معماری

پسا_انتخابات

بسمه تعالی
مدتی است به دلیل انتخابات و فضای هیجانی ناشی از آن تلاش کردیم در سایت مقاله تحلیلی و یادداشتی ننویسیم تا اصطلاحا به پر قبای هیچ گروه و فرقه و جناحی برنخورد. این سکوت دو ماهه، هرچند با کاهش فعالیت سایت همراه بود، ولیکن توانست همچون ۱۲ سال گذشته فضای سایت را از جریانات و جناح بندی های سیاسی حفظ نموده و در امان نگاه دارد.
با این حال، امروز که انتخابات به پایان رسیده و کرسی سبز مجلس در نایین، صاحب خود را شناخته است بر خود لازم دیدم چند کلمه ای پیرامون انتخابات و نتایج و ابعاد و آثار آن بنویسم:

۱- انتخاب آقای عباسعلی پوربافرانی، که از یک سو همشهری ما هستند، از سوی دیگر بیش از ۲۰ سال سابقه آشنایی داریم و از دیگر سو از نویسندگان و همراهان همیشگی این سایت هستند را به فال نیک گرفته و به ایشان تبریک می گوییم. آقای پوربافرانی علیرغم جوان بودن به خوبی توانسته در عرصه های گوناگون اجتماعی و اجرایی و فرهنگی شهرمان و کشور خوش بدرخشد و این کارنامه درخشان با نمایندگی مجلس درخشان تر شده و گامی در جهت آینده ای روشن تر برای ایشان و نیز منطقه خواهد بود ان شاءالله.
ایشان حقیقتا دلسوز، امین، توانمند، مومن، با سیاست و یک دوست و همراه و مدیر قوی بوده و خواهند بود و چشیدن طعم زجر و فقر مردم منطقه نیز نویدبخش تلاش های ایشان برای رشد و حمایت از بدنه ضعیف شهرستان است. لذا این انتخاب بسیار برازنده و درخور ایشان است. بارها و بارها و مکررا خدمت این برادر گرانقدر تبریک می گویم و از خداوند منان برای ایشان طلب توفیقات روزافزون نموده و امیدوارم با موضع گیری های صحیح و سنجیده در راستای اولویت های انقلاب و نظام و شهرستان در مجلس شورای اسلامی و استفاده از تمام توان برای خدمت رسانی به شهرستان¬های نایین و خور و بیابانک و در بعد دیگر به کشورمان ایران، زمینه سربلندی میهن عزیزمان و رشد و توسعه شهرمان را فراهم نمایند؛ به نظر حقیر ایشان می توانند یکی از توانمندترین و موثرترین نمایندگان شهرستانی در مجلس شورای اسلامی باشند، ان شاءالله.
۲- انتخابات اخیر در شهر نایین، با هیجان بسیار زیاد و شور و وصف دوچندان نسبت به انتخابات های قبلی صورت گرفت و لذا شاید از این منظر بتوان این انتخابات را مشابه اولین دوره حضور مهندس رضوی در نمایندگی نایین بر شمرد.
رقابت سخت و پیچیده افراد توانمند و شاخص که از نظر کمی و کیفی نسبت به دوره های قبل در سطح بالاتری قرار داشتند، تا آخرین لحظات هیجان و تب انتخابات را در نایین بالا نگاه داشت. جالب آنجا که  برخی از این افراد بیش از چند سال برای این انتخابات و حضور در این رقابت برنامه ریزی کرده و فعالیت نموده بودند.  به نظر حقیر این شور و هیجان زایدالوصف شهر نایین نشاندهنده نوزایی مجدد جریانات اجتماعی در شهرمان است. این هیجان تا حدی زیاد بود که برخی از افراد از شهرهای دیگر به صورت خودجوش یا هماهنگ شده برای حضور در این رویداد روانه منطقه گردیدند.
این هیجان زیاد، می تواند یک چاقوی دو لبه باشد که یک لبه آن، استفاده از این موج عظیم به منظور توسعه و سازندگی شهرمان و لبه دیگر آن ایجاد شکاف های عظیم اجتماعی در شهر است. لذا این مهم کاملا به عملکرد و موضع گیریهای آتی نماینده جدیدمان، آقای پوربافرانی بستگی دارد که با درایت خود انشاءالله خواهند توانست این جریان را به احسن وجه مدیریت نمایند.
۳- تاریخ پس از انقلاب، دو نماینده بافرانی و یک نماینده منتصب به بافران را به خود دیده است. در مجموع ۶ دوره مجلس معادل ۲۴ سال از تاریخ پس از انقلاب نایین منتصب به بافران بوده است و این امر نشاندهنده نخبگی شهر بافران است تا حدی که سایرین هم در مقابل آن سر تواضع فرود آورده اند. (و این مسئله فارغ از نقد و یا حمایت از عملکرد این عزیزان توسط سایت است)
این که شهر بافران توانسته در سه دوره، یک بار آقای مهندس رضوی تکنوکرات، آقای دکتر حسنی اصولگرا و آقای پوربافرانی مستقل را به نایین معرفی کند (یعنی توانسته برای جریانات فکری مختلف نمایندگان نخبه معرفی کند) نمایانگر ظرفیت بسیار بالای شهر بافران در شکل دهی جریانات اجتماعی در شهر نایین است که پیش از این نیز به آن اشاره رفت.
