معماری
????????????????????????????????????????????????????

آموزش و تکلم کودکان به زبانی غیر مادری باعث نابودی هویت آن ها می شود

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر حوزه‌ی فرهنگی گفت: آموزش و تکلم با کودکان به زبانی غیر از زبان مادری، ضربه‌ای جبران ناپذیر به آنها می‌زند و به تدریج باعث فراموشی و نابودی زبان مادریشان که بایستی هویت خود را با آن بسازند، خواهد شد.

فرهاد پرموز کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر حوزه‌ی فرهنگی کردستان به مناسبت روز جهانی زبان مادری به خبرگزاری شبستان گفت: تا پیش از استقلال بنگلادش از کشور پاکستان، زبان رسمی آموزش در مدارس و دانشگاههای آن منطقه زبان پاکستانی(اردو) بود. فعالین دانشگاهی و فرهنگی بنگلادش تا زمان کسب استقلال از پاکستان، فعالیت زیادی جهت به کارگیری و تدریس زبان بنگالی در کنار زبان اردو نمودند؛ اما به خاطر تفکرات خاص دولت پاکستان، کوچکترین حرکتی در این زمینه با شدیدترین برخوردها مواجه می‌شد؛ تا جایی که به ترور برخی فعالان بسط و گسترش زبان بنگالی در روزهای ۲۱ و ۲۲ فوریه سال ۱۹۵۲ منتهی شد.

وی ادامه داد: بعدها بنگلادش در نوامبر سال ۱۹۹۹، پیشنهاد رسمی خود را مبنی بر نامگذاری روز۲۱ فوریه (۲ اسفند) به نام روز جهانی زبان مادری به سازمان یونسکو ارائه کرد و این پیشنهاد در سی‌امین نشست عمومی سازمان یونسکو به تصویب رسید. از سال ۲۰۰۰ این روز در بیشتر کشورها گرامی داشته می‌شود و برنامه‌هایی در ارتباط با این روز برگزار می‌شود.

این کارشناس فرهنگی کردستان افزود: کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد در خصوص حفظ و حراست زبان گفته است که «در دوران کنونی فقط چند زبان به صورت جهانی درآمده‌اند، در حالی که بسیار لازم و ضروری است که در مورد زبانهای محلی نیز توجه لازم را مبذول نماییم. به نوبه‌ی خود امیدوارم که اقدامات یونسکو منجر به افزایش آگاهی در بین اقشار مردم شده و به حفظ و حراست از زبان مادری منجر شود.

پرموز اذعان کرد: یونسکو همه‌ی کشورهای عضو خود را به استفاده از زبان مادری در آموزش تشویق کرده و آموزش به زبان مادری را یک حق برای همه‌ی کودکان دانسته است. به باور یونسکو، آموزش به زبانی که کودکان آن را به خوبی درک می‌کنند، حق کودکان است تا بتوانند از آموزش با کیفیت برخوردار شوند و از آن لذت ببرند. از سوی دیگر، آموزش به زبان مادری می‌تواند سبب کاهش تبعیض شود و به همه‌جانبه و جامع بودن آموزش کمک کند.

وی افزود:روز جهانی زبان مادری برای نشان دادن و حفاظت از تنوع زبانی و تشویق و ترغیب مردم جهت بسط و گسترش زبان مادری است که این امر سبب گسترش فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی می‌شود.

این کارشناس حوزه مسائل فرهنگی، اظهار داشت: شایسته و ضروری است در ایران نیز که اقوام و ملتهای مختلف با زبانها و گویشهای متفاوت را در دل خود جای داده، در حفظ و گسترش این زبانها کوشش شود و مسئولان با اقداماتی همچون، ایجاد نشریه‌های مختلف و چاپ کتب درسی و غیر درسی به زبانهای مناطق مختلف، فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری و ساخت برنامه‌هایی با زبان این مناطق، استفاده از نظرات کارشناسان در برنامه‌های تلویزیونی جهت تأکید و ترویج اهمیت زبان مادری، برگزاری کارگاه‌های و کلاسهای آموزشی و توجیهی و … گام مثبتی در حفظ و گسترش این زبانها و گویشها که پشتوانه‌ی عظیمی برای تقویت زبان رسمی هستند، بردارند.

