معماری

سلام

پاییز ۸۴ اولین روزهایی بود که سایت بافران در قالب وبلاگ کلید خورد. در آن دوران کمتر کسی از همشهریانمان در فضای مجازی حضور داشت. روزهای اول صرفا می نوشتیم تا دلتنگی های خود را از دوری شهرمان تسلی دهیم. اما با گذشت زمان این حلقه کوچک بزرگ و بزرگتر شد و اینگونه بود که جامعه مجازی بافرانیان شکل گرفت.

هدف خود را اعتلای بافران گذاشته بودیم و بنا داشتیم با استفاده از بستر فضای مجازی، بافرانیان خارج از بافران (که دسترسی کمتری به شهر دارند) را درگیر مسائل بافران کنیم تا از این طریق آرام آرام زمینه برای گفتگوی بافرانیان و کمک همه (بالاخص بافرانیان خارج از بافران) برای اعتلای بافران فراهم شود.

در این مسیر چهار کار انجام شد:

  • اول آنکه مسیر ارتباطی و اطلاع رسانی به بافرانیان سراسر کشور فراهم شد.
  • دوم نقد سازنده آغاز شد. نقدی که تخریب در دل خود نداشته باشد، نقدی که هدفش قدرت گرفتن این و آن نباشد و تنها به دنبال رشد بافران باشد.
  • سوم فرهنگ نقد صریح با زبان طنز توسعه داده شد و با استفاده از طنز در سایت آرام آرام مسئولان را پای میز پاسخگویی به افکار عمومی آمدند.
  • و چهارم توسعه ارتباط عاطفی و احساسی بافرانیان با شهر و هویتمان از طریق دلنوشته ها و تاریخ نوشتها و خاطرات همشهریان فراهم شد.

 

حاصل این اتفاق، شکل گیری هسته های اولیه شبکه های مجازی شد که امروز استخوان بندی بخش زیادی از تعاملات مجازی بافرانیان را شکل می دهند. این هسته ها بعدتر در شکل گیری گروه های تلگرامی بافران نیز موثر بودند. همچنین برگزاری دو نشست عمومی و چندین نشست خصوصی بافرانیان فعال فضای مجازی در آن سالها از جمله نتایج شکل گیری جامعه مجازی بافرانیان بود.

جامعه مجازی بافرانیان رو به رشد و شکوفایی بود که یک پدیده فناورانه منجر به تغییر رویکردها شد. در سالهای ۹۲ و ۹۳ نشانه هایی از تغییرات فناوری رسید. نشانه هایی که می گفتند به زودی شاهد توسعه سریع اینترنت و پیام رسان هایی چون وایبر و تلگرام خواهد بود. این آشنایی منجر به ورود یکباره خیل عظیمی از ایرانیان (و بالتبع بافرانیان) به فضای مجازی شد.

شاید در نگاه اول گفته شود این ورود برای جامعه مجازی بافرانیان یک فرصت بی بدیل بود ولی مشکل جدی وجود داشت چون هنوز فضای مجازی و ارتباطات آن آنقدر پختگی نداشت که بتواند پذیرای همه روابط واقعی شهرمان باشد. مشکلی که در تلگرام هم بود و بارها و بارها اختلاف نظرها و دلخوری ها و کدورت ها در فضای مجازی نایین موید همین موضوع است. چندپاره شدن گروه ها و جمع های مجازی شهر نیز نشانه همین آماده نبودن متقابل تلگرام و شهر برای پذیرش یکدیگر بود. در واقع هنگامی که یک جمع مجازی ایجاد می شود به دلیل نبود ارتباط رودررو و ویژگی های خاصی که در این فضا وجود دارد زمینه برای اینگونه کدورت ها بیشتر و بیشتر می شود.

پس باید کمی از شتاب کار کاست و لذا جامعه مجازی بافرانیان ساکت شد تا این رشد فناوری تجربه شده و این موج سهمگین توسعه ی یکباره فضای مجازی آرام بگیرد. هرچند هرکدام از یاران و همراهان عزیز ما در سایت، تبدیل به یکی از سرپل ها و قطبهای فعالیت درتلگرام شدند و همانطور که بیان کردم هسته های عمده کانالها و گروه های تلگرامی مرتبط با شهرمان به نحوی از اعضای جامعه مجازی بافرانیان بودند، از جمله کانال عکس بافران که حاصل زحمات برادر عزیزم حمیدرضا پوربافرانی و تیمشان بود و بدون شک تاثیر بسیار زیاد فرهنگی و هویتی بر شهرمان داشت.

 

و امروز بعد از گذشت ۴ سال، هیجان ناشی از توسعه شبکه های اجتماعی آرام تر شده است یعنی

  • امروز خیرخواهانه نقد می شود و صبورانه نقد شنیده می شود
  • امروز در فضای مجازی گفتگو می شود
  • امروز ارزش بافرانیان سراسر کشور بعنوان سرمایه بی نظیر شهر برای همه مبرهن است
  • و امروز همه می دانند بهترین فرصت برای این گرد هم آمدن استفاده از بستر فضای مجازی است

پس بار دیگر در آستانه ایام عزای عاشورای حسینی و در آستانه ورود به پانزدهمین سال فعالیت سایت، بار دیگر تلاش می کنیم جامعه مجازی بافرانیان را گرد هم آورده و این بار با جمعیت بیشتر و اثرگذاری دوچندان فعالیت کنیم. هدفمان همچنان اعتلای بافران است و فضای سایت (به دور از هیجانات شبکه های اجتماعی) امکان گفتگوی نخبگانی و عمیق تر را فراهم می کند.

بد نیست اولین نوشته های وبلاگ در سال ۸۴ را یادآوری کنم تا ان شاءالله سرلوحه آغاز جدیدمان باشد:

از بافران می نویسیم و نوشتن از دیارمان تنها دلخوشیمان است برای فرار از روزمرگی های زندگی.

هر آنچه می نویسیم به امید اصلاح است. زبانمان برای نقد تیزتز از دیگران است و در عین پرهیز از سیاست زدگی، به اخلاق انتقاد وفادار مانده ایم.

مفتخریم به بافرانی بودنمان و برای بسیاری از ما درد دوری و غربت هم علت مزیدی شده برای نوشتن.

اگر شما هم در قبال بافران احساس وظیفه ای می کنید در هر کجا که هستید به ما بپیوندید تا برای اعتلای هرچه بیشتر بافران، مردمانش و همه مردم ایران زمین بکوشیم که ما مامور به وظیفه ایم نه نتیجه.

 

از همه همراهان سابق سایت، از همه بافرانیان عزیز فعال در شبکه های مجازی و از همه علاقمندان و دلسوزان بافران دعوت می کنم با عضویت در جامعه مجازی، به رشد و شکوفایی این جامعه و دستیابی به اهداف عالی آن کمک نمایند.

 

بسم الله

همچنین ببینید

عضویت در گروه عکس سرخ و سیاه به رنگ عشق بافران

علاقه مندان جهت عضویت در گروه نمایشگاه عکس سرخ و سیاه به رنگ عشق ثبت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.