معماری

دکتر جمال بافرانی سرپرست مدیریت امور فنی و عمرانی دانشگاه

 

در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ آقای دکتر جمال بافرانی سرپرست مدیریت امور فنی و عمرانی دانشگاه در گفتگویی با روابط عمومی دانشگاه به تشریح فعالیت های حوزه تحت تصدی خود و برنامه های آتی مدیریت فنی و عمرانی دانشگاه پرداخته اند که از نظر خوانندگان ارجمند می گذرد.
دکتر بافرانی.jpg

لطفاً درباره وضعیت فنی و عمرانی دانشگاه در سال ۱۳۹۶ توضیحاتی بفرمائید

از حدود دو ماه قبل که توفیق خدمت در دانشگاه شهید بهشتی را پیدا کردم و مسئولیت مدیریت فنی و عمرانی دانشگاه را عهده دار شده ام، با حدود ۱۵ پروژه عمرانی و غیر عمرانی که در دانشگاه تقریباً درحالت رکود و تعطیلی بودند مواجه شدم.
در طول این مدت بسیار کوتاه با بازدیدی که از پروژه ها شد و مذاکرات و جلساتی که با پیمانکاران و مشاوران این پروژه ها بعمل آمد به این جمع بندی رسیدیم که در سال ۱۳۹۷ همه طرح ها فعال شوند و در زمان بسیار کوتاهی شاهد افتتاح و بهره برداری از این پروژه ها باشیم. اگر چه هم اکنون هم تعدادی از پروژه ها ی تعلیقی طی جلساتی که برگزار شد فعالیتشان را شروع کرده اند.
بطور کلی در حال حاضر مقدار پروژه های عمرانی دانشگاه از لحاظ متراژ چقدر است؟
هم اکنون بالغ بر ۲۸٫۱۲۸ متر مربع پروژه عمرانی داریم که شامل دانشکده های شیمی، علوم تربیتی، علوم ریاضی، مرکز سنجش از دور و مجموعه آموزشی پردیس شهید عباسپور می شوند.
در ارتباط با پروژه دانشکده علوم تربیتی که در طرح های عمرانی از آن نام برده شد، آیا موضوع، طرح توسعه و افزایش بنای دانشکده فعلی است یا پروژه دیگری است که با این نام در طرح معرفی شده؟
منظور از طرح و پروژه دانشکده علوم تربیتی،  دانشکده در دست احداث واقع در شمال مسجد دانشگاه است. این پروژه ابتدا در ۱۰ طبقه تعریف شده بود. اسکلت بندی ۵ طبقه آن هم به پایان رسیده است. با تغییری که در طرح اعمال شد نهایتاً پروژه در ۱۳ طبقه احداث خواهد شد که قرار شده کار اسکلت بندی ۸ طبقه باقی مانده هم به سرعت به پایان برسد.
پروژه های غیر عمرانی دانشگاه در حال حاضر چه وضعیتی دارند؟
در بحث پروژه های غیر عمرانی که اعتبارات آن ها  عمدتاً از محل درآمد های اختصاصی دانشگاه تأمین می شود هم بالغ بر ۲۷٫۶۹۳ متر مربع می باشد. که شامل مجموعه پروژه نوآوری، دانشکده معماری، پروژه اساتید جوان یا عمل صالح و کلاس های آموزشی شماره ۲ پردیس شهید عباسپور می شوند.
پروژه های در دست اقدام مدیریت فنی و عمرانی دانشگاه در چه وضعیتی هستند؟
پروژه های در دست اقدام که هم اکنون در حال انجام هستند و در سال آینده توسعه خواهند داشت و فعالیتشان شتاب بیشتری خواهد گرفت هم شامل ۲۵ هزار متر مربع است که دانشکده اقتصاد، پردیس اکباتان، طرح توسعه دانشکده علوم تربیتی و بلوک هفت خوابگاه دختران را شامل می شود. همچنین در حال حاضر همکاران این دفتر مشغول تعمیرات در فضاهای مختلف هستند که از جمله آن ها می توان به دانشکده علوم زیستی اشاره کرد. البته قرار است که این دانشکده تغییر مکان پیدا کند و مکان جدید در نظر گرفته شده دارای فضای بسیار خوب و مناسبی است، علاوه بر آن بدلیل کمبود فضا در رستوران های دانشگاه هم طرح توسعه رستوران را در دستور کار قرار داده ایم. انجام تعمیرات اساسی در سالن اجتماعات دانشکده حقوق و ساماندهی و جابجایی بخشی از فضاها در ساختمان حوزه ریاست، و تعیین تکلیف و ساماندهی سوله ای نزدیک مسجد دانشگاه را هم می توان به آن اضافه کرد. امیدوارم در سال آینده بتوانیم کار بازسازی آن ها