معماری

مصاحبه با ریاست محترم سازمان فنی و حرفه ای شهرستان نایین (قسمت اول)

بزرگترین عبات امروز ایجاد اشتغال است

اشتغال زایی یکی از مشکلات فرا روی هر جامعه است و از آنجا که بیکاری معضلات عظیم اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد، بنا براین توجه به رفع این مشکل در راس برنامه های اقتصادی دولت قراردارد.

امروزه همه باید با همکاری و هماهنگی کامل در جهت ایجاد اشتغال در استان حرکت کنیم و از اقدامات مناسبی که در حل مشکل بیکاری موثر است، حمایت کنیم، زیرا با حل مشکل بیکاری بسیاری از مشکلات اجتماعی نیز حل خواهد شد. نیروی انسانی از سرمایه های اصلی کشور محسوب می شود  و هر چه نیروی انسانی دارای مهارت و تخصص بیشتری باشد قطعاً راندمان و بهره وری در تولید و خدمات بالا می رود و از هدر رفتن منابع و سرمایه جلوگیری می کند و نداشتن مهارت کافی بر عکس این موضوع اتفاق می افتد.

گفتگویی با آقای مهندس رضا پوربافرانی ریاست محترم سازمان فنی و حرفه ای شهرستان نایین

سلام بعنوان اولین سوال جهت آشنایی بیشتر مردم با شما و سازمان فنی و حرفه ای خودتان را معرفی کنید ؟

سلام اینجانب رضا پوربافرانی بعنوان خدمتگزار در عرصه آموز های مهارتی که حدود ۱۹ سال دارای
سابقه ی مسئولیت در مراکز استان اصفهان بوده حدود ۶ سال افتخار خدمتگزاری در حوزه ی فنی و حرفه ای در شهرستان نایین در کنار همکاران پر تلاش و سخت کوشم برآن هستیم که با استفاده از تمام ظرفیت های فنی و حرفه ای در جهت توانمند سازی نیروی جوان و آماده به کار در عرصه ی اشتغال گامی مثمر ثمر برداشته  تا انشاء ا… شاهد جامعه ای فاقد بیکار و پرنشاط باشیم که لازمه ی این ، استفاده همه ی مردم از ظرفیت های مرکز آموزش فنی و حرفه ای می باشد.

اهمیت و ضرورت آموزش را چگونه ارزیابی می کنید ؟

آموزش نیازی است که در همه مقاطع زندگی و برای همه انسانها احساس می شود و اگر بتوانیم آموزش های مناسبی را به مردم ارائه دهیم یقیناً بسیاری از هزینه هایی که در مقاطع دیگر برای تغییر رفتار جامعه انجام می دهیم کاسته می شود.

توجه مردم و مسئولین  درامر آموزش سازمان فنی و حرفه ای چگونه است؟

متأسفانه به آموزشهای فنی و حرفه ای توجهی که شایان آن هست نشده است لیکن در برنامه پنجم توسعه قانون گذاران در همان فصول اولیه تأکید بر روی آموزش های فنی و حرفه ای نموده اند وهرسال هم در قانون بودجه این تأکیدات تکرار می شود.

اشتغال پایدار چه موقعی صورت می گیرد؟

اشتغال پایدار با توسعه آموزش های فنی و حرفه ای محقق می شود. آموزشها باید مسیر شغلی افراد را تعیین کند نه اینکه هرفردی به مسیر دلخواه خودش سوق پیدا کند و در این مسیر فرصت و عمر افراد به هدر رود.

نظر مسئولین کشوری در رابطه با اشتغال پایدار و  آموزشهای فنی و حرفه ای را بیان کنید؟

امروزه اعتقاد مسئولین کشوری براین است که آموزش های فنی و حرفه ای بهترین آموزش ها در توانمند کردن افراد است و باعث ایجاد اشتغال پایدار و افزایش کیفیت شغلی و کارایی افراد می شود و همچنین باعث کاهش هزینه هاو جلوگیری از خدر رفتن وقت افراد در مساغل بدون بازده می شود.

