکته به صورت تیتروار در خصوص عملکرد قبلی، فعلی و آینده سایت بافران به سمع و نظر شما عزیزان می رسد:

– این جلسه تجربه جدیدی در بافران بود که موضوع خاصی را بین نخبگان به بحث کشیده بود، و آن هم اصل موضوع نقد و روش نقد است. این موضوع و نحوه بیان و چالش های آن در جلسه امری بسیار میمون و مبارک بوده و امید است بتواند به بهتر شدن ظرفیت نقدپذیری همگی ما منجر شود. هرچند موضوع نقد اصلی جلسه عملکرد اینجانبان(اینجانب و تیم نویسندگان وبلاگ بافران) بود ولی ما (نویسندگان وبلاگ) تلاش کردیم (با اینکه سخت بود) یکی از مهمترین بهره های ما از این جلسه این باشد که نقد پذیری خودمان را بالا ببریم.

– فراموش نکنیم که اصولا فضای مجازی فضای آزادتری نسبت به فضای حقیقی است و این امری است که در تعریف فضای مجازی توسط ارگانهای ذیربط هم لحاظ شده است. پس اینکه انتقادات در این فضا اندکی صریح تر باشد امری طبیعی است ، البته به شرط رعایت تفاوت نقد و تخریب.

– متاسفانه تفاوت بین سه مفهوم اشتباه، دروغ و صراحت در جلسه در نظر گرفته نشده بود. واضح است که اشتباه در هر کاری روی می دهد و ما نیز از اشتباهات عملکرد خود دفاع نمی کنیم. خبرهایی که در وبلاگ بافران منتشر می شد اخبار دروغی نبودند. باز هم تکرار می شود بین اشتباه و دروغ تفاوت است. شاید در جایی این اخبار اشتباه بوده است که اتفاقا ما پذیرای جوابیه های مربوطه برای رفع سوء تفاهم ها بوده و هستیم. نمونه آن انتقاد اینجانب در خصوص مجتمع بود که دو سه خبر اشتباه در بیان بنده وجود داشت و پس از تذکر دوستان ضمن اصلاح موارد عذرخواهی هم کردم. یا خبرهایی که در چند مورد بعد از اطلاع از اصل خبر اصلاح شده است. اما اگر منصفانه نگاه شود درصد این اشتباهات شاید کمتر از ۵ درصد کل اخبار است. اینجانب نسبت و یا تهمت کذب بودن اخبار و انتقادات (کذب عمد) را قویا رد می کنم و مجددا عرض میکنم که ممکن است بعضا اخبار اشتباه عنوان شده باشد که در هر مورد چنین است با بیان دقیق خبر ما را کمک نمایید و ما هم پذیرای انتقادات شما در خصوص اخبار اشتباه بوده و هستیم. اما نکته بعد صراحت خبر است، بی شک صریح بودن اخبار ایرادی ندارد چراکه خوانندگان فضای مجازی و سایت قشر نخبه بافران هستند و از تعاریف قشر نخبه رادیکال نبودن و صفر ویکی نگاه نکردن است. بنابراین چنین افرادی میتوانند تحمل صراحت اخبار را داشته باشند.

– نکته بعد آنکه هدف خبرنگار بافران دیلی بیان اخبار رسمی نبوده است. هرچند انتشار اخبار رسمی از جمله وظایف اصلی سایت است ولی این امر در حیطه تعریف وظایف خبرنگار بافران دیلی نبوده است. از روز اول هم از ایشان خواستیم اخبار شفاهی را منتقل کند. اخبار شفاهی یعنی خبری که در خود بافران دهان به دهان می چرخد. هدف خبرنگار این بوده است که این اخبار دهان به دهان بافران، به بافرانیان خارج شهر هم برسد تا نوعی تشریک مساعی ایجاد شود. اینجانب مجدد عرض میکنم خود دوست گرانقدر خبرنگارمان هم صریحا به این حقیر بیان داشتند که کار ما فاقد اشتباه نبوده و نیست. بدون شک اشتباهات وجود دارد. در هر کاری اشتباه وجود دارد. بابت اشتباهات هم ضمن پوزش، از همه دوستان دعوت می شود جوابیه های لازمه را به ما ارسال کنند تا در سایت منتشر گردد یا خبر اصلاح شود.

– دامین bafran.ir که چندسال قبل توسط اینجانب خریداری شده بود و بعدا در اختیار شهرداری قرار گرفت، بلا استفاده است و اگر دوستان شهرداری و شورا مصوب کنند دامین به ما برگردد بر ما منت گذاشته اند.

– دقت شود کارکرد اصلی سایت فراموش نشود، سایت تنها محلی است که جمع زیادی از نخبگان بافران مخاطب دائمی سالانه آن هستند. بسیاری از نخبگانی که در اینجا فرصت بیان نامشان نیست مخاطب سایت بوده و هستند. لذا فعالیت در چنین فضایی منجر به هم افزایی و مشارکت حداکثری نخبگان بافرانی سراسر کشور در موضوعات شهر خواهد شد. در حقیقت کارکردی که همایش بافرانیان مقیم شهرها، در یک روز سال دارد سایت می تواند در تمام سال با عمق و غنای بسیار بیشتری داشته باشد، البته به شرط همکاری و مساعدت دوستان.

