معماری

حساس نشدید، حساس شدیم ۸

سلام.

الان که این مطالب را می نویسم ، فضای اکثر شهرهای کشورمان با عطر شهدای غواص رنگ و بو گرفته. شعرها وشعارهای زیبایی که در حاشیه شهرها ، در تصاویر و در فضای مجازی در استقبال از این عزیزان به چشم می خورد هر بیننده و شنونده ای را در حسرت فرو می برد. حسرت لحظه ای در کنار تابوتشان قدم برداشتن و دَمی خلوت کردن تا شاید از این دنیای فانی و  پُر زرق و برق فریبکارانه اش سلامی از طرف ما به عرش برین و ساکنانش برسانند. آری راست می گویند: آمده اند بعد از اینهمه سال آن هم با دستانی بسته تا گره های بسته ما را بگشایند و به ما ثابت کنند هر کجا هم برسیم به حرمت خون همین شهدا رسیده ایم که عجیب در نزد پروردگارشان صاحب آبرو و عزتند.

خوشحالم از اینکه مطلع شدم یکی از جاهاییکه افتخار نه تنها میزبانی برای تشییع بلکه تدفین این عزیزان شامل حالش شده شهر عزیزم بافران است. از دوستی در ستاد تشییع شهدای غواص در اصفهان شنیدم که می گفت: من تو این چندین سال که شهدا را جهت تشییع  میارن به این باور رسیده ام که تا خود شهدا نخوان که جایی برده بشن نمیشه برنامه دیگری براشون ریخت. مسرور شدم که در این برهه زمانی شهدا اون هم غواصان مظلوم طالب شهر من شده اند تا مردم شهر من با افتخار به پاس ارزشهای فراوان این شهدا میزبانیشان کنند. خوش به سعادتتان.حتما پیامی دارند.

در این اثنا نگاشتن چند نکته در خصوص موضوع فوق را بد نمی دانم.

۱- دوستان عزیز باید بدانیم تشییع و تدفین شهدا مساله ای فرا جناحی و محلی است و با تمام مسائلی که قبلا در شهر رخ می داده و عده ای معلوم الحال با ایجاد حاشیه سعی در بر هم زدن آرامش شهر می نموده اند کاملا فرق داره. این سئوال در ذهن بوجود میاد که چرا یه عده ای سعی میکنن همه مسائل چه خوب چه قابل نقد در شهر را دست مایه و زنگ تفریح خود قرار دهند؟ ایا واقعا حرمت این شهدا که خیلیها آرزوی فقط لحظه ای خلوت کردن با انها را دارند به قدری باید پایین اورده شود که همان طبیعتا افراد معلوم الحال زنگ تفریح این روزهای خود را حاشیه سازی با نام و یاد انها کنند و جنجال اخیر خود را چرایی تدفین این عزیزان در حسینیه شهر عنوان کنند؟ مگر نه اینکه  شهدا و رزمندگان جبهه ها از همین حسینیه ها و تکایای اباعبدالله برخاستند و برای حفظ شرف و عزت وآبروی ما و امثال ما رهسپار جبهه ها شدند؟ الان که برگشتند کجا را سراغ دارید بهتر از خاستگاهشان (حسینیه ها) ؟ شاید پیامشان به نسل امروز همین باشد: با حسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولی یا حسین گفتن کجا و با حسین بودن کجا؟

۲- سئوال مهمی مدتهاست ذهنم را اذیت میکنه. چرا مسائل مهمی که برای پیشرفت شهر توسط مسئولین محترم در نظر گرفته میشه به صورت پنهانی و پشت درهای بسته تا حصول نتیجه بررسی میشه؟ مثلا موضوع زورخانه که مدتها قبل توسط عزیزی برای من گفته شد ولی ترس از بیان ان بصورت علنی شاید آن عزیز را کمی نگران میکرد- یا تدفین شهدای گمنام هم به مانند موضوع قبل که مدتها جزو برنامه مسئولین محترم بوده ولی علنی نکردن موضوع می تواند دلایل عدیده ای داشته باشد که به ذهن نویسنده با اتفاقات اخیر تقریبا قابل حدس می باشد. و اون هم وجود افراد معدود و معلوم الحالی که فوق تخصص متشنج کردن اوضاع را با خود یدک می کشند. خب کمی منطقی هم باشیم خدمت کردن در چنین جو و فضایی به حق سخت خواهد بود . بماند که این به معنای موافقت کامل نویسنده با تمام برنامه های مسئولین شهری نیست ولی در نوشته های قبل هم اگر مطالعه نموده باشید هدف نویسنده غرض ورزی نبوده و انشاالله نخواهد بود و انتقادها در صورت لزوم باز هم نوشته خواهد شد.

۳- محتاط بودن مسئولین محترم شهر در قبال این افراد شاید یکی از دلایلی باشد که عرصه را برای آنها بقدری باز گذارده که خود را در باب همه موضوعی صاحب نظر بدانند این یعنی یک بفرمای مَشت و با حال به چنین افرادی که مسئولین محترم به آنهال زده اند. راست میگن تعارف اومد نیومد داره ظاهرا اینها تعارف را پذیرفتن و ولکن قضیه یا بهتر بگم قضایا نیستن. نمیدونم تا کی برای هر تصمیمی که قراره تو شهر گرفته بشه تا به مرحله اجرا دربیاد هزینه های جانبی صرف کرد؟ هزینه هایی مثل : جلوگیری از انتشار افکار انحرافی در مورد موضوع-پاکسازی ذهنهایی که توسط اونها نسبت به موضوع منحرف و خراب شده – و… یعنی تاکی باید شاهد این موضوعات باشیم؟ ما که داعیه فرهنگ اون هم نه فقط به معنای کلمه که در حقیقت مطلب هستیم ، بنظر میرسه وجود چنین مواردی در اطرافمان کمی موضوع ذکر شده مورد ادعا را خدشه دار کنه. پس میطلبه مسئولین محترم با برنامه ریزی دقیق و به مقتضای فرهنگ حاکم بر شهر خاصه افراد مذکور در متن و جهت جلوگیری از هزینه های بسیار جانبی تراشیده شده و خواهد شد این افراد، برای همیشه موضوع مخالفتهای بی مورد اونها را درست و ریشه ای حل کرده تا در برنامه ریزیهای اینده خود بهتر تصمیم گیری کنند.

