معماری

مصاحبه با مبلغ و خطیب موفق، حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای خسروی نیا

(از برادر گرامی حمیدرضا پوربافرانی بابت تهیه و تدوین این مصاحبه تشکر و قدردانی بعمل می آید)

 

سلام خدمت شما خودتان را معرفی کنید ؟ و در چه زمینه ای فعالیت دارید؟

با سلام من رضا خسروی نیا  معروف به شیخ رضا وازنوادگان حاج ملا عباس امامی بافرانی می باشم. متولد انقلاب ومقلدرهبری هستم در سال۷۳ وارد حوزه علمیه شدم وسال ۱۳۷۸به مفتخر وملبس به لباس روحانیت شدم. خدا توفیق داده حدود دو دهه، کار فرهنگی رابه صورت پیوسته انجام می دهم.سفر های تبلیغی زیادی درسرارکشور داشته‌ام.وبااداب ورسوم مردم اشنایی دارم، چندسالی هم کار اجرایی کرده ام.اما بیشتر مشغولیتم وعظ وخطابه است که درزمینه فن بیان تالیف هم داشته ام مضافا اینکه درزمینه های مختلف تحقیق وپژو هش دارم،به نویسندگی و شعر هم علاقه فراوانی دارم، اکنون به دروس خارج فقه واصول در حوزه علمیه قم اشتغال دارم.

بابت وقتی که در اختیار ما گذاشتید سپاسگذارم و خرسندیم از اینکه در حضور مبلغ وخطیب موفقی چون شما هستیم و امیدواریم با کمک شما مشکلات فرهنگی و امروزی جامعه بافران را ریشه یابی کنیم.

امیدوارم بتوانم در جهت اعتلای فرهنگ زادگاهم بافران همراه شما باشم.

مهمترین مولفه های فرهنگ شهروندی را چه می دانید با توجه به این که این واژه به صورت عام تمامی جمعیت یک کشور اعم از ساکنان شهر و روستا را در بر می گیرد وجوه تمایز شهروند ساکن شهر و روستا را غیر از محل سکونت در چه مولفه های ارزیابی می نمایید؟

بافران یک شهر نوپاست یعنی هنوزازروستا بودن فاصله نگرفته ایم وبا شهری شدن فاصله زیادی  داریم به نظرم باید برای بافران از زوایای دیگری بنگریم.

زوایایی ؟ دیدی که از بافران دارید را بیان کنید ؟

دید من درباره بافران مثبت هست. اما اگر بخواهیم تجزیه و تحلیل درستی درباره شهر نوپایی مثل بافران داشته باشیم باید برنامه برای بافران تدوین شود که ضمن پیشرفت،اصالت ها بماند.متاسفانه در این چند سال در بافران شاهد رشد خوبی بوده ایم اما این رشد متوازن نبوده هست.در حقیقت شاهد یک رشدکاریکاتوری دربافران هستیم گاهی،مواقع، در بعضی جاها خوب رشد می کنیم، ودر برخی موارد درجا میزنیم. در مجموع خوب است.ولی جای کار زیاد است، مانباید وقتی درباره بافران صحبت میکنیم شورا وشهرداری مخاطب ماباشند بلکه باید همه احساس مسولیت کنیم، مخصوصا توده مردم درپیشرف آبادانی شهرمان احساس مسولیت کنند بکوشیم فاصله خواص و عوام کم شودچرا که اگر در بعضی از جاها مردم عامیانه می اندیشند به خاطر قصور خواص است.photo_2015-11-16_16-22-34