– متاسفانه مشکلی که در وبلاگها وجود داشت که انشاءالله در سایت نباشد، کامنتهای با نام مستعار بود. بهتر است برای احترام به نویسنده ای که به سختی مطالب را تهیه، تایپ و منتشر می کند، ما نیز نام کامل خود را در کامنتها ذکر کنیم و تلاش کنیم به واضح تر شدن هرچه بیشتر فضای سایت کمک کنیم.

– همانطور که در جلسه اشاره شد فضای مجازی پتانسیلهای بسیار زیادی دارد که این جلسه و این سایت تنها گام اول آن است. امید است در جلسات و فعالیتهای پیش رو گام های بعدی را سریعتر و بهتر برداریم.

 ۴- اهم پیشنهادات اجرایی

در پایان مروری بر اهم پیشنهادات اجرایی جلسه برای یک سال آینده می نماییم:

– استفاده از تیمهای تخصصی موضوعی(فرهنگی، مذهبی، ادبی، خبری، علمی، مهندسین، خواهران و … )

–  تجهیز مدارس بافران در امر استفاده از فضای مجازی و بالابردن ضریب نفوذ اینترنت در بافران

– معرفی نخبگان و توانمندیهای آنها در سایت برای ارتباط دادن فرصتهای شغلی و نخبگان توانمند بافرانی به یکدیگر

– رفع ایرادات فنی و حرکت به سمت حرفه ای شدن سایت بافران

– حضور هرچه بیشتر خواهران بافرانی در سال پیش رو

– تشکیل کمیته های تخصصی و کمیته های حمایتی در قالب سایت برای مشارکت عده مشخصی با توانمندی مشخص در موضوع و معضل خاص شهر، همچنین استفاده از توان بافرانیان برای کمک مردمی

– زمینه سازی و تشکیل پرتال جامع بافرانیان

– تدوین اساسنامه برای جامعه مجازی بافرانیان

 در پایان ضمن تشکر از همه عزیزانی که در جلسه شرکت نمودند، بار دیگر دست یاری به سوی کلیه بافرانیان صاحب قلم دراز نموده و تقاضا می کنیم ما را در اداره هرچه بهتر این سایت یاری نمایند که همانطور که گفته شد، ما مامور به وظیفه ایم، نه نتیجه…

همچنین ببینید

سلام

پاییز ۸۴ اولین روزهایی بود که سایت بافران در قالب وبلاگ کلید خورد. در آن …

۲ دیدگاه

 1. سلام
  خوشحالم که موضوع اصلی همون وظیفه من یعنی نقد کردن و نقد پذیری بود اما در مورد نام مستعار ،من دلیلی نمی بینم که حتما شخص کامنت گذار نام حقیقی خود را بگذارد چون ممکن است کدورتی پیش بیاید که خدا را خوش نمی آید یا مثلا شخص نویسنده مطلب تا امروز با روی خوش به یکی نگاه میکرده فردا که کامنت گذاشت با رویی دیگر مواجه میشود هر چند که میشود از طریقIPطرف مقابل را پیدا کرد ولیکن ممکنه طرف مقابل هم اونقدر زرنگ باشه که از همون جایی که هست کامنت یا ایمیل نده واما یک نقدی هم از اطلاع رسانی در مورد زمان برگزاری جلسه از شما داشتم و اون اینه که چرا زمان برگزاری را روی وبلاگ یا سایت اعلام نکردید به نظرم اگه زمان اعلام شده بود افراد بیشتری حضور پیدا میکردند
  در نهایت از شما و اخوی گرامتان و آقای فروزان و تمامی نویسندگان وبسایت تشکر میکنم
  امیدوارم هر روز پله های ترقی را طی کرده و به اوج دانش برسید

 2. با سلام و تشکر
  نه برادر یا خواهر گرانقدر
  ما دنبال کارآگاه بازی نیستیم خیالتون راحت راحت باشه
  اما بهتره تا جایی که میشه صحبتها با نام حقیقی باشه و از طرف دیگه ظرفیت نقدپذیریمون هم اونقدر بالا رفته باشه که به قول شما انتقادات صریح باعث تکدر خاطر نشه

  و اما در خصوص عدم اعلام ساعت و مکان، صحیح می فرمایید
  متاسفانه ساعت و مکان خیلی دیر هماهنگ شد و در حقیقت عصر روز قبلش قطعی شد و فرصتی برای درج روی سایت نبود
  بگذارید به حساب توان ضعیف بنده توی برگزاری جلسه
  انشاءالله در جلسات بعدی اصلاح بشه و بهتر بشه
  و من الله التوفیق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.