معماری

حساس نشدید ، حساس شدیم ۹

خواستن  یا نخواستـــــــــــــــــند

باسلام و آرزوی قبولی عزاداری همه عزیزان. مطلبی که برای این مقال انتخاب کرده ام ، تحلیلی است بر مراسمهاو برنامه های ویژه ماه محرّم امسال خصوصا تاسوعا و عاشورایی که گذشت در شهر بافران ، امید آنکه انصاف را بتوانم دست مایه نوشته هایم نموده و ذهن مخاطبین گرامیم که شما دوست عزیز باشید را در زمان مطالعه این نوشته به بیراهه نبرده و خسته ننمایم.

از هفته ها قبل از شروع ماه محرم دوستان در فضای مجازی با راه اندازی باکسی با عنوان تریبون ازاد مبحث معایب و نواقص مشهود عزاداری کم نظیر مردم فهیم شهر بافران را شروع کردند و با ارائه پیشنهادهایی مسئولین شهری را در برگزاری عزاداری ابرومندانه و در خور مقام اباعبدالله (ع) مساعدت و همکاری نمودند.

جلسات هماهنگی شروع شد ، اما با ساختاری از اعضایی که بعضا برای همچین جلساتی وجودشان ضروری به نظر نمیرسید که در پاره ای از اوقات با نظرات و گفتارشان بر این مطلب صحه میگذاشتند.  شاید اگر جلسات به تفکیک سن و سال صورت میگرفت و بعد در جلسات اصلی جمعبندی نهایی به عرض هیات اصلی برگزار کننده مراسم میرسید ،شاهد رعایت حرمت بیشتر بین افراد بودیم. علیهذا با تلاشهای صورت گرفته و انچه مشاهده میشد مجری برگزاری مراسم امسال هم برخلاف تصور که باید هیات امنای حسینیه شهر باشد ، به مانند هرسال بر عهده مسئولین رسمی شهر است که بنظر غیر متعارف میرسد.

امسال فعل خواستن برای برگزاری عزتمندانه مراسمها در بافران به خوبی صرف شد:

خواستن تا بازهم شور به عزاداری برگردد.

خواستن تا رنگ واقعی عزاداری نوستالژیک بازهم رونمایی گردد.

خواستن تا برای اولین بار عیبهای مراسم شنیده شود و در حد مقدورات رفع گردد.

خواستن تا ایده های نو و جدید مقبول در عزاداری ما راه پیدا کند.

خواستن تا تکرارهای خسته کننده از عزاداری ما رخت بربندد.

خواستن …..

ولی ظاهرا عده ای هم نخواستند تا خواستنها به چشم بیایند

نخواستند عزاداری شهرمان با کمترین نقصها برپا شود.

نخواستند تا حداقل برای معدود دفعات هم که شده تسویه حسابهای شخصی و یا سیاسی خود را به روز امام حسین (ع) نکشانند.

نخواستند تا تمام تلاشها با یک حرکت نابجایشان ازبین نرود.

نخواستند تا….

آری امسال هم دهه اول محرّمش گذشت. کاش میشد الان با فراغ بال و بدون استرس و واهمه به مسئولان برگزاری مراسممان خسته نباشید میگفتم.

ما میدانیم هرساله عده ای برای انتقام گیریهای شخصی و یا تسویه حسابهای سیاسی در روز حضرت اباعبدالله(ع) به میدان می ایند تا در میدان شهر به خیال خام خودشان عرضه اندام کنند ، ولی باز هم این پدیده بدون برخورد هرسال با رنگ و تز جدیدتر تکرار میگردد گاهی دست به احیای خرافات می پردازند و با امام حسین درگیر میشوند و گاهی برای برهم زدن نظم مجلس امام حسین(ع) اقدام به تولد حادثه ای نو و پدیده ی زوجیت نقشها در تعزیه می نمایند و به راحتی اقدام به جولان دهی بدون هیچ مشکلی میکنند تا در روز عزا همه را انگشت به دهان و متعجب به این فکر فرو برد که کدامیک از این شمرهای ناحق ،حق است؟ آری ، حادثه ای که سینه به سینه بیش از ۱۳ قرن است دست نخورده به این نسل رسیده را چه شده که عده ای برهم زدن قاعده آن را بهترین فرصت برای اغراض شخصی خود میپندارن گویی نمیدانند یا نمی خواهند بدانند که طرف حسابشان حضرت امام حسین (ع) است نه اقای ایکس و وای و…