اهمیت فرهنگ در جامعه امروزی و چه کنیم در شهر بافران این امر به خوبی تحقق یابد؟

فرهنگ زیربناوفنداسیون تمام امور است.ماهرکاری راکه بخواهیم در جامعه نهادینه کنیم، باید ابتدا فرهنگ آن را درست کنیم، فرهنگ هرکاری یعنی اینکه ما اهداف از انجام آن کار رابدانیم بدانیم برای چه کاری مجتمع،مسجد،وحسینیه می سازیم آیا درکارهایی که انجام میدهیم به منظور خودرسیدیم اگر مسجد ساختیم مسجدی هم ساختیم اگر حسینیه ساختیم،شبستان ساختیم توانستیم افراد حسینی تربیت کنیم،اگر خانه قرآن ساختیم توانستیم فرهنگ قرآن را ترویج دهیم ما وقتی به عنوان مبلغ ، به مناطق محروم می رویم میبینیم که از این ساخت و ساز ها خبری نیست ولی دربعضی امور خیلی از ماها جلوترند نکند فردای قیامت در محضر عدل الهی دستمان خالی باشد.فردا به مانگویندشما همه چیز داشتید و نتوانستید کاری بکنید ما بدون امکانات از شما جلوتریم باید زمینه حضور افراد توانمندفراهم شود بافران درتمام عرصه‌ها از نظر نیروی انسانی خودکفا ست،فقط باید عرضه داشته باشیم زمینه حضور شان را فراهم کنیم، آن وقت مامیشویم الگودرکار فرهنگی.

چرا افزایش سیاست و ندانم کاری های برخی افراد در جامعه امروزی باعث کاهش فرهنگ و ازدیاد فساد شده است ؟

شاید منظور ازافزایش سیاست، همان سیاست بازیهایست که توسط افراد ذی نفع دامن زده میشود .خوب مشخص است که وقتی دریک جامعه بعضی از افراد منافع ومطامع شخصی خود شان  را ،به منافع مردم ترجیح می دهند  باعث به هم زدن توازن اجتماعی ودرنهایت فساد می شود.

چی راهکاری توصیه می کنید  تا مردم و فرهنگ از گزند سیاست بازی در امان باشند؟

باید مردم را باعبرتهای تاریخی مخصوصا عبرتهای عاشورا یی آشنا کرد

گفتید عبرت های عاشورایی  در این مورد بیشتر توضیح دهید ؟

خواص به تکلیفشان عمل کنند و امر به معروف ونهی از منکر به عنوان فریضتین انجام شود وخواص ما در جایی که باید حق را بگویند ملاحظه کاری ومحافظه کاری نکنند.مردم رابلا تکلیف نگذرانند.

از نظر شما فرهنگ از کجا نشات میگیرد ؟

مشخص  است  فرهنگ یک جامعه دینی متاثر از دین است

چه راه کارهایی  برای ارتقاء سطح فکری و فرهنگی خانواده ها دارید؟نظرتان را راجع به این مورد بیان کنید ؟

بنده درجلسات مشترکی که بین مسولین و جامعه روحانیت شهر انجام شده راهکارهای پیشنهادی را به مسئولین گفته ام اما احساس میکنم اگردرزمینه فرهنگی بخواهیم کاری بکنیم باید یک اراده ای از جانب مسئولین وخواص ما وجود داشته باشد به عقیده بنده با تعریفی که امروز ازفرهنگ وجود دارد طلبه های ما نقش موثری میتوانند در زمینه فرهنگی ایفا کنند. امروز شهر بافران ۴۰طلبه فرهیخته داردکه مامیشناسیم یعنی به صورت میانگین برای هرفامیل،یک طلبه ، که این ظرفیت بالایی است.باید درفرهنگ سازی ازوجودطلبه ها استفاده کنند همین یک کار بشود کافی است اما عرض کردم دراین زمینه نیازمند اراده ای ازجانب کسانی هستیم که می گویند ما دخالت نمی کنیم، امادرهمه تصمیم گیری ها دخیلند

.امروز بر کسی پوشیده نیست که معضلی به نام  طلاق در بافران اوج گرفته و سن ازدواج بنا به دلایلی افزایش یافته  ، به نظر شما این مشکل  از کجا رشد کرده  و توصیتون به مسئولین چیه ؟

