معماری

قلعه رستم نشانگر دور اندیشی مردمان بافران قدیم

وجود هسته اولیه بافران در حوالی قلعه رستم است/
خبرگزاری شبستان: قلعه رستم قلعه ای است که بر روی تپه های عظیم رسی بنا شده است. معماری و نحوه ی ساخت آن به گونه ای است که در امتداد قلعه محمدیه و انارک قرار دارد و از برجک های آن برای علامت دادن به یک دیگر استفاده شده است.

خبرگزاری شبستان-اصفهان:

قلعه رستم قلعه ای است که بر روی تپه های  عظیم رسی بنا شده است. معماری و نحوه ی ساخت آن به گونه ای است که در امتداد قلعه محمدیه و انارک قرار دارد و از برجک های آن برای علامت دادن به یک دیگر استفاده شده است.

علاوه بر این قلعه رستم در امتداد سه قلعه دیگر بافران، قلعه ریگ در قسمت جنوب غربی بافران، قلعه رضی یا بر بند و در جنوب شرقی و قلعه علی آباد در شمال شرقی بافران قرار دارد و نگهبانان بافران از برجک های قلعه های ذکر شده کار محافظت از شهر را بر عهده داشته اند.

۴ برجک در ۴ طرف قلعه با روزنه هایی به منظور تیر اندازی در مواقع جنگ از ویژگی های خاص قلعه رستم است.

 

وجود انبار آذوقه و اتاقهای کوچک و تو در تو درون قلعه نشان دهنده دوراندیشی مردم بافران برای استفاده در مواقع بحرانی بوده است.

محمود مدنیان رئیس صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نایین در این باره به خبرنگار خبرگزاری شبستان در نایین گفت: اتاقهای کوچک و گلی به صورت دو طبقه ساخته شده و هر یک تعلق به خانواده ای داشته است که امروزه به تلی خاک و خاکستر تبدیل کرده اند.

 

وی افزود: حفرچاه آبی در میان قلعه (معروف به چاه دیو) نیز از نکات قابل ذکر است که اکنون مسدود شده و فقط دهانه آن قابل مشاهده است که به کانال آبی متصل بوده و با توجه به این که قلعه ۲۰ متر از زمین ارتفاع دارد، کندن چاه کار بسیار دشواری بوده است که با تدبیر از آب کانال، آب قلعه را تامین می کرده اند. آنچه قلعه رستم را از قلعه های دیگر جدا می کند، موقعیت و جایگاه خاصش است که با مهارت بسیار بر روی تپه های رسی و با ارتفاع از زمین ساخته شده است .

مدنیان گفت: دیواره های قلعه از گل و خشت و به صورت چینه ساخته شده است و ابعاد خشتهای آن در ۲۵ در ۵ در ۲۵ سانتی متر است. بلندی دیوارهای آن به ۴ متر می رسد و بر کنگره های آن آثار چوب و ساروج و در پاره ای موارد گچ نیز به چشم می خورد. همچنین برای جلوگیری از ورود مهاجمان به قلعه خندقی عریض در پای قلعه بوده است. در ضمن قلعه رستم بافران سالم ترین قلعه ای است که در شهرستان نایین باقی مانده است .

پایان پیام/۱۲۱

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۲ دیدگاه

  1. سلام دوباره بعد از چند سال.
    عکس اول که نمای بیرون قلعه را نشون میداد چقدر آسمون قشنگی داره. حتی میتونن برای عید راه ورودی به قلعه از پادرخت درست کنن و با ی مقدار خوش سلیقگی اونجا نجوم و دیدن ستاره ها را برگزار کنن. فقط ی ذره سلیقه میخواد. چی از این بهتر؟

    • حمیدرضا پوربافرانی

      شهردارپیگیره پله هست وحتی همین امروزبااصفهان بابناهای قدیمی صحبت کرده میراث هیچکاری نکردولی خدایی شهردارخیلی پیگیره اطلاع بدیدبهشون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.