معماری

گفتگو با سرکار خانم زینب پوربافرانی ،حافظ قرآن و حائز رتبه ۲۱ کنکور سراسری در رشته انسانی

از سرکار خانم زینب پوربافرانی بابت شرکت در این گفتگو و نیز برادر ارجمند آقای حمیدرضا پوربافرانی بابت تهیه و تدوین مصاحبه تشکر و قدردانی می گردد. همچنین امکان درج تصویر فراهم نبود. 

با سلام خدمت سرکارخانم زینب پوربافرانی از اینکه دعوت ما را برای مصاحبه پذیرفتید بسیار سپاسگذاریم به عنوان اولین سوال دریک جمله بفرمائید خودتان رامعرفی کنید؟
من هم به نوبه خودم عرض سلام خدمت شما وتمامی همکارانتون در سایت مجازی بافرانیان و نشریه سیمای بافران دارم بنده زینب بوربافرانی فرزند محمدرضا هستم .

انتظار رتبه ۲۱ کنکور را داشتید؟غافلگیر و هیجان‌زده نشدید؟
در آزمون هایی که شرکت می کردم هم همیشه رتبه هایم همین حدود بود ، انتظار رتبه های بهتر ازاین از طرف معلمانم بود اما بهر صورت شرایط کنکور شرایط خاصیه و تقریباً پیش بینی نشده ، تلاشمو کرده بودم و نتیجه را به خدا سپردم .

نفربیست و یکم کنکورچطوردرس خواند؟کلازندگی راتعطیل کردیدوفقط درس می‌خواندید؟
چون پایه ای قوی داشتم احتیاج نبود که به شکل طاقت فرسا درس بخونم ، سال آخر طبق معمول سالهای قبل درس می خواندم و البته شاید مقداری هم کمتر …

الآن بیشتر دخترهای همسن و سال شما در این مقطع تفریحاتی مثل رفتن به مسافرت، شرکت در ورزش‌های مختلف و تفریح‌های مختلف و…راتجربه می‌کنند،تفریحوسرگرمی خاص زینب پوربافرانی چه بود؟
تفریحاتم معمولی بود ، تلویزیون ، بیرون رفتن با دوستان و حفظ قرآن کریم

برای کسب رتبه خوب در کنکور چقدر باید درس خواند؟ شما چقدر زمان برای این موضوع اختصاص می‌دادید؟
هرکس بنا بر نیازش ، باید مقدار درس خواندن خودش راتعیین کند . بیشترازاینکه به مدت زمان درس خوا ندن اهمیت بدم به کیفیت درس خواندن اهمیت می دادم . ساعات درس خواندنم کم بود اما با کیفیت زیاد

برای انتخاب رشته چه برنامه‌ای دارید ؟
متناسب با علاقه ام رشته الهیات را انتخاب کردم .

رویای بچگیتون چی بود؟ازهمون اول میخواستیدچیکاره بشید؟
رویای بچگیم مجتهد شدن بود ، با توجه به فضای مذهبی که بر خانواده ام حاکم بود به این فکر افتاده ام که استعدادم را در خدمت دینم بکار گیرم

دوران ابتدایی وراهنمایی تون چطورگذشت؟ازلحاظ تحصیلی چطوربودیدوچه درسی روخیلی دوست داشتید؟
همیشه شاگرداول بودم ، درس مورد علاقه ام ریاضی بود خصوصاً سالهای راهنمایی که بخاطر اخلاق و رفتار عالی معلمی که داشتم علاقه ام به این درس بیشتر شد . دوران ابتدایی و راهنمایی بهترین دوران تحصیلیم بود ، خصوصاً دوران راهنمایی که به حق برای من تجسم مدینه فاضله بود . مدیریت عالی وکادر فوق العاده خوب اوان دوران من رو با استعدادهای علمی ام بیشتر آشنا کرد.

برچه اساس ومعیاری انتخاب رشته کردید؟علاقه بودیافاکتورهای دیگه؟
از اونجایی که آرزوی مجتهد شدن را داشتم ولی برای رفتن به جامعه الزهرای قم مقدور نبود ، دلم می خواست از طریق رشته ای که انتخاب می کنم به این آرزو نزدیک تر بشوم . علی رغم مخالفت های زیادی که بخاطر استعدادم هم ازطرف معلمانم و هم ازطرف برخی از اعضای خانواده ام برای انتخاب این رشته بود ، صرف علاقه ام جذب این رشته شدم .

