معماری

پیاده روی اربعین ؛اقیانوس معرفت حسینی؛

نمی دانم کربلا رفته ای یا نرفته ای؛اما می دانم که اگر نرفته باشی می خواهی بروی واگر رفته باشی می خواهی دوباره بروی خلاصه می خواهی بروی.

 

چرا که شیعه محبت امام حسین علیه السلام  را با شیر از سینه مادر گرفته است.

نمیدانم چگونه اربعین رابرایتان وصف کنم چگونه بنویسم که توانسته باشم جان کلام را ادا کرده باشم هرچه فکر می کنم میبینم قلمم قاصر وبیانم الکن از این عظمت بزرگ است.

 

توصیف اربعین وسعتی دارد که از محدوده قلم و وکاغذ ونوشته فراتر هست وباز جمله معروف همیشگی که “اب دریا را اگرنتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید”

 

یکی از دوستان بزرگوارم که از طلاب فاضل ساکن قم هست داستانی رابرای نقل کرد که فوق العاده برایم جذاب بود گفتم شاید خالی از لطف نباشد که برای شما هم بنویسم شاید برای رفتن به کربلا در روز اربعین محرک خوبی باشد.

 

دوستم میگفت که در حجره طلبگی در یکی از مدارس قم نشسته بودم توفیق توسلی پیدا کردم وبه یکی ازمعصومین بزرگوار متوسل شدم تا خداوند باریتعالی استاد اخلاقی را در مسیر زندگیم قرار دهد که بتوانم به قول معروف راه چندساله رامیانبر بروم.

 

مدتها گذشت تابه برکت توسلی که هر هفته می گرفتم خدا این توفیق رابه من داد تا بتوانم از محضر استاد بزرگوار واهل دلی، نهایت استفاده راببرم.

 

چند سالی در محضر این بزرگوار بودم وروزبه روز شیفته این مرد بزرگ می شدم.تا اینکه عزم خود را جزم کردم که به عنوان روحانی کاروان به سفر حج بروم سفری که سالها اشتیاق ان را در دل می پروراندم.

 

از انجایی که هر کار مهمی میخواستم انجام دهم باایشان مشورت می کردم تصمیم گرفتم تا دراین رابطه محضر ایشان برسم واز توصیه های ایشان برای این سفر بهره ای ببرم.

 

تقریبا دوروز قبل از حرکت موفق شدم ایشان راببینم سخنان شیرین ودلنشین ایشان را بدانم اما وقتی محضر ایشان رسیدم باشناختی که ازمن داشتند به من توصیه کردند که به این سفر نروم

ودلایلش را هم که پرسیدم تلویحا به من گفتند که شما هنوز ظرفیت رفتن به این سفر معنوی وبزرگ را ندارید وبه شما توصیه می کنم که قبل ازاینکه به حج مشرف شوید ابتدا به سفر کربلا

وزیارت اقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام بروید(عزیزان توجه داشته باشیم که این دستور العمل از یک استاد اخلاق به یکی از شاگردانی بوده که سالها اورا می شناخته واین دستورالعمل رانباید ملاک عمل برای دیگران قرار داد)

من به توصیه استادم گوش دادم وبعدازاینکه حسرت رفتن به سفر حج به دلم ماند به توصیه استادم عمل کردم ویک بلیط هواپیما تهیه کردم تا از طریق هوایی به عتبات بروم واین بار نیز مانند گذشته تصمیم گرفتم بی خبر از استادم به این سفر نروم وبه محضر ایشان رفتم تا دستورالعملی را درباب زیارت اربعین در خصوص اداب این سفر از ایشان دریافت کنم.

 

اما ایشان اینبار هم مانع سفر من شدند وفرمودند منظور من از توصیه ای که برای زیارت کربلا داشته ام زیارت مخصوص روز اربعین بوده ان هم نه با هواپیمابلکه با پای پیاده که به گونه ای از نجف پیاده حرکت کنید که روز اربعین بتوانید کربلا باشید وبه زیارت اقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام بروید.