این معضل فقط مربوط به بافران مانیست سن ازدواج درتمام کشور بالا رفته و دلایل متعددی هم دارد اما معمولا ازدواج و طلاق و مسکن واشتغال رابطه‌ی تنگاتنگ بایکدیگر دارند.و اصولا درازدواج یک مشکل اساسی تری وجود دارد وآن اینکه ما با آموزه های دینی فاصله گرفته ایم وکلاً  باورهای اعتقادی مردم سست شده است که ابتدا باید باورهای اعتقادی مردم تقویت شود.امروزه نه تنها سن ازدواج بالا رفته است،بلکه بین سن ازدواج و بلوغ هم فاصله زیاد شده، من فکر میکنم درزمینه ازدواج اعتماد بزرگترها به جوانان کم شده هست من درحالات فرماندهان زمان جنگ میخواندم که گاهی به جوانان درزمان جنگ اعتماد میشد و یک جوانان یانوجوان ۱۵بیست ساله را فرمانده یک لشکر میگذاشتند چگونه موقع جنگ به جوانان و نوجوانان اعتماد می‌کردیم حالا اعتماد نمی‌کنیم چطور درگذشته اعتماد می‌کردیم یک لشکر را دست جوان بدهیم اما امروزه فکر میکنیم جوانان ما نمیتوانندیک خانواده را اداره کنند پس همه اش هم اشتغال نیست خیلی‌هاش به اعتقادبر میگردد.

در مورد افزایش عواملی چون فساد که امروزه دامن گیر جوانان و خانواده ها شده توضیح دهید ؟

من اعتقاد ندارم، که در بافران فساد افزایش داشته،امامعتقدم مابایددرخیلی از زمینه ها الگو باشیم بایدخیلی بهتراز این ها باشیم باید نمازجماعت های مابهتر ازاینها باشد امروز یک روحانی مستقر به تنهایی نمی تواند پاسخگویی نیاز بافرانباشدبافران باگذشته فرق کرده شهر شده، باید نمازجماعت مسجد جامع تقویت بشه،این که من اصرار دارم به نماز جماعت، به خاطر نقش موثر آنست اگرشما از من سوال می پرسید که چگونه طلبه شدید و ازکجا شروع کردید می گفتم ازنماز جماعت بافران.انقلاب ما ازمساجد شروع شد چرا ما می ترسیم دربافران چند نماز جماعت برگزار کنیم، به بهانه این‌که تفرقه ایجاد می‌شود واقعا این توجیه خیلی مضحک است. من به عنوان یک کارشناس امور دینی این نیاز را احساس می کنم.بزرگترین کار فرهنگی برپایی نمازجماعت درچهارطرف بافران است ما بایدکنار نمازجماعت بقیه کارهای فرهنگی را انجام دهیم ما خودمان به برکت دوستان مسجد ی طلبه شدیم.اولویت اول کار های فرهنگی بافران استقرار یک روحانی در مسجد هفتن است.متأسفانه من بعضی وقتها که تو فیق پیدا میکنم به مسجد می روم می بینم افرادی خاص پایه ثابت مسجد هستند و جذب خیلی کم است البته من نمی خواهم بگویم شخص خاصی مقصر است .ولی این معضل وجود دارد،هر چه جمعیت مسجد ما کمتر شود به جمعیت مقابل اضافه میشود.

چرا به عنوان یک مبلغ و طلبه در شهر خودتون فعالیت نمیکنید و چگونه می شود از محضر شما در شهر شهید پروران استفاده نمود ؟

بنده یک طلبه هستم و حضور یک طلبه در یک محیط تبلیغی مبتنی بر دواصل هست ۱اصلی به نام احساس تکلیف ؛که با وجود دوستان، فعلا چنین احساسی ندارم، ودوم اصلی به نام دعوت، که اگردعوت شوم واحساس کنم فرد دیگری حضور ندارد ان وقت قضیه فرق می کند.

photo_2015-11-16_16-22-27

فکر میکنید فعل  عمل کردن ، در نظر مسئولین صرف خواهد شد؟ تکلیف خانواده ها چه میشود؟

شورا و شهرداری انصافا کارهای عمرانی زیادی انجام داده‌اند وکارهای فرهنگی بیشتر به صورت نمادین انجام شده و فرهنگ سازی کمتر بوده است.

علتش چیه ؟

علتش رانمیدونم بایداز خود دوستان که دستی بر اتش دارند بپرسیم.