برنامه ریزی تحصیلیتون به چه شکل انجام شد؟
سال دوم وسوم دبیرستان مثل همیشه خیلی عادی و معمولی درس می خواندم ، سال چهارم چون می بایست سه پایه را باهم بخونیم ، ازدفتر برنامه ریزی آزمون های آیه های تمدن استفاده می کردم و براساس مواد درسی آزمونهاش برنامه هام رو تنظیم می کردم

نقاط ضعف وقوتتون توکدوم درسابود؟چطورهمه رو به یه حد خوب رسوندید؟
در تمامی دروس قوی بودم

خانواده شمامحیط مناسب روبراتون فراهم کرده بودند؟چطور؟
مسلماً موفقیت هر شخصی در گرو نوع عملکرد اطرافیانش هم هست، طبق معمول تمام سالهای تحصیلم ، محیط خانه ، محیطی آماده برای درس خواندن بود .

به کلاس‌های کنکورهم می‌رفتید؟
کلاس کنکور که نه ، ولی آزمونهای موسسه رزمندگان را شرکت می کردم

به جزدرس به چه چیزهای دیگری علاقمندهستیدودنبال می‌کنید؟
حفظ قرآن و تلاش برای تسلط بیشتر برزبان انگلیسی ، چون بنظرم در دنیای امروزی لازمه که آدم هم عقاید محکمی داشته باشد و هم این عقاید را به نحو احسن فرامرزی کند .

کتب کمک آموزشی روتاچه حد موثرمیدونیدودراین زمینه چه پیشنهادایی واسه بچه هادارید؟
منبع اصلی همون کتاب درسی هست اما نباید فقطبه کتاب درسی اکتفا کرد پیشنهاد می کنم برای تقویت مهارت تست زنی اولاً سعی کنند بیشتر سوالهای کنکورهای سالهای قبل را مدنظر قرار بدهند تا سوالهای تألیفی ، و دوم اینکه تست درسهای فهمیدنی را بلافاصله بعد از مطالعه کتاب و تست درس های حفظی را دو سه روز بعد از مطالعه کتاب کار کنند.

نزدیکای کنکوراسترس داشتید؟چطوری کنترلش کردید؟

استرس اینجوری که اسمش ترسناک هست ، خودش ترسناک نیست ، اتفاقاً استرس امر مثبت و میتونه محرک خوبی برای فعالیت باشه . ازاین نظر بگم از اول ابتدایی استرس روزهای کنکورم را داشتم چون ازهمون زمان تمام تلاشم را بکار گرفتم هیچ وقت استرس برام یه امر منفی و مخرب نبوده بلعکس استرس درست و بجا باعث شد وقتم را هدر ندم و خوب درس بخونم .

واسه زدن تست های هردرس‌توآزمون ترتیب خاصی داشتید؟
ترتیب سوالات کنکور براساس اصول روانشناسی تنظیم شده ، بهم ریختن ترتیب دروس عمومی اصلاً توصیه نمیشه ، مگر برای دانش آموزان رشته تجربی و بصورت تعویض زمان تست زنی درس عربی با درس زبان ، در دروس تخصصی انسانی هم نظر مشاوران بر رعایت ترتیب هست اما تجربه شخصی خودم ، موفقیت را در یکی در میان کردن دروس حفظی و فهمیدنی میدونم .البته هرگز تغییر در ترتیب دروس نباید سرکنکور اعمال بشه ، بلکه این کار باید در آزمونهای آزمایشی بارها تکرار بشه تا سرکنکور سردرگمی ایجاد نکنه .

میخوام سه تاازعاملای اصلی موفقیتتون رودراین آزمون را بگید :
احساس مسئولیت ، تلاش و توکل

چه پیشنهادی برای کسانیکه سال آینده کنکورمی‌دهنددارید؟
طوری برای خودشون برنامه بریزند که از الان بدونن حتی یک روز قبل از کنکور باید چه کارهایی انجام بدن و مطمئن باشن که خستگی تلاش های امسالشون با نتیجه ای که می گیرند ، رفع مبشه.