اتحاد و همدلی مثال زدنی شهرمان، و نیز حضور طیف گسترده ای از افراد تحصیل کرده و نخبه و استعداد بالای همشهریانمان همه و همه دست به دست هم داد تا شهر بافران را اثرگذار ترین منطقه در تاریخ نایین پس از انقلاب نماید. منطقه ای که از روز اول انقلاب و حتی پیش از آن در جریانات پیروزی انقلاب تا به امروز جهت دهنده و شکل دهنده اتفاقات مهم سیاسی اجتماعی و فرهنگی در نایین بوده و است. این مسئله حقیقتا جای بالیدن بسیار دارد و بایست از این ظرفیت به نفع خود شهرمان بافران و نیز به نفع ایران اسلامی استفاده کرد.
۴- بار دیگر به مقاله دو سال قبل خودم در خصوص آینده شهر بافران ارجاعتان می دهم، همانطور که طی این دو سال فریاد زده ام، اگر این پتانسیل بافرانیان (که در نایین به خوبی فعال شده است) در سطح کشور فعال شود می تواند بافران را به یکی از مهمترین نقاط اثرگذار ایران بدل نماید. در این گفته خود، نه غلو نه اغراق نکرده ام. بافران خواهد توانست به سرعت به جایگاه اثرگذار منطقه ای و ملی تبدیل شده و بافرانیان سراسر کشور در صورت اتحاد و همدلی می توانند در تعیین سرنوشت آینده کشور ایفای نقش نموده و به سوی آینده ای روشن و روشن تر و سربلندی انقلاب و نظام ولایی رهنمون سازند.
لازمه این امر در گام اول همدلی است. همدلی شرط اصلی در تمام این فرآیندهاست.
گام دوم ایجاد یک نظام ساختارمند است که هیئت های بافرانیان در شهرهای مختلف می تواند به خوبی محمل این امر باشد. در صورت فعال شدن این هیئات توان اثرگذاری بافرانیان در شهرهای دیگر به سرعت و شدت و حدت توسعه می یابد.
گام سوم نیز ایجاد برنامه مناسب و مبتنی بر آینده نگری برای توسعه عمومی بافرانیان در کشور و بالتبع توسعه ملی در گرو کار بافرانیان است.
بیایید خودمان را باور کنیم، که جایگاه اثرگذاری که نایین در صد سال قبل در سطح کشور داشته و عمده مسئولین طراز اول را از خود می دیدید، امروز بافران و بافرانیان می توانند داشته باشند، اگر بخواهند و اگر بخواهیم.
۵- آخرین مسئله ای که به آن اشاره می کنم، آغاز راه همدلی است. گذشته از تمام حرف و حدیثهای فوق از امروز باید چند قرار با یکدیگر بگذاریم:
– اول اینکه انتخابات تمام شده و راه سختی پیش رو است، باید مسیر ساختن آغاز شود.
– در ثانی آقای پوربافرانی از امروز تنها یک بافرانی نیستند، بلکه فرزندی از بافران متعلق به همه نایین و نایینیان است بنابراین بایستی این را بدانیم که امروز چشم امید همه نایین و نایینیان به عملکرد ایشان است و ایشان نماینده هر دو شهرستان نایین و خور و بیابانک است.
– سوم اینکه انتخابات تمام شده و بایستی دشمنی ها را به دوستی تبدیل کنیم. هرچه تا دیروز بود را کنار گذاشته و با یکدیگر برادر و همدل باشیم. حیف است اگر دشمنی ها و کدورت ها پایدار بمانند.
– چهارم، امروز وقت همدلی است، در جریان انتخابات اتفاقات و حرف و حدیثهای زیادی به وقوع می پیوندد ولی امروز باید دست در دست هم بدهیم و اتحاد و وحدت بافران را که همواره زبانزد بوده است بار دیگر ثابت کنیم. در این انتخابات نیز از یک سو آقای پوربافرانی کاندیدا بودند، از سوی دیگر آقای حسنی و از سوی دیگر برخی از بافرانیان عزیز هم حامی کاندیداهای دیگر بودند. ولی امروز دیگر انتخابات تمام شده است، باید اختلافات، کدورت ها و … را کنار بگذاریم و به جای تخم تفرقه، از وحدت و برادری سخن بگوییم. مطمئن هستم شما هم مانند این حقیر به صداقت و راستی و دلسوزی و ایمان و توانمندی همه این عزیزان اذعان دارید و لیکن ایشان با یکدیگر اختلاف سلیقه هایی داشته اند. شاید آرایش سیاسی بافران در انتخابات جاری، نشان دهنده بلوغ فکری و سیاسی خبرگان شهرمان بود که توانستند تا حدود زیادی آینده بافران در دوران نمایندگی جدید را با در نظر گرفتن احتمالات مختلف ممکن (رای آوردن هر کدام از گزینه های اصلی مطرح) تامین کند و همین حضور در چند جریان فکری مختلف باعث بالندگی شهر بافران در انتخابات متعدد شده است.
حضور همه این عزیزان در عرصه عمومی و فعالیت بافران (فرهنگی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی) بسیار بسیار بسیار لازم و ضروری است. کاری نکنیم که با برخوردهایمان مزد سالها زحمات دلسوزان را به بدترین وجه داده و زمینه ساز محروم شدن بافران از حضور ایشان در عرصه های اثرگذار باشیم.
مجددا از تمامی همشهریان عزیز، تقاضا می کنم گذشته ها را فراموش کرده و به آینده روشن پیش رو چشم بدوزند.
به نظر حقیر هنر نماینده جدید استفاده از توان ایشان و امثال ایشان برای حداکثر کردن خدمت به همشهریانمان است