را به پایان ببریم. علاوه بر همه این ها در نظر داریم بازسازی فضاهای خوابگاهی که در سال جاری موفق به تعمیر اساسی برخی از آن ها نشدیم را نیز در تابستان ۹۷ ادامه داده به بهره برداری برسانیم. ضمناً عملیات بازسازی و تعمیر اساسی کارگاه اجزای توربین بخار یا همان سوله نیروگاه با مساحتی حدود ۱۴۰۰ متر مربع با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد و ساختمان آموزشی مجاور آن با حدود ۷۰۰ متر مربع با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد و دانشکده های عمران و مکانیک با حدود ۴۰۰۰ متر مربع در پردیس شهید عباسپور را هم در سال ۹۷ تکمیل و به بهره برداری خواهیم رساند.
در حوزه مدیریت سبز یا دانشگاه سبز هم اگر فعالیتی صورت گرفته است؟
در موضوع مدیریت سبز یا دانشگاه سبز هم کارهای بسیار خوبی انجام شده است. که می توان به بهره گیری از کنترل هوشمند موتورخانه ها، دوجداره کردن پنجره ها، بهره برداری از انرژی خورشیدی و تصفیه خانه ها اشاره کرد که بمنظور بهینه سازی مصرف سوخت و منابع و در دست انجام است اشاره داشت.
آیا در زمینه دفع فاضلاب به صورت اصولی هم برنامه ای در نظر دارید؟
در بحث دفع فاضلاب به صورت اصولی و اتصال آن به منحول هایی که در بلوار دانشجو توسط شرکت آب و فاضلاب تهران احداث شده هم مذاکراتی انجام شده که پس از شروع عملیات و حفر و جانمایی لوله های فاضلاب دانشگاه به سیستم دفع فاضلاب شهری متصل خواهد شد. این کار نیز در دستور کار سال آینده دانشگاه قرار گرفته است. آنگونه که اطلاع دارید دفع فاضلاب یکی از معضلات دیرینه دانشگاه است. زیرا در گذشته و الان ناچار بوده و هستیم با احداث چاه های جاذب زیاد و متعدد رفع مشکل کنیم، که امید است با اجرای طرح فاضلاب یکپارچه در دانشگاه و اتصال به شبکه فاضلاب شهری این مشکل برای همیشه بر طرف شود.
دکتر بافرانی1.jpg
در مورد طرح هاب هم اگر نقطه نظری دارید بفرمائید.
این پروژه مشارکتی است. طی جلسه ای که با همراه اول داشتیم که توافقات خوبی هم در آن بدست آمد پیش بینی می کنیم این طرح که حدود ۱۷۰۰۰ متر مربع است ظرف ۶ ماه آینده کاملاً آماده بهره برداری شود.
میزان اعتبارات تخصیص یافته در سال ۱۳۹۶ به این مدیریت چقدر بوده است؟
مقدار اعتبارات امسال که برای طرح های عمرانی در نظر گرفته شده مجموعاً بدون اینکه بخواهم به جزئیات آن بپردازم حدود ۲۴ میلیارد تومان بوده است.  که مبلغی بالغ بر ۱۳ میلیاردو هشتصد میلون تومان از این اعتبارات برای تعمیرات اساسی و خرید تجهیزات و محوطه سازی در نظر گرفته شده است. هم اکنون شرایط خوبی داریم و امیدواریم با توجه به پیشنهاد بودجه ای که برای سال ۹۷ ارائه شده شاهد آن باشیم که بتوانیم اقدامات خوبی در حوزه عمرانی به انجام برسانیم.
در سطح دانشگاه از نظر فضا سازی و زیبا سازی بد فرمی و ناهمگونی هایی به چشم می خورد آیا برای رفع این ناهمگونی ها هم برنامه ای برای سال آینده دارید؟
اتفاقاً هفته گذشته با یک مشاور بسیار با تجربه که دارای تخصص و رتبه در زمینه راه و باند است جلسه ای داشتیم که طرحی برای کل فضاها بخصوص محوطه، بلوار،خیابان ها، کوچه ها، پل ها، دریچه ها، روشنایی ها و تابلوها  برای اجرا ارائه کنند. که علاوه بر آن روکش آسفالت، لکه گیری و تراش آسفالت و ترمیم آن در صورت نیاز، جابجایی پل ها، همسطح سازی معابر و دریچه ها، و حتی محصور کردن فضاهای بی دفاع و بلاتکلیف، ساماندهی و یکسان سازی علائم و تابلوهای دانشگاه اعم از راهنما، ترافیکی، تبلیغاتی و اطلاع رسانی را هم شامل می شود.
