معماری

بافران نگینی در دل شهر هزاره های تاریخی

مى گویند آسمان آنجا از هر جاى دیگر به زمین نزدیکتر است. مى گویند ماه صدایت را مى شنود و با ستاره ها مى توان بازى کرد. اینجا خدا بر روى زمین است. اینجا آسمان بر روى زمین است. اینجا آخر دنیاست. اینجا بهشت خشک است. از شهر نصف جهان خارج مى شویم. شهرى که روزى تکلیف دنیا را معلوم مى کرد. ۱۴۰کیلومتر از پایتخت پرشکوه خاندان صفوى را در کوه و دشت و کویر پشت سر مى گذاریم.

کیلو متر ها را پیاپی رد می کنیم.خورشید کم کم آسمان را تحت سلطه ی خود در میاورد با پرتو های طلایی اش زمین را نوازش میکند. به شهرى مى رسیم که بعد از آن در کویر دیگر شهرى نیست. آخر دنیا! اینجا کویر مرکزى است.

آری به نائین رسیده ایم.این را تابلویی که در ورودی شهر قرار داده اند به ما میگوید.

میدان ورودی شهر را رد میکنیم. در میان انبوه درختان کاجی که خیابان اصلی شهر را به محاصره خود درآورده است به راهمان ادامه میدهیم.خیابان ها و میدان ها را پشت سر میگذاریم و از کنار مغازه ها یکی یکی میگذریم.در میانه ی راه مسیرمان را بسوی بافت تاریخی شهر کج میکنیم.حرکت خود را بسوی مسجد جامع نائین ادامه می دهیم.

به حصارهای قدیمی شهر در محدوده ی بازارقدیمی شهر که کهولت به آنها هم رحم نکرده و در حال ویرانی اند میرسیم.قدری تأمل میکنیم.

بازار تاریخی نائین

 

 

مسیر را ادامه میدهیم و از درب بزرگ ورودی بازار رد میشویم.خنکای دلنشین داخل بازار رنج گرمای مسیرمان را از یاد میبرد.از میان بازار می گذریم بی انکه اثری از کاسبان و بازاریان خوش مرام و اهل حال قدیم دیده شود.به کوچه هایی میرسیم که به داخل بازار سرک میکشند.آنها را هم یکی پس از دیگری پشت سر میگذاریم تا به انتهای بازار و درب ورودی مجد خواجه میرسیم.به داخل مسجد رفته تا نماز ظهر را در انجا اقامه کنیم.معماری داخل مسجد فرد را مشغول خود میکند.واقعا زیباست…

اندرونی مسجد

پس از نماز راهمان را بسمت مسجد جامع دنبال میکنیم. در مسیر به نارین قلعه و بناهای تاریخی میرسیم که هر کدام به تنهایی نیاز به روزها تفکر و بررسی دارد.

نارین قلعه

اما ما به راهمان ادامه میدهیم.کم کم سر و کله ی مناره ی استوار و بلند مسجد جامع پیدا میشود.

می ایستیم و کمی نظاره گر عظمت ان میشویم. ولی هنوز به آن دست نیافته ایم.پس مجدد راهمان را در پیش میگیریم.

آری… دیگر رسیدیم.مسجد جامع بزرگ و تاریخی نائین.

 مسجدجامع

این مسجد مربوط به قرن چهارم و پنجم هجری می باشد که به صورت شبستانی ساخته شده است . قدیمی ترین قسمت این مسجد مربوط به شبستان جنوبی آن است که بعد ها تغییراتی در آن به وجود آمده است. ارتفاع زیاد شبستان در این مسجد و نوع چفد ها و طاق ها که از مازه دار ( بدون تیزه ) به تیزه دار ( جناقی) تبدیل شده اند گویای این نظر است که این بنا اولین مسجدی است که در آن از ابتدا چفدهای تیزه دار مورد استفاده قرار گرفته است . همچنین در قسمت هایی از این مسجد از کمر پوش بهره گرفته اند.

اگر با ما در این سفر همراه باشید علاوه بر آشنایی با این مسجد و سایر آثار تاریخی شهر هزاره های تاریخی-نگین کویر ایران و شهر شهید پرور نائین به معرفی و بررسی عظمت و زیبایی های روستای بافران و فرهنگ مردم آن خواهیم پرداخت .

.


مسجد جامع بافران

همچنین ببینید

شهروستا

روستای «بافران» از توابع بخش مرکزی شهرستان نایین در استان اصفهان به شهر تبدیل و به عنوان شهر« بافران» شناخته می‌شود

یک دیدگاه

  1. سلام
    بابا ایول…….!
    منتظر بقیه اشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.