 

فلذا من هم به این دستورالعمل استاد اخلاق عمل کردم وسعی کردم به  تمام اداب زیارتی که استاد بزرگوارم فرموده بودند موبه مو عمل کنم.

 

من با پای پیاده به این سفر معنوی رفتم ودربین راه شاهد اتفاقات وحوادثی بودم که هر لحظه ای که ازاین سفر می گذشت به حقایقی که در توصیه استادم بود بیشتر پی میبردم.

 

مردان وزنانی از عشایر عراق رامی دیدم که با اندک دارایی خود امده بودند تا به زائرین امام حسین علیه السلام خدمت کنندوموکب هایی که در طول مسیر برای اینکه یک شب زائری از امام حسین علیه السلام را مهمان کنندالتماس می کردند.

 

وان ها گوشه ای از ظاهر ان هزاران نکته ای بود که ازاین سفر معنوی نصیبم شد.اما این سفر برای من کلاس درس بزرگی شد که نمی توانم به دلایلی جزییات ان رابیان کنم امااجمالا برای شما بگویم من دراین سفر با تمام گوشت واستخوانم ومهمتر ازهمه با جانم لمس کردم که چرا امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:

 

علامات المومن خمس صلاه الخمسین،وزیاره الاربعین………وخود بنده توفیقی داشتم تا سال گذشته به این سفر بروم ان هم با پای پیاده در روز اربعین،ونکته جالب این هست که همه دوستانی که مشرف می شوند از چنان شعف ومعرفتی برخوردار می شوند که برای بازگو کردن حلاوت وشیرینی این سفر حریص می شوند ودوست دارند تا دیگر شیعیان هم از این موهبت الهی بی بهره نباشند.الهم الرزقنا زیاره الحسین علیه السلام یوم الورود.

 

باشد تا خداوند توفیق این سفر رانصیب همه محبان ودوستداران حضرتش گرداند.تابتوانیم بار دیگر درپیاده روی روز اربعین گه اقیانوسی عظیم از معرفت حسینی است شرکت کنیم.

 

زیارت اربعین را نشاید گفت که پیاده روی اربعین بلکه دانشگاه بزرگی است که هرانکس توفیق یابد درسهای فراوانی بیاموزد.وبدانید که برای هرکاری بهاری است وبهار زیارت اقا اباعبدالله الحسین علیه السلام روز اربعین است.

کربلا همیشه خوب ومصفاست اما کربلای اربعین انسان ساز وزندگی ساز است.زیارت اربعین شعبه ای از بهشت خدا بر روی زمین هست.وقتی به شوق کربلا با پای پیاده می روی گویی گمشده ای داری که در کربلا پیدایش می کنی.

نمی دانم بگویم که احساس می کنی کنار امام زمانت قدم می زنی پس اگر توفیق رفتن اموختی به وضو مرو که حرمت بسیار دارد این حریم امن الهی.

 

معنای زندگی را انسان بعدازیارت اربعین می فهم اگر پیاده رفتی قدر خیلی چیزها را می فهمی.

هرجا جورابی دیدی که پاره شده یا وصله دار هست بی اختیار گریه ات میگیرد.

 

هرجا پایی را دیدی که تاول بسته به سادگی از کنارش نمی گذری.

 

اری دیگر معنای خیلی از کارها را می فهمی دیگر خوب می فهمی که امام حسین علیه السلام دنبال اب نبود اوبه نجات مردم فکر میکرد.

 

کشتی حسین(ع)حرکت کرده ات.اربعین در خانه دل همه مارا زده است،نکند جا بمانی واین کشتی نجات برود.

شهر مقدس ومنور قم رضاخسروی نیا

 

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

یک دیدگاه

  1. خوش به حال اونایی که پیاده میرن کربلا التماس دعای فراوان….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.