وی ادامه داد: اهمیت زبان مادری به حدی است که سازمان ملل نیز با ارج نهادن به آن و اختصاص دادن یک روز از تقویم با عنوان روز جهانی زبان مادری، از کشورهای مختلف درخواست کرده است که نحوه‌ی آموزش خود را طوری طراحی کنند که به زبان مادری لطمه وارد نشود. استفاده از زبان مادری در آموزش می‌تواند در مبارزه با بی‌سوادی مؤثر باشد و هدف و شعار «آموزش برای همه» را در جهت برخورداری از آموزش ابتدایی برای همه‌ی کودکان و بزرگسالان تا سال ۲۰۱۵، محقق سازد.

پرموز بیان داشت: با روی کار آمدن دولت یازدهم، طرح آموزش کتب درسی به زبان محلی مناطق مختلف، از جمله آموزش به زبان کوردی نیز قوت گرفت و تحقیقاتی هم در این زمینه صورت پذیرفت که مهمترین هدف آن، حفظ، آموزش و ترویج زبان مادری و محلی مناطق است و باعث می‌شود کودکان با فراگیری زبان مادری خود، از فراموشی تدریجی آن جلوگیری کنند و آن را به نسلهای آینده منتقل کنند.

وی تصریح کرد: آموزش و تکلم با کودکان به زبانی غیر از زبان مادری، ضربه‌ای جبران ناپذیر به آنها می‌زند و به تدریج باعث فراموشی و نابودی زبان مادریشان که بایستی هویت خود را با آن بسازند، خواهد شد. برخی از والدین از تکلم با کودکان خود به زبان مادری امتناع نموده و مهمترین دلیل خود را برای آموزش ندادن زبان مادری به آنان، لطمه به روند یادگیری زبان رسمی می‌دانند. در صورتی‌که عدم آموزش زبان مادری به کودکان نتیجه‌ی معکوس می‌دهد و هنگام صحبت کردن این دسته از کودکان به زبان رسمی، شاهد لغات و الفاظ اشتباه، همراه با لهجه‌ای غلیظ خواهیم بود. قطعاً یکی از عوامل مؤثر در بروز چنین پدیده‌ای، نادیده گرفتن و کم اهمیت شمردن ارزش زبان مادری است.

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر حوزه‌ی فرهنگی کردستان یادآوری کرد: پس بر خود ما نیز واجب است، همانطوری که برای فراگیری زبانهای خارجی و بین المللی وقت و هزینه‌ی زیادی صرف می‌کنیم، با یادگیری و آموزش زبان مادری خود در حفظ و ترویج آن کوشا باشیم.

پرموز خاطر نشان کرد: معلمان در روز جهانی زبان مادری از دانش‌آموزان بخواهند که با زبان مادری داستان، شعر، ترانه‌های محلی خویش و مطالب مورد علاقه را به سایر دانش‌آموزان یاد دهند و دانشجویان باید این نکته را مدنظر قرار دهند که زبانهای مختلف مبین فرهنگ‌های مختلف هستند و باید نگرش تازه‌ای در مورد همکلاسی و هم‌اتاقی‌هایشان که به زبان مادری خویش صحبت می‌کنند، داشته باشند. رسانه‌ها نیز می‌توانند با گرامیداشت این روز و انعکاس اخبار مربوط به این روز، به وظیفه‌ی مهم خود عمل کنند و در کلام آخر اینکه در کهکشان زبان‌ها، هر زبان ستاره‌ای است درخشان و ما باید با تمام توان تلاش کنیم این ستاره‌های درخشان خاموش نشوند.

 

انتهای پیام/

همچنین ببینید

مادر خونه مثل نخ تسبیح می مونه

??? قدیمی ها میگن مادر خونه مثل نخ تسبیح می مونه… بودنش باعث میشه تمام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.