یکی از نکات جالب در روستای شهر شده این بود که همیشه سطح علمی و فرهنگی بچه های بافران از همه مناطق بیشتر بود ولی امروزه آن طور که باید و شاید چند سالیست این امر کاهش پیدا کرده ؟ شما چه ایده ای در این زمینه دارید ؟

رشد بچه‌های بافران در همه زمینه ها بهتراز گذشته شده،این را آمار به ما میگوید مثلا در زمینه های فرهنگی و اجتماعی پیشرفت خوبی داشته است. اختلافات طائفه‌ای کم شده،ازنظر تحصیلات کلاسیک هم بچه‌های بافران موفقیت های خوبی چه در کنکور دانشگاه وچه در زمینه حفظ قرآن کریم و دیگر مسائل فرهنگی بوده است اما یک مشکل اساسی گریبانگیر ما شده که ما نتوانسته ایم برای آن کاری کنیم وآن مشکل خود باختگی و عدم خودباوری و استفاده از این پتانسیل قوی دربافران هستیم ما نتوانسته ایم آنطور که باید و شایداز توان وپتانسیا بچه های بافران استفاده کنیم، مثلاه از همین طلاب و روحانیون بافران که من شناخت دارم ببینید چه تو فیقات خوبی داشته ایم.طلبه مامرزهای جغرافیایی رارد کرده‌اند امروز مفتخریم که بگویم که از بافران مامبلغینی درشمال آفریقا و تایلند حضور دارند اما خواص ما اگر اطلاع هم  دارند امااستفاده نمیبرند ما باید خود مان راباور کنیم، تاخودراباور نکنیم مشکلات پابرجا ست امروز جریانی می کوشد تا این خودباوری به منصه ظهور،نرسد. چرا جوانی مثل دکتر محمدرضا عرب بافرانی به عنوان کارشناس فضای مجازی در شبکه های اجتماعی ورسانه ملی حضور دارند اما ما خودمان نمی نتوانیم استفاده کنیم، چون به بلوغ خودباوری نرسیده ایم.

چرا عده ای در همه سخنرانی ها از فرهنگ و اتحاد مردم حرف میزنند ولی در عمل کردن این دو کلمه خودپسند عمل می کنند نه مردم پسند ؟

نمی دانم منظور شما چه کسانی هستندوبه این جسارت وجرات نمی توان کسی را متهم کرداما،اگر درجامعه ایی ظاهر دین آمد ودرباطن دینداری نبود آنوقت داستان کربلا تکرار می‌شود ما باید کسانی را که میخواهند باظاهر سازی، به منافع دنیایی خود برسند بشناسیم وبه مردم معرفی کنیم، این همان عبرت گیری از عاشوراست .

عده‌ای وقتیکه از اتحاد مردم حرف میزنند درحقیقت شعار «باهم باشیدمیدهند» اما در باطن شعار «بامن باشید می دهند» یعنی مردم برای اهداف خود متحد می خواهند

بعنوان طلبه چه برنامه ای برای فرهنگ سازی دارید؟

بنده همیشه سعی کرده ام مطابق با نیاز جامعه حرکت کنم لذا در یک مقطع زمانی در بافران کلاس امام شناسی تشکیل دادم که آثارش هنوز مشخص است طلبها یی که طلبه شدنشان مدیون آن کلاس می دانند باید نسبت به شرایط و زمان برنامه‌ریزی کرد

آیا تاکنون دربافران برای ارتقای سطح فرهنگ فعالیتی داشته اید ؟ بیان کنید ؟

بله سعی کرده ام بیشتر فکر بده ام تااینکه بخواهم مستقیم کاری انجام دهم

چه توصیه ای به مسئولین بافران دارید ؟

اگر مسئولین توصیه پذیر باشند به آنها توصیه میکنم که در کارها باعلمای دین و بزرگان مانند حاج آقا اسلامی مشورت کنند و ازوجود ایشان بیشتر از این استفاده کنند.ایشان سالها برای بافران زحمت کشیدند.سعی کنند در کارها خلوص داشته باشند وروحیه خود باروری را به مردم وجوانان القا کنند.در هنگام اختلافات به اختلافات دامن نزنند.عدالت اجتماعی را درکارهای خود رعایت کنند.خودمحور وخود باخته نباشند وسعی نکنند به هر قیمتی برای شهر بودجه جذب کنند عزت مردم را به خواستهای گروهی وجناحی ترجیح ندهند