در پایان، بار دیگر انتخاب جناب آقای عباسعلی پوربافرانی را تبریک گفته و برای ایشان از خداوند منان توفیق روز افزون مسئلت می نمایم، امیدوارم در سایت بافران همچون گذشته شاهد حضور و همراهی ایشان (ولو اندک) باشیم.

و من الله التوفیق

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۶ دیدگاه

 1. موارد خوبی را مبذکر شدید متاسفانه شنیده ام یکی از جوانان طرفدار به یکی از اقایان گروه مقابل هتاکی وتو هین کرده است اقایان … این قبیل افراد را باید از خود برانند. انتخابات تمام شد. فرصت طلبی موقوف

 2. سلام، پیروزی در رقابت جهت کسب رای اعتماد مردم بر سر راه یابی به مجلس شواری اسلامی توسط برادر و همشهری ارجمندمان جناب آقای پوربافرانی را خدمت ایشان تبریک عرض میکنیم و امید داریم که در پرتو عنایت باری تعالی و در سایه نظام ولایی جمهوری اسلامی توان خدمت به مردمان سخت کوش و خوش قلب کویر هدیه الهی بر کوه همت شما باشد. از مطلب سنجیده و ارزنده برادر گرامی آقای دکتر عرب بافرانی نیز که خود از نخبگان این دیار هستند، کمال تشکر و قدردانی را بعمل می آورم. حقیقتا بافران همانطور که به خوبی به آن اشاره شده است، از وجود نخبگان و افراد شاخص بهره مند بوده است و میباشد و جا دارد این نعمت الهی را قدردان بوده و به بهترین نحو از آن بهره ببریم. بافرانیان توان تاثیرگذاری در سطوح مختلف را دارا می باشند که شاید بتوان به دیگر عزیزان همشهری مانند برادر گرامی آقای دکتر جمال بافرانی شهردار یکی از مناطق تهران اشاره نمود و دیگر عزیزانی که نام بردن از ایشان کاری زمان بر است. امیدواریم دست گرم برادری به یکدیگر داده و فریاد وحدت را با هدف پیشرفت سر دهیم. دوشهرستان، امروز توان صرف کردن فعل خواستن را دارا است و ان شاالله بدون وام دار بودن اغیار، نماینده و همشهری محبوبمان بتواند از این بستر برای تعالی شهر با نگاه ویژه به جوانان و قشر سختی کشیده استفاده ببرد.
  حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت
  آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت

 3. با سلام و تشکر از نوشته شما دوست عزیز؛

  در ادامه مکتوبات شما بایستی نکاتی را ذکر کنم که انشالله آن را برای نمایش در معرض دید و افکار عموم قرار دهید:

  بحمدلله با حضور دکتر حسنی در سخنرانی روز شنبه منتخب مردم، بسیاری از تنش های بالقوه و حرف و حدیث های بیگانگان و مغرضان به خودی خود، حذف شد و تبدیل به محیطی سرشار از مهر و محبت و دوستی گشت.

