معماری

بی توجهی به آب انباری که به نام اولین شهیدبافران است

به نام خداوندی که منصف تراز او سراغ نداریم

نیمی از شهر من بیشتر به شهر مردگان شباهت دارد تا به زندگان ، شاید این حرف من به مذاق خیلی ها خوش نیاید ولی حقیقت همیشه تلخ بوده و پذیرش آن سخت است بیایید با هم صادق باشید بخشی از یک روز دست از کار بکشیم وپیاده عازم محله های شهر شویم نمی گویم که از محله من شروع کنید از همان طرف خودتان مسیر آغاز کنید قبول دارم در محله شما هم کمبودها و کاستی هایی هست ولی تحمل داشته باشید این هنوز اول راه است :

وقتی پا به خیابان ها وپیاده روهای محله تان می گذارید حداقل یک آسفالت ساده و یک سنگ فرش معمولی زیر پایتان دارید هر قدم که بر می دارید چشم مبارکتان به چندین مکان فرهنگی می خورد ازیک طرف مساجد و ازطرف دیگر مکانهای نوساز فرهنگی و مذهبی لذت می برید از این همه تغییر و تحول وبه اصطلاح فرهنگسازی ! ما که بخیل نیستیم اما یک سوال دارم ترازویتان به حالت تعادل ایستاده؟؟؟

راستی پیشنهاد می کنم تا اینجا هستید و آب انبار سرراهتان هست جرعه ای آب خنک بنوشید چون بعید می دانم به انتهای سفر که برسید خبری ازاین آب گوارا و خنک باشد کمی استراحت کنید و خستگیتان که در رفت به خانه باز نگردید اصل سفر هنوز شروع نشده برای رسیدن به محله ی من از هر طرف که بیایید راه دشوار و ناهموار است آن قدر پستی وبلندی دارد که باید مرد باشی که جانزنی !

photo_2015-08-28_22-51-24

قدمهایت سست شده اند!قبول دارم راه سختی را پیموده ای به گمانم دنبال یک آب انبار می گردی تا نفسی تازه کنی چشمت می افتد به یک آب انبار قدیمی خدا شکر می کنی و دوان ، دوان به سمت شیر آب می دوی ولی ای دل غافل که از شیر حتی هوا هم خارج نمی شود وچه برسد به آب

به ناچار درب خانه ای را می کوبی واز اهالی طلب آب می کنی بندگان خدا اگر از امکانات هیچ بهره ای نبرده اند ولی دلی دارند به وسعت دریا …آب به تو می رسانند و آنقدر به تو تعارف می کنند که عرق شرم بر پیشانی ات می نشیند عذر خواهی می کنی و به راهت ادامه می دهی اینجا خبری از آن آسفالت وسنگ فرش آن طرف شهر نیست و به جز جاده ی اصلی هرچه می نگری خاک است وخاک است وخاک…

بیچاره مردم محله من فقط کافیست بادی ملایم بوزد!باید باشی و ببینی که چه به روز خانه ها می آید کوچه ها و خیابان ها را نگو ، انگار تمام آشغال های شهر به یکباره به سمت کوچه ها روان می شوند ولی باز همتشان بلند است منتظر شهرداری نمی نشینند هر یک جارویی به دست میگیرند و شروع به پاکسازی محله می کنندهرکس به وسع خود کاری می کند .

همین طورکه راه می روی وگرم گفت و گو با مردم هستی خیلی اتفاق نگاهت به کودکان و نوجوانان می افتد که دل خوش کرده اند به پارکی که چند سالیست مهمان محله ی مان شده بعضی هایشان را می بینی چه غریبانه دوچرخه ها را آورده اند تا شاید بتوانند کمی بازی کنند ولی به هر طرف می می نگرند جاده ایست برای رفت و آمد وسایل نقلیه به ناچار از ترس جان دوچرخه ها را رها می کنند و مشغول تاب بازی می شوند و چون تعداد وسایل بازی محدود است گاهاً شاهد دعوای آنها هستی و توچه مغرورانه از کنارشان می گذری وزیر لب می گویی فرهنگ ندارند ….