چه ساختار و ابزاری برای ارتقاء سطح فرهنگ نیاز داریم ؟

ما موقعی می‌توانیم برای بافران و اعتلای بافران کاری انجام دهیم که باهر دیدگاه و سلیقه بتوانیم کنار هم بنشینم گفتگو کنیم، وفکر هایمان را یکجا کنیم، عده‌ای خود راقیم مردم میدانند وهمیشه میخواهند برای مردم تصمیم بگیرند و میخواهند مردم رادرتصمیم گیری ها دخیل نکنند بنده به این تفکر گلایه ای دارم. درجلسه مشترک طلاب و شورای شهر مسؤولین که در قم برگزار شد این جلسه یک مصوبه داشت وآن تشکیل کمیته فرهنگی بافران بود برای ارتقاء فرهنگ واتاق فکر بافران این جلسه باید پویا شود اما متاسفم که با آن همه هزینه که برای جلسه بود تنها مصوبه آن بادرایت اجرایی نشد.

علت اجرایی نشدن این کمیته و چه کسانی در این زمینه سهل انگاری کردند ؟

اعضای کمیته فرهنگی مشخص شدند اما این کمیته یک جلسه هم نگرفت. چون افرادی که عضو این کمیته هستند دعوت نشدند حتما باید شورا دعوت میکرد.یا مشکل دیگری بودنمی دانم.

از هزینه صحبت کردید ؟منظور؟

منظورم از هزینه ؛وقت  و زمانی  بود، که اعضا برای جلسه گذاشتند و ازبافران به قم آمدند.

علت دعوت شورا چی بود آیا مشکلی در این زمینه وجود داشته دلایلشا برای خوانندگان بگید ؟

قرار بود مراسم غباروبی حرم حضرت معصومه سلام الله علیها انجام شود دوستان شوراهم شرکت کردند.واتفاقا یکی از جلسه های ماندگار بود که به همت نماینده طلاب حاج اقا عرب وهمکاری جناب اقای فخرایی وبا حضور افتخاری حاج اقا حبیبی برگزار شد.

چه ایده ای و اندیشه ای جهت تحقق اهدافتان در زمینه فعالیت  کمیته فرهنگی بافران  دارید ؟

ما درگذشته هم ،درجلساتی که در قم وبافران داشتیم سعی می کردیم نقاط ضعف و قوت رابگوییم واعتقاد داشتیم اگر دلایل قانع کننده ای برای جوانان و مسولین می آوردیم آنها قبول میکردند البته بعضی‌ها شانتاژ میکردند اما بعضی دیگر فوق العاده بودند ما در مباحث فرهنگی وکلا مسائل دیگر مشکل بزرگمان این است، که نمی توانیم یکدیگرراتحمل کنیم، طاقت قبول یکدیگر را نداریم و هرکسی سعی می‌کند حرف خود را اثبات کند در مجموع هم افزایی نداریم من خیلی وقت ها از بزرگان که این مشکل را داشته اند خواسته‌ام کنار یکدیگر بنشیند مامعمولا ازکنار یکدیگر نشستن ورو دررو صحبت کردن خوف داشته آیم آما بنده سعی کرده ام این اتفاق در سخت ترین شرایط بیفتد.اگر بتوانیم کنار یکدیگر بنشینیم اولین قدم رابرداشته ایم.وبیشترین هدف هم این بود که کارهایی که در بافران به بن بست می خورداز طریق این کمیته حل وفصل شود.یا همین برنامه عزارداری بافران در این کمیته اسیب شناسی شودونقطه ضعف ها برطرف شود.

به نظر شما چرا در این امر مهم و اساسی که می توانست مشکلات امروزی بافران رفع بشه  کوتاهی شده است  ؟

نمی دانم شاید به خاطر این باشد که طاقت نظرات یکدیگر را نداریم.