  برادر عزیزمان، جناب پوربافرانی بایستی چهار نکته مهم را در نظر داشته باشند که انشالله به عنوان یک پیشنهاد برادرانه تقدیم می شود:

  *** اول آنکه به حکم بافرانی بودنشان، به هیچ عنوان، صلاحیت و شایستگی همشهریان بافرانی خود را در دوره جدید، نادیده نگیرند و تنها معیار ایشان در همه امور، صلاحیت و شایستگی افراد باشد. چه این افراد بافرانی باشند یا نایینی یا خور و بیابانکی و … (تجربه ۸ سال نمایندگی دکتر حسنی نشان داد که وی تحت تأثیر یک فضای نامعلوم و مبهم، اجازه انتصاب بافرانی لایق و شایسته را نداشت و دیدیم که تنها با یک حرکت صحیح که انتصاب فرماندار فعلی نطنز بود، چگونه پاسخ خوش خدمتی هایش را گرفت!!!)
  پس برادر عزیزم، جناب پوربافرانی، معیار شما تنها و تنها صلاحیت و شایستگی افراد باشد، هم تعهدشان و هم تخصصشان و لازمه این کار شناخت و شناسایی افراد است چه در نایین باشند و چه در هر جایی از ایران عزیز.

  *** دوم آنکه به طور کامل از اطرافیان و منتسبین به خود مراقبت کنند. (تجربه ۴ سال نمایندگی جناب طباطبایی به خوبی این موضوع را نشان داد که مردم شهرستان های نائین و خور و بیابانک به طور صحیح و دقیق، بسیاری از مسائل را رصد می کنند و در نهایت تصمیم می گیرند)

  *** سوم آنکه منطقه خور و بیابانک را باید بیشتر دریابید. شاید این همشهریان و هموطنان عزیز، کمتر با چهره و عملکرد شما آشنا باشند، حتما رفاقت خود را با مردم فرهیخته این خطه، بیشتر تقویت کنید.

  *** چهارم آنکه وامدار هیچ جناح سرمایه دار و یا سیاسی نباشید. در خط الله تعالی و مسیر امام خمینی در حرکت باشید. بسیاری از مردم منطقه ما به دفعات و بدون هیچ گونه دلیلی از این گونه جناح های سرمایه داری و سیاسی ضربه ها خورده اند، انشالله زخم های آنها را عمیق نکنید و التیامی باشید بر زخم های کهنه آنان.

  *** و در آخر برای شما و همه همشهریان عزیزم، آرزوی موفقیت و سربلندی روزافزون دارم و امید آن دارم که چنانکه امروز از سلامت کامل مادی و معنوی برخوردارید، در پایان ۴ و انشالله ۸ سال نمایندگی خود، همچنان عباس مشهور خودمان باشید، حتی با سلامتی و تواضع بیشتر از امروز.

  موفق و موید باشید. از همشهریان بافرانی شما در خارج از نائین.

 4. باسلام
  مطلب بسیار خوبی بود.
  بنده هم تاکید می کنم که نباید ایشان را به سمت حواشی کشاند.ایشان اهل کار و تلاش هستند و بافرانی های عزیز اول اینکه باید ایشان را درک کنند و خدایی ناکرده توقعات بیجا نداشته باشند و در ثانی همه و همه باید برای نایینی آباد به ایشان کمک کنیم.خواهشا دوستان عزیز و همشهریان گرامی که طرفدار سایر کاندیداها هم بودند کم کم از فضای انتخابات بیرون بیایند.انتخابات تمام شد و چه بخواهیم یا نخواهیم ایشان نماینده هستند و ما باید طوری به ایشان کمک کنیم که ۴ سال بعد همه در هرجایی از منطقه نایین به اینکه همشهری ایشان هستیم افتخار کنیم.

 5. سلام
  امیدوارم وقتی که وارد مجلس شدید همون برادرعباسعلی قبلی باشید……

 6. سلام برادر گرامی

  مطلب خوبی بود امید است این گونه باشد
  ان شاءالله
  برخی افراد خود را کنار نکشند کسی با آنها کاری نداشته و ندارد خودشان هم بر خود سخت نگیرن
  هر کس رای و نظری دارد و آزاد است فعلا خدمت به مردم از همه چیز مهم تر است…….
  ان شاءالله عباسعلی موفق باشند.ان شاءالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.