هدف شماازحفظ قرآن چه بود؟
هر اندازه که رتبه علمی بالاتری برای انسان حاصل بشه انسان میفهمه که نیاز به رابطه گرم تری با معبودش داره من هم سعی کردم این رابطه را از طریق قرآن بدست بیاورم .

حفظ قرآن را چگونه آغاز کردید؟
سال چهارم دبستان از طریق یکی از دوستان متوجه شدم کلاس حفظی در مرکز فرهنگی نیستانی برگزارمیشه به همراه خواهرم در این کلاس ثبت نام کردیم.

به نظرشماچه ساعاتی برای حفظ قرآن خوب است؟نوع مکان هم نقشی دربهترحفظ کردن دارد؟
زمان و مکان خاصی مد نظر نیست ، نکته مهم اینه که مکان و زمان حفظ ثابت باشه البته برای درس خواندن هم این یک امر اساسی تلقی میشه.

برای حفظ قرآن،ازکمک ویاری چه اساتیدی بهره بردید؟
قبل از ورود به کلاس حفظ توفیق شد از محضر خانم صداقت تجوید را یاد بگیرم، حفظ ۵جزء ام را تحت نظر خانم ایرانپور بودم ،صوت ولحن خوبی هم داشتم و این سه در کنار هم حفظی با کیفیت را برام به ارمغان آورد.

خانواده‌ها چقدر می‌توانند در هدایت افراد به سمت قرآن مؤثر باشند؟
تأثیر خانواده خیلی زیاد هست و محیطهای خانوادگی مذهبی بچه ها را بیشتر به این امور سوق میده البته جاذبه قرآن اونقدر زیاده که فقط منحصر به خانواده های خیلی مذهبی نمیشه.

مشوقان اصلیتان درحفظ و کسب رتبه کنور چه کسانی بودند؟
هم اعضای خانواده ، اعضای مدرسه ، ، دوستانم ، معلمان و مدیران زحمتکشم .

نظرتون راجع به سایت جامعه مجازی بافرانیان چیه ؟ همچنین نظرتون راجع به نشریه سیمای بافران برایمان بگید؟
اقدامات فرهنگی مثبتی هست . انشاء ا… که روزبه روز شاهد کیفیت بیشتر باشیم.

در پایان ضمن تشکر از شما و زمانی که به ما دادید ، اگر سخنی یا توصیه‌ ای دارید بفرمائید؟
من تمام منابع کنکورم را به کتابخانه نیستانی تقدیم کردم ، حتی دفترچه برنامه ریزی و آزمونهایی که شرکت می کردم را. ازکنکوریهای عزیز میخوام که حتماً از این منابع استفاده کنند .ملتمس دعای خیرشون هستم . ولازم میدونم ازمدیریت مدرسه ابتداییم سرکارخانم جهان پناه و مدیریت مدرسه راهنماییم خانم کاروان و تمامی معلمانی که حقیر رو در رسیدن به این موفقیت کمک کردند تشکرکنم .

از طرف جامعه مجازی بافرانیان آرزوی موفقیت دانش آموزان شهرمان بافران در تمامی مراحل زندگی و بویژه موفقیت در کنکور سراسری و… را از خداوند منان داریم .

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۹ دیدگاه

 1. مجددا از زحمات سرکار خانم پوربافرانی در راه کسب این موفقیت قدردانی می گردد. آرزوی چنین افتخار آفرینی ها برای تمام دانش آموزان عزیز بافرانی داریم. الحمدلله بافران کما فی السابق برتری علمی خود در منطقه را حفظ نموده است.

 2. سلام، خبر بسیار خوبی است. من هم به مردم بافران این موفقیت خوب را تبریک میگم. خیلی خوب هست که درس و مذهب را در کنار هم داشته اند. موفقیت های روزافزون جوانان بافران

 3. سلام به همه زحمتکشان فرهنگی و خصوصا مسئولین پیگیر سایت
  همچنین تبریک میگم به خانم پوربافرانی بابت این موفقیت ارزندشون

  خبر دار شدیم گروهی از اهالی و فعالین فرهنگی برگزیده بافران با خرج شهرداری تهران و بودجه های فرهنگی خاص به اردویی فرهنگی و بازدید از مناطق ویژه فرهنگی تهران نائل شدن.
  ممنون میشم دستاوردهای این طرح پر خرج به اطلاع سایر فعالین که جزو کارگران فرهنگی هستن نه فعالین فرهنگی؛ و هر وقت نیاز باشه از اونها استفاده میشه هم برسه.
  بهتره که طرح مقبولی بوده باشه و بسته های فرهنگی که این عزیزان دریافت کردن در ارتقاء وضعیت فرهنگی شهر موثر بوده باشه، وگرنه حروم کردن این همه بودجه فرهنگی در جایی که تشنه قطره ای از این زلال هست واقعا جای تاسف داره.
  ممنون میشم انعکاس بدین و پیگیری کنید.