شاید بتوان اشاره ای گذرا به سینه زنی امسال هم داشت که بنظر نویسنده نباید وارد حواشی شود. دسته ای که برای ان سرپرست مشخص شده و حال میبینیم سرپرستان دسته سینه زنی هم در گردابی ناخواسته از بی نظمی و تک روی گیر افتاده اند و اسیر احساسات شده و لحظاتی را به دور از خود واقعی تابع هر انچه نباید ، شدند تا کم نقصی مراسم تاسوعای امسال را به نوبه خود کنار زده و در راس حواشی قرار گیرند که ظاهرا با تذکر مسئولین محترم در عاشورا شاهد تکرار چنین حرکات نه چندان مناسب و کاملا خودجوش نباشیم.

ذبح حیوانات در روزی که آسمان هم گریست و باران ، این نعمت الهی را بر سر عزاداران با غیرت حسینی سرازیر کرد ، چهره لطیف شهر را به زشتی و کثیفی تبدیل کرد و راه افتادن خونابه ها نجاست را برای شهر به همراه داشت. ذبح حیوانات که باعث خلق تصاویری خشن و وحشتناک گردیده بود علیرغم تذکرات هرسال متاسفانه هیچ راه حلی جهت فرهنگ سازی عدم ذبح در جلو هیات نشده و مکانی نیز برای ذبح شرعی و مخصوص این کار هنوز در شهر بافران درست نشده . امسال هم گذشت امیدوارم تا سال اینده که ۱۲ ماه تا ماه محرم باقیمانده برای این معضل هم چاره اندیشی شود.

سیستم گرانقیمت صوت دسته زنجیرزن خصوصا روز تاسوعا هنوز نتوانسته بود کیفیت همطراز با قیمتش و شاید هم بیشتر را نشان دهد . این یعنی عدم اگاهی و دانش کاربران ان برای استفاده صحیح می باشد که گاها باعث رنجش خاطر مستمعین می گردید.

انتظار میرود جهت برگزاری باشکوه چنین مراسمیهایی که ده روز از سال را و دو روز را بیشتر به خود اختصاص میدهد از الان برنامه ریزی شود تا یکماه مانده به محرم دست توسل به دامان افرادی که بعضا صاحب نظر هم نیستن بشویم تا ما را در برگزاری باشکوهتر مراسمهای ماه محرم یاری دهند.

اگرچه دوست داشتیم همایش بافرانیها با توجه به تذکرات سال قبل را با رویکرد جدید، امسال هم ببینیم و شاهد آن باشیم ، ولی نه تنها هیچ رویکردی در کار نبود که کلّا همایش به دلایلی که مورد اقناع این حقیر هم نبود کان لم یکن گردید. در صورتیکه این همایش می تواند اگر در مسیر صحیحش پیش برو در زمینه رشد و بالندگی بافران سهم بسزایی داشته باشد.

اعتماد به نفس کاذب برخی با عنوان مداح که نیاز به یک تحول در این عرصه احساس می گردد.

کاش نبود موارد فوق تا به راحتی و بدون شک بتوانم بنویسم:

                      تشکــــــر ، دست مریزاد ، خسته نباشید بابت:

مراسم تاسوعای بانوان- ختم قران شب عاشورا – نظم توزیع غذای شبها – نظم در چینش مداحان در برنامه شبها – چندین ختم قران قبل از نماز ظهر عاشورا – مراسم سالگرد شهدای شهر بافران – برنامه منظم طباخان اگرچه بعضی ها فقط نامشان بود ولی اصل وجود برنامه قابل ستایش است – حضور زیبای مردم در عزاداری خصوصا زیر باران تاسوعا و….. که شاید برای نوشتنش فضای زیادی نیاز باشد.