چرا باید دست رو دست بزاریم بگیم که تحمل یکدیگر رو نداریم ؟

بنده وقتی دانش آموز بودم، ازتفکری که انحصاری تصمیم میگرفت ضربه خوردم نه من،حدود ۳۵دانش آ موزفدای یک تفکر غلط شدند که بافران باید دبیرستان داشته باشد سه ماه نظام قدیم آموزشی را آوردن بافران،وبعدازسه ماه  تمام دانش آموزان راوارد نظام جدید کردند فقط به خاطر این که یک نفر مدیر باشد بعد هم که آن مدیر بازنشسته شد در یک مدرسه نوساز تخته شدچه کسی میخواهد فردای قیامت جواب بچه‌ها یی که ترک تحصیل بپندارند.تا موقعی اینگونه تصمیم گیری می شود ما حرفی برای گفتن نداریم.

چی کار کنیم مسئولین کمی در این زمینه بیشتر فعالیت کنند؟

باید جوانان باشجاعت نظراتشون را بگویندومسئولین با شجاعت نظرات را بشنوند ومقابل ایده جوانان موضع گیری نشودوبرای اشکالات راه حل اساسی پیدا شود.

متاسفانه افرادی با فکر باطل هستند که تا جوانان حرفی میزنند، موضع گیری خلاف آن می کنند و اجازه فعالیت و بروز نظرات را نمی دهند؟

بنده به شخصه چیزی ندارم، که بخواهم از دست بدهم نه، شغلی نه حقوق دولتی، اهل محافظه کاری وملاحظه کاری هم نیستم اگر تشخیص دهم کاری اشتباه است تذکر می دهم البته شاید درجمع نگویم ولی سعی میکنم از کانال خودش پیگیری کنم به حرف مردم هم کاری ندارم جوانان شور دارند باید به تعبیر رهبری به شور جوانان احترام گذاشت.

چقدر در بخش ترویج فرهنگ پیشرفت داشته ایم؟

بافران ما باید مولد فرهنگ باشد نه مروج فرهنگ.درشهری که بیش از۴۰۰معلم وفرهنگی آن هم درسطح فوق لیسانس وبالاتر داریم باید به تولیدفرهنگ فکر کنیم نه، ترویج فرهنگ

نقاط قوت و ضعف  مراسمات محرم امسال رو بیان  کنید؟آیا توانستیم با عبرت های عاشورایی همراه شویم ؟

ازنظرکمی خوب است.اگرخلوص صفادرعزاداری بیشتر باشد معنویت و کیفیت عزاداریها هم خوب میشود. بیشتر عزاداری محرم بافران دراشپزی وتعزیه خلاصه می‌شود باید کمی هم به کیفیت ومعنویت فکر کنیم.نقطه قوت عزاداری بافران حضور جوانان هست.

برای کیفیت معنوی راهکار یا پیشنهادی دارید ؟

مشخص است، نباید از مراسمات محرم بهربرداری دیگری جز عزاداری کرد.نباید مراسمات عزاداری در بافران تحت الشعاع مسائل دیگربا شداخلاص اخلاص ، اخلاص.

در پایان یک قول میخوایم از شما جهت اولین قدم برای حرکت فرهنگ سازی بگیریم چه قولی می دهید ؟

به عنوان اولین قدم اگه بخوام قول بدم تعهد میکنم چنانچه شورا و مسئولین برنامه ای تدارک ببینند که در برنامه به حضور روحانیت و طلبها نیازمند باشد روحانیت وطلبه هارامجاب میکنم که بدون هیچ چشم داشتی همکاری نمایند ، خود بنده هم این آمادگی را دارم.البته ما بنا بر وظایف ذاتی طلبگی منتظر برنامه نمی مانیم واز خیلی وقت پیش این قدم را برداشته ایم.و چه درفضای مجازی ، و چه با مشورت دادن به دوستان ، این امر را محقق کرده ایم همین جلسه نقد کتاب که شما هم حضور داشتید برای اولین بار این اتفاق افتاد.وکار بکری بود، و قدم اساسی که در آینده روی آن فکر میکنیم اینست که در انتخابات نمایندگی آتی، فکر کنیم که  کاندیداهابه اجماع برسندتاهم از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود و هم نتیجه بهتری برای اعتلای شهرمان بگیریم. چرا که عده‌ای می‌کوشند تابا ایجاد تفرقه به اهداف خود برسند

همچنین ببینید

شهروستا

روستای «بافران» از توابع بخش مرکزی شهرستان نایین در استان اصفهان به شهر تبدیل و به عنوان شهر« بافران» شناخته می‌شود