راستی یادمون نره : دسته دسته شهید می آید**** دست بسته شهید می آید

خدایا شکرت که توفیق بزرگ میزبانی از این عزیزان که در نزد تو خیلی خیلی عزیزند نصیب مردم باشعور و شهیدپرور شهرم نمودی.

در آخر مسئولین عزیز هم باید سنگ تمام بذارن و تمام مراسم را از اول تا اخر در هقته جاری و در فرصت باقی مانده تا روز موعود با برنامه ریزی کامل جهت با شکوه تر برگزار کردن مراسم تشییع و تدفین شهیدان با دقت تمام بررسی نمایند. ضمنا پیشنهاد میکنم برای ساخت جایگاه این شهدا در حسینیه فراخوانی اعلام نموده و طراحان عزیزی که طرحهای زیبایی جهت ساخت جایگاهی باشکوه و در خور این عزیزان دارن را دعوت به همکاری نمایید.

کوتاهترین دعا برای بلندترین آرزو: اللهم عجل لولیک الفرج

التماس دعا.

مهدی پوربافرانی- مردادماه ۱۳۹۴- فولادشهر اصفهان.

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۴ دیدگاه

 1. سلام خدمت برادر عزیزم آقا مهدی
  پیشنهاد دعوت برای طراحی جایگاه شهدا در محل دفن این عزیزان بسیار عالی است امیدوارم مسئولین گرامی این پیشنهاد را عملی کنند.
  ممنون بابت مطلب عالی

 2. برادرعزیزجناب اقای پوربافرانی درپاسخ به سئوالاتی که مطرح نموده اید احساس مسئولیت مردم و خصوصا نخبگان باقران خیلی ازمشکلات راحل می کند که امیدواریم این مهم اتفاق بیفتد. درمورد تشییع پیکرمطهرشهدا الحمدالله همه بااعتقادقلبی به صحنه امده اندوباوحدت وهمدلی قضایا رادنبال می کنند. جمعه بیست وسوم مردادجلسه ای باحضوربیش از۳۰نفرازمعتمدین هیئت امنای مساجدواماکن مذهبی وپایگاههای بسیج وخانواده معظم شهداتشکیل هماهنگی های اولیه انجام شد. سه جلسه دیگردراین هفته تشکیل می شود. ازشماعزیزان نیز توقع اطلاع رسانی وحضوربافرانیهای مقیم شهرهای مختلف کشورراداریم همچون عاشورای حسینی. درمورد طراحی این کارتوسطموسسه حفظ اثار دفاع مقدس وگروه تفحص شهدا درسرارکشور وبصورت هماهنگ انجام می شود.

 3. سلام، دفن شهدای عزیز در بافران عمل بسیار عالی ای است که جا دارد از عاملان آن تقدیر و تشکر به عمل بیاید. امیدوارم برای جایگاه نیز فکر مناسبی شود و یک بنای درخور این عزیزان در آنجا ساخته گردد.

 4. سلام.
  ۱-بابت موضوع دفن شهدا در شهر عزیزمون بسیار خرسند هستم و فکر میکنم کمتر کسی هست که مخالف این امر باشه.
  اما خب نه تنها در جامعه ما بلکه در همه جوامع موافقان و مخالفانی برای هرکاری وجود دارن که البته شرط اظهار هر نظری منطقی بودن اون نظره.

  ۲- در مورد اینکه فرمودین چرا مسئولین تا نهایی نشدن یک موضوع اون را بروز نمیدن ، به نظر من شما درست می فرمایید .
  اما راهکاری که به نظر من مناسب هست اینه که برعکس بشه . یعنی اول کار ،مسئولین بیان موضوع رو مطرح کنن حتی به صورت نمادین یا جوری که همه مردم متوجه بشن . خب طبیعتا مخالفان و موافقان به حرف میان .اون وقت هنر مسئولین نمایان میشه به این صورت که یه جلسه یا جلساتی تشکیل میدن و عامه مردم هم در جلسه می تونن حضور داشته باشن و همه نظراتشون رو مطرح میکنن و با منطق حل میشه .

  ۳- در مورد سوم از متنتون باید بگم بنده با توجه به سنم شاید خیلی از مدیریت شهری یا اصول اون به طور کامل مطلع نباشم اما واضحه که هر مدیری در کنار مشورت گرفتن از دیگران باید قاطع باشه به گونه ای که هر کسی اجازه دخالت در امور رو به خودش نده.

  اما در مورد دعوت از طراحان برای طراحی جایگاه کاملا موافقم و امیدوارم عجله ای در کار نباشه و با فکر و حوصله کافی مراحل انجام بشه تا کمترین انتقاد در پایان کار صورت بگیره.

  در پایان هم عذر خواهی میکنم بابت طولانی شدن نظرم. یا علی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.