امید آنکه همه بتوانیم با رفع معایب و نواقص در امور ، فارغ از گرایشهای قومی و محلی و شخصی، فقط با عنوانی واحد و آن هم بافرانی متحد و یکپارچه به مانند قبل پیشرفت چشمگیری داشته باشیم تا از استعداد و پتانسیل موجود در شهر نهایت استفاده شود .

کوتاهترین دعا برای بلندترین آرزو:  اللهم عجل لولیّک الفرج .   آمین.

ارادتمند همه عزیزان : مهدی پوربافرانی – فولادشهر اصفهان-  محرم ۱۴۳۷ قمری

همچنین ببینید

با انفجار فضای مجازی مواجهیم

کارشناس فضای مجازی گفت:بر اساس پژوهش های علمی در افق ۵ تا ۱۰ سال آینده …

۴ دیدگاه

 1. سلام، تشکر از مطلب زیبایت
  به موارد خیلی مهمی اشاره شد. خوشبختانه و خدا را شکر، شهر بافران از کم نظیرترین مراسم کشور در عزاداری امام حسین (ع) و یاران گرامی اش هست و این در گوشه گوشه مراسم به چشم می خورد و یکی از دلایل آن وحدت خوب و هدف واحد همه حول محوریت اباعبدالله (ع) است. بعضا پاره ای مشکلات در مراسم امسال به چشم میخورد که نیاز به توجه دارد جهت رفع. به نظر یک برنامه ریزی و هماهنگی اجرایی مشکلاتی نظیر آنچه دقایقی در روز تاسوعا ایجاد شد را مرتفع کند. و یا در بحث قربانی نمودن، به نظر بنده شاید بتوان در روز هستم محرم مراسمی برای این مهم ترتیب داد و تمام قربانی ها را به مرور زمان به این مراسم منتقل نمود و یا مکانی را برای این کار در نظر گرفت.
  ان شاالله خداوند جزای خیر به آنهایی دهد که فارغ از هر برچسب و عنوانی خالصانه در این مراسم شرکت می کنند. امیدوارم یک برنامه بلندمدت فرهنگی توسط مسئولین عزیز شهرمان ترتیب داده شود و برای این کار پیشنهادی نیز ارائه گردید.
  تشکر از درج این مطلب مفید.
  یاحق

 2. افرین نقدی سازنده و ان شاالله مفید

 3. سلام آقامهدی
  تشکر بابت پیشنهادات بسیار دقیق و البته نقد و گزارش موشکافانه مراسم
  انشاءالله در مطلب دوم و سوم واکاوی راهبردی مراسم، برخی پیشنهادات عملیاتی (از جمله مواردی که شما فرمودید) را قید خواهم کرد که ممنون می شوم با نظراتتان کمک کنید آن را کامل کنیم و یک طرح همه جانبه نسبتا مناسب و بلندمدت آماده کنیم
  با تشکر

  • مهدی پوربافرانی

   سلام و عرض ادب محضر دوست و برادر عزیزم محمدرضای عزیز.از مطلبی که در خصوص واکاوی مراسم نگاشته بودی استفاده کردم. اگر در فضای تلگرام بحثهای تریبون ازاد ماه محرم را پیگیری کرده باشی مطالب و نظرات و ایده های ارزشمندی در خصوص بهتر برگزار شدن مراسم عزاداری محرم توسط اعضا مطرح گردید که هریک در جای خودش ارزشمند و قابل تامل و در صورت بومی سازی توسط مسولین امر لازم الاجرا میتوانست و میتواند باشد. فلذا نیازمند برنامه ای دقیق و مدون احساس میگردد. ان هم به‍ره‍ مندئ از افکار نخبگان و صاحبان نظر شهر . تبریک به مسولین شهر که امسال فعل خواستن را به خوبی صرف کردن تا امسال عزاداری با رفع حداکثری معایب و نزدیک به نظر عموم مردم برگزار گردد. اگرچه هنوز جای بهتر شدن هم دارد. مشتاق دیدار. التماس دعا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.