درهمان حال و هواهستی که برخی خانم ها و دختران جوان را می بینی که جلو درب منازل نشسته اند صلاً به درست یا غلط بودن رفتار آنها کاری ندارم هرچند که تو پیشاپیش قضاوت هایت را کرده ای ….

اما توی مسئول هیچ وقت به این فکر کرده ای تا به حال چه اقدامی کرده ای آیا قدم برداشته ای برای ساخت یک مکان فرهنگی مثل یک مسجد یا یک چهار دیواری ساده برای رفع این قبیل مشکلات

بولله قسم اگر نخستین قدم ها را بردارید می بینید که چطور همین  جوان ها همت می کنند و تا آخرین مرحله دوشادوش شما مشغول کار می شوند ولی افسوس که فکر رسیدگی به مسائل مهمتر ثانیه ای به شما فراغ خاطر نمی دهد .

توصیه می کنم به اتفاق همه همکارانتان نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر را بخوانید تا شاید بیدار شوید و به راه راست هدایت گردید و حب دنیا را رها کنید دنبال شهرت نباشید

وقتی می گویم محله من مثل شهر مردگان است ناراحت نشوید این جا نه صدای اذان می شنویم و نه در مناسبت ها تغییری در محله مان مشاهده می شود فقط خدا می داند ماه رمضان را چطور سپری کردیم به گمانم این قسمت از شهر زیادی صبورند و یا شاید خیلی ، خیلی صبورند

امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر فرموند : بپرهیز از ویژه سازی (انحصار طلبی)در چیزهایی که همه ی مردم در آنها برابرند «نهج البلاغه نامه ۵۳»

آنچه گفته شد حرف دل مردم بود و من جز بازگویی آن کاری نکردم …

دل نوشته از کسی که نخواست نامش ذکر شود ولی حرف برای گفتن زیاد دارد …

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۵ دیدگاه

  1. بسم الله، بنا بر پاسخ رسیده به سایت در رابطه با حل مشکل آب انبار شهرک شهید عربان، بودجه ای در حد ۳۰ میلیون تومان برآورد شده است که با پیگیری مسئولین، آب و فاضلاب بخشی از آن را تقبل نموده و مابقی را شهرداری بافران پرداخت خواهد نمود. برای عملیاتی شدن طرح نیازمند است که عده ای از عزیزان در بافران مسئولیت پیگیری ها را قبول کنند تا این طرح عملیاتی گردد و بعبارتی یک یاعلی مانده تا برداشتن قدم خیر دیگری برای بافران… ان شاالله

  2. مثل همه بافرانی :)

    سلام.ای کاش سردبیر وبسایت بیشتر درجریان امور بافران بودند.جوابی که شما گفتید و خیلی ها از زبان رئیس شورا شنیدند اون قدرها هم صحت نداشت.پیشنهاد میکنم از زبان اهالی هم جویای احوالات باشید.

    • سلام، تشکر از نظر ارزنده شما… بنده در مقام تصمیم گیری نبوده ام و قطعا در همه جا و همه زمانی مسئولین از نظر اشراف اطلاعاتی به مسائل بالاتر از همه قرار دارند. در این مورد نیز اگر پیشنهادی دارید برای بازسازی آب انبار ارائه دهید، مطمئنا افرادی که قدرت تصمیم گیری دارند این نظرات را مشاهده می کنند و ان شاالله که در صورت توان اجرایی نمایند. همه و از همه مهمتر مسئولین گرامی باید با دوری از موارد غیر، در این راستا تلاش کنیم.

  3. نا اشنای بیدل مثل اینکه سایت به محله سقره اختصاص دارد وفقط مبلغ چند نفر از این محله است مقداری از لاک خود ستایی بیرون ایید و دیگران راهم باور کنید تا پیشرفت کنید

  4. سلام خدمت شما… ممنون از نظر ارزنده شما… سایت فراجناحی و فرامحله ای است. سعی می گردد، مطالب برحسب فعالیت نویسندگان و همراهان از تمام نقاط بافران تهیه گردد و ان شاالله که اینگونه بوده باشد. انتقادها و … نیز تماما درج می گردد و هیچ فیلتر محله ای یا سیاسی بر روی آن ها زده نمی شود. هدف خدمت به بافران است و لاغیر… ممنون از همراهی شما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.