۱۹ دیدگاه

 1. علی پور بافرانی

  سلام
  فرهنگ یعنی این افرین…. چقدر ایشان مخلصند….افرین به این شهر با این همه دانشمند…
  به امید موفقیت بیشتر

 2. باسلام وعرض تشکر ازحاج اقا خسروی بعد از تشکیل جلسه قم سه جلسه دیگرباطلاب وروحانیون عزیزتشکیل شد.که نتایج خوبی هم داشت.تحت عنوان کمیته فرهنگی نبوده اما کلیه اعضای کمیته دران حضورداشته اند.بعداز ان هم برای پیگیری موضوع نماز جمعه به قم رفتیم وخدمت حاج اقا اسلامی .حاج اقا عرب وحاج اقا خسروی رسیدیم ومزاحم این عزیزان بودیم.اعتقادقلبی داریم که همفکری با روحانیون عزیز می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات خصوصا مشکلات فرهنگی است.حل مشکلات فرهنگی عزم جدی می طلبد باید همه عملا به میدان بیایند خصوصا بحث طلاق که مطرح شدباید ازفامیلها ووابستگان خودمان شروع کنیم وبااحساس مسئولیت جدی موضوع راپیگیری کنیم.درباب فرهنگ سازی برای ازدواج صحیح انصافا حاج اقا حبیبی زحمات زیادی کشیدند.جلسات مختلف ودایمی ایشان نتایج خوبی داشت.انشاالله دراینده نیز جلسات ادامه ومهمتراینکه همه عملا بتوانیم اقدامی مثبت وموثر انجام دهیم.

  • باسلام خدمت برادربزرگوارجناب اقای فخرایی مسئول محترم شورای اسلامی شهر بافران

   گفته های شما کاملا متین وصادق است.بنده هم در قسمتی از مصاحبه اشاره کردم ،اما شاید به خاطر تلخیص وتدوین مصاحبه حذف شده است.به هر حال انچه مشهود است تلاش بی وقفه وبی شائبه شورای محترم وبه خصوص حضرتعالی است.امیدوارم در تعالی فرهنگ بافران همگی ید واحد باشیم. باتشکرشهر مقدس قم رضا خسروی نیا

 3. بالاخره یک نفر پیداشدچهارتا حرف حساب بزنه عالی بود عالی بهترین مصاحبه ای بود که تو عمرم خوندم.بدون سانسور همه واقعیتهارا گفته بودیدخداپدر تونا بیامرزه حرف دل ما را زدیدمصاحبه یعنی همین.

 4. بافرانی شهرری

  باسلام وتشکراز حاج اقا خسروی ومصاحبه کننده محترم خیلی بحث های خوبی مطرح شد وایکاش این بحثها زودتر انجام می شدبرای اولین باره که یک نفر با ظرافت وشفافیت نظرات خودرابایک رویکرد جدید مطرح میکنه من که خیلی استفاده کردم وایکاش درباره خانواده بیشتر ازایشون می پرسیدتا راه حل مناسب را بگن

 5. باسلام وعرض ادب
  نکته اول دلسوزى وتلاش روحانیت وشخص جناب.خسروى ودیگران قابل ستایش است دوم بافران گرفتار باندوباندبازیست ودرست شدن ندارد سوم محرم وصفر بهانه است براى عرض اندام عده اى … چهارم در انتخابات کاملا مشخص است که اسباب و وسایل نفاق دست چه عواملى است و بیهوده تاختن ثمرى ندارد دراین شهر وپنجم تجربه وتاریخ سیاسى بعض خواص والبته صاحب نظر نشان داده است که کوفى ها شرفشان از خیلى ها بیشتر است

 6. حاج آقا حبیبی

  با سلام خدمت حجه الاسلام و المسلمین خسروی نیا…نویسنده و مبلغ گرامی….موفق باشید و موید…

 7. باسمه تعالی
  برادر و دوست گرامی حجه الاسلام خسروی نیا با کمال بهروزی افتخار خواندن مصاحبه جنابعالی را داشتم که انصافا در کمال نغز و پختگی بود و نکات بسیار زیبا و کاربردی داشت امیدوارم خداوند تبارک و تعالی به توفیقات جنابعالی بیافزاید
  سید رضا آتشی. شهر یزد