برای یکسان سازی و از بین بردن نازیبایی های بصری موجود در دانشگاه، ابتدا لازم است مشاور  و مجری، برآوردی از وضعیت فعلی ارائه دهد و طرح و برداشتی را برای وضعیت جدید ارائه نماید و پس از ارائه، ایده مناسب و راهبردها و پیشنهادات مشاور در جلسات مشترک بررسی و نهایی شوند و سپس به مرحله اجرا درآیند تا چهره کاملاً متفاوتی را از فضاهای عمومی دانشگاه به نمایش بگذارند. و این کار مستلزم مطالعه اصولی، طرح و برنامه اصولی و اجرای یک کار پخته و کامل است.
اگر مواردی باقی مانده که لازم می دانید مطرح  بفرمائید
 آنچه که باید به آن توجه داشت و بر آن تأکید دارم این است که این مدیریت ان شا ا… در سال آینده و حتی سال های بعد از آن فعالیت ها و خدماتی را به مراتب بیشتر از اکنون ارائه نماید. و امید است که این فعالیت افزون تر را در عمل به نمایش بگذاریم. به این معنا که همه دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه به طور ملموس تفاوت ها را در انجام وظایف ملاحظه کنند. همه این ها هم منوط به این است که همه همکاران در دانشگاه ما را کمک و یاری کنند. حتماً ما هم از ایده ها، راهنمایی ها و راهبرد هایی که دارند و انتقادات سازنده آن ها استقبال خواهیم کرد. جان کلام اینکه همه این فعالیت هایی که عرض شد، اگر با وحدت و همدلی همراه باشد به نحو احسن و در کوتاه ترین زمان انجام پذیر خواهد بود.
نکته دیگر اینکه در روزهای ۲۴ تا ۳۰ تیر ماه ۹۷ دانشگاه میزبان رقابت کنندگان ۷۵ کشور در المپیاد زیست شناسی خواهد بود. با توجه به این رویداد مهم، من و همکاران من در این دفتر نیز همانند سایر دانشگاهیان عهده دار وظایفی هستیم. و برای اینکه هر چه بیشتر برای روز های برگزاری آمادگی داشته باشیم فعالیت خود را از هم اکنون آغاز کرده ایم. وظایفی همچون ساماندهی فضاهای بلااستفاده بین دانشکده فناوری های نوین و محل جدید دانشکده علوم زیستی، فضا سازی ضلع جنوبی مجموعه ورزشی استخر دانشگاه، فضا سازی بین خوابگاه ها شامل محوطه سازی، تراس بندی، دیوار های حائل، احداث راه و دسترسی های مورد نیاز، تأمین پارکینگ و روشنایی و زیبا سازی فضا ها و …  را می توان برای مثال عنوان داشت.
و نکته اخر اینکه، من نیز به نوبه خود حلول سال جدید را به همه همکاران، عزیزان، اساتید، دانشجویان، کارشناسان و همه کسانی که در دانشگاه شهید بهشتی مشغول خدمت در حوزه های مختلف علمی، پژوهشی، آموزشی، اجرایی، اداری و عمرانی هستند تبریک و شادباش عرض می کنم و آرزوی سالی پر از موفقیت و پیروزی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته و از درگاه خداوند متعال برای رهبر معظم انقلاب، ریاست محترم جمهوری، اعضای هیئت دولت و همه سازمان ها و ارگان هایی که برای پیشبرد اهداف نظام تلاش می کنند آرزوی سلامتی، سعادت و موفقیت دارم.
 
تهیه گزارش: محسن باقری
عکس: مسعود گنجی

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۴ دیدگاه

  1. مابافرانی هابه چنین نخبگان وشخصیت های علمی وتلاشگرافتخارمی کنیم.

  2. ارزوی موفقیت فراوان

  3. مهدی پوربافرانی

    سلام آقای دکتر بافرانی. ضمن آرزوی قبولی عزاداریها و همچنین خدا قوّت به شما یک سوالی ذهن اینجانب را به شدت مشغول کرده که شما به عنوان ایده پرداز و مجری همایش بافرانیهای مقیم که هر سال برگزار میشد پس از ده سال برگزاری این همایش با تمام نقاط ضعف و قوت آن چند سالیست تصمیم به عدم برگزاری آن گرفته اید. چرا؟ اگر اشتباه بوده چرا ده سال بر این اشتباه اصرار داشته اید ؟ اگر درست بوده چرا ادامه پیدا نکرد؟ ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.