 4. مثل همه بافرانی :)

  سلام وعرض تبریک به سرکار خانم پوربافرانی برای کسب این موفقیت بزرگ.امید که روزی شاهد بکارگیری دانش شما دربافران باشیم.وهمچنین تشکر از اقای پوربافرانی بابت گزارش خوبشون.موفق باشید.

 5. باعرض سلام و ادب
  کسب این موفقیت ارزنده معنوی و علمی را در ابتدا به خانواده محترم پوربافرانی تبریک عرض می نمایم .قطعا این افتخار در سایه تربیت و تلاش و دلسوزی والدین و همچنین معلمان دلسوز ایشان نصیب ایشان گردیده است. طبعا در این بین کوشش و همت این عزیز و علاقه و انگیزه ایشان به دین و مذهب و علم آموزی بی تأثیر نبوده است.لذا ضمن قدر دانی از خانواده و معلمین و مشوقین ایشان، کسب این افتخار را به آنها و جامعه فرهیخته و مذهبی و اندیشمند خطه نایین و بافران تبریک عرض می نمایم. سرکار خانم پوربافرانی این افتخار زیبنده قامتتان باد. انشاء الله که به مدد و یمن کلام الهی در تمامی عرصه های زندگیتان موفق باشید و خداوند متعال لطف خدمت به جامعه ایران اسلامی بالاخص اجتماع مردم نایین و بافران را به شما عنایت کند.
  در آخر از وفای به عهد آقای پوربافرانی در مورد گزارش دهی از کنکور تشکر عرض نموده و تداوم سلامتی و تلاش این بزرگوار را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.
  هموطن ایرانی

 6. با سلام و احترام
  رسیدن به هدف بسیار شیرین و خوشایند است. از این لحظه های شیرین لذت ببرید
  اما بعد…
  چند روز دیگه سال تحصیلی جدید آغاز میشه ومطمئنا دوران جدید و کاملا متفاوتی را تجربه خواهید کرد.
  به شما بگویم که از چند روز دیگر تمام این تبریک ها، شیرینی ها و افتخارات را قاب کنید و در گنجینه خاطرات نگه دارید که هنوز راه دشواری در پیش دارید. بسیار دشوار! انگار همه چیز از اول شروع میشه و باید دوباره همه چیز را به بهترین شکل ساخت. بسیار نگرانم که در باد این افتخارها و تبریک ها بمانید.
  دوم اینکه هوش بالا الزاما سطح زندگی را بالا نمی برد! بیش از ۹۰ درصد موفقیت ها در زندگی اجتماعی (جایگاه اجتماعی) به چیزی غیر از هوش منطقی نیاز دارد. هوش اجتماعی! خود را در این مورد بسنجید و انتظار از خودتان را بر اساس آن تنظیم کنید. انتظارها را از خودتان بیمورد زیاد نکنید.
  در مورد بها دادن به علایق، سخت نگرفتن، جدی بودن و پر تلاش بودن شما خود می دانید آنچه باید بدانید.
  همت والا را از خداوند برای شما خواهانم. تلاشی با انگیزه فراوان در مسیر علایقتان!
  موفق باشید.

 7. حاج آقا حبيبي

  با عرض سلام و تبریک خدمت خانم پوربافرانی و خانواده محترم ایشان و تشکر از شورا و شهرداری که به تشویق الگوهای علمی – مذهبی شهر پرداختند. و تشکر از فراهم نمودن این مصاحبه خوب و هدفمند.
  آرزوی موفقیت برای این جوان مومن را دارم. و من الله توفیق

 8. آفرین…….موفق وسربلندباشید.

 9. منم به اشون تبریک میگم واقعا اخلاقشون هم عالی بود.خانم پوربافرانی نه فقط برای بافران و نایین بلکه برای استان اصفهان افتخار است.ان شاءا… همیشه موفق باشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.