  • باسلام خدمت خطیب توانا حجهالاسلام والمسلمین حاج اقا اتشی دوست وهمکلاس قدیمی؛

   نظرلطف وبزرگواری شماست.امیدوارم بتوانیم سرباز خوبی برای حضرت ولیعصر امام زمان ارواحناله الفدا باشیم.درضمن مشتاق دیدار شما هستم وتقصیر خدمت هم دارم.انشائالله بتوانم به زودی زود شمارا زیارت کنم

 8. علیرضا منظوری امام زاده

  سلام
  احسنت بر دوست بزرگوارم حجت الاسلام خسروی نیا
  مطالب مفیدی عنوان فرمودید
  درپناه حق باشید

 9. رضا خسروی نیا

  برادر عزیز وبزرگوار جناب منظوری سلام علیکم

  نظر لطف شماست موفق باشید

 10. مهدی پوربافرانی

  با سلام و عرض ارادت حضور دوست عزیز و صاحب قلم حاج اقا خسروی عزیز (زید عزه)
  مصاحبه جنابعالی را مطالعه نمودم و مانند همیشه حرفهایی در ان امده بود که از دل بر می امد و هرانچه از دل براید لاجرم هم بر دل می نشیند. مدتها بود که قصد انجام این مصاحبه را به همراه دوست عزیزم حمیدرضا که زحمت انجام این مصاحبه را کشیدند، بصورت حضوری و رودررو و حتی صریح تر از انچه اینجا آمد با حضرتعالی داشتیم. امید آنکه این مصاحبه شروع خوب و مطلعی نیکو باشد تا بتوانیم با علمای دیگر شهرمان هم که قطعا حرفهای زیادی برای گفتن دارند مصاحبه هایی داشته باشیم. قطعا حضور شما در این مصاحبه به عنوان خط شکن ، انگیزه ای خواهد بود تا علمای دیگر شهر بافران هم برای گفتن نگفته هایشان وارد عرصه شوند. ممنون. التماس دعا.

  • امیدوارم دراین خطی که شکستیم دلی رانشکسته باشیم.خداکند خط شکن باشیم ولی دل شکن نباشیم.حاج اقای عرب در مصاحبه شب گذشته خود جمله زیبایی فرمودندبااین مضمون که اگر شجاعت بیاید نفاق می رود اگر همه جوانان ودوستان رشادت وشجاعت بیان مطالب را همراه با حفظ حرمتها داشته باشند هرگز دچار نفاق نمی شویم شجاعت شمارا مستایم دوستتان دارم موفق باشید.

 11. با سلام خدمت حجت الاسلام و المسلمین خسروی نیا
  ممنون از مصاحبه خوب و پر باری که انجام دادید امیدوارم در آینده ای نزدیک افتخار این را داشته باشیم که حضوری در خدمت جنابعالی باشیم و بیشتر در بافران حضور داشته باشید و از حضور شما در عرصه های مختلف بهره مند شویم.موفق و پیروز باشید…
  ساکی

 12. با سلام وعرض ارادت خدمت برادر عزیز حاج آقا خسروی
  مصاحبه خیلی خوب ومتفاوتی بود واقعا مفید و بجا بود وساده وبی ریا،
  و همچنین دارای نکاتی است که خواننده ی آن تا آخر مطالب رو می خونه،از جنابعالی و همچنین آقای حمید رضا پوربافرانی کمال تشکر را دارم.موفق باشید
  ر- س

 13. با سلام خدمت برادر گرامی حاج آقا خسروی نیا
  با تشکر از مصاحبه خوب شما که در مقوله فرهنگ انجام دادید خیلی خوب و ارزنده بود.التماس دعا

 14. با عرض سلام
  چرا هی میخواهیم خود نشان بدهیم.به نظر من هر شخصی به نوبه خودش در هر پست و مقامی هست باید کارش را درست و طبق معیارهای دین انجام بده.حالا چه اسمش مطرح بشه چه نشه.چرا همش هیاهو به راه میندازیم.
  فکر می کنید با هیاهو کارها درست میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.