 چه پل ارتباطی بین آموزش و اشتغال پایدار وجود دارد؟

اکنون لزوم ارتباط و هماهنگی آموزش های فنی و حرفه ای با نیاز های بازار کار و تلفیق آموزش با کار بیش از پیش احساس می گردد که سیاست سازمان فنی و حرفه ای نیز بر همین اساس استواراست.IMG_1829

 نظرتان راجع به سه حوزه صنعت ، کشاورزی و خدمات چیه ؟

سازمان آموزش فنی و حرفه ای بعنوان متولی آموزشهای غیر رسمی در کشور در سه حوزه صنعت ، کشاورزی و خدمات در مراکز دولتی و غیر دولتی با دو هدف ایجاد مهارت مبتنی بر اشتغال و ارتقاء مهارت برای شاغلین به جهت بهره وری آموزش های مورد نیاز را به جامعه هدف خود ارائه می نماید که مراکز آموزش فنی و حرفه ای نایین بعنوان یک مرکز دولتی در ۲ واحد برادران و خواهران حرفه های متنوع مورد نیاز شهرستان را به جوانان و متقاضیان ارائه می نماید. بخشی از آموزش های سازمان آموزش فنی و حرفه ای نیز در آموزشگاههای آزاد به عنوان بخش غیر دولتی ارائه می شود.

کلیه آموزش ها در بخش دولتی با توجه به هزینه بر بودن برای دولت برای مردم به صورت کاملاً رایگان ارائه می شود که سرانه ی هر کارآموز در هر ماه بالغ بر ۰۰۰/۶۰۰/۱ ریال می باشد.

این سازمان با دارابودن حرفه های تراشکاری ، مکانیک خودرو ، برق خودرو ، CNC ، PLC ، برق صنعتی ، درودگری ، سیم پیچی ، تعمیر لوازم خانگی ، تعمیر لوازم گاز سوز ، تأسیسات آبرسانی ، تأسیسات گاز رسانی ، تعمیر تلفن همراه ، تعمیر تلفن رومیزی ، جوشکاری ، نقشه کشی ساختمان ، اتوکد ، کامپیوتر در مراکز برادران و حرفه های خدماتی و صنایع دستی در مرکز خواهران در راستای توانمند سازی و ظرفیت سازی نیروی انسانی تلاش می کند که کارآموزان بعد از گذراندن دوره های فوق با دریافت گواهینامه های مهارت با کد بین المللی و قابل توجه می توانند در عرصه های اشتغال ورود پیدا نمایند.

در خصوص اشتغال و آموزش های فنی چه سیاست هایی را دنبال می کنید؟

سیاست های سالهای اخیر سازمان آموزش فنی و حرفه ای آغاز جهاد در عرصه های اقتصاد و فرهنگ از طریق تلاش فراگیر ما همتی نو و عظمی راسخ در خانواده آموزش فنی و حرفه ای هست .چرا که  آموزش محور اصلی اشتغال مولد و پایدار و ترجمه مولفه های اقتصاد مقاومتی از نوع پویا و فعال می باشد.

از اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای برایمان بگویید ؟

با توجه به تأثیر آموزش های مهارتی در ایجاد ، تثبیت و ارتقاء اشتغال ، کاهش بیکاری و در نتیجه آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری و فقر اهمیت  این آموزشها برای همگان روشن است .

 به نظر شما چگونه  امر آموزش محقق خواهد شد ؟   

با  شکوفایی تولید ، رونق و احیای فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی در جنبه های مختلف زندگی اقشار جامعه بخصوص در عرصه فرهنگ کار و تلاش ، همچنین فرهنگ صحیح مصرف و پیشگیری از اتلاف منابع از طریق آموزش های مهارتی محقق خواهد شد.

از سوی دیگر در حوزه مهارت آموزی ارتقاء مهارت کارگران و شاغلان به منظور افزایش نو آوری ، کار آفرینی ، بهره وری و کیفیت در تولید و خدمات و در نتیجه کاهش وابستگی به واردات محصولات و خدمات استراتژیک مورد توجه می باشد.

چه زیرساختهایی لازم است تا به هدف آموزش و جذب هنرآموزآن  برسید ؟

نقش آفرینی در مدیریت اقتصادی و فرهنگی کشور با رویکرد جهادی از طریق مشارکت فعال در تنظیم سیاست های آموزشی استقرار و گسترش زیرساختهای فرهنگی ، توسعه هدفمند سرمایه انسانی و سازمانی محقق می گردد.

نظرتان در مورد خلاقیت و نوآوری  ؟

خلاقیت و نوآوری در ارائه طرح های آموزشی و پرهیز از روز مرگی در نقش آفرینی در حوزه ی آموزشی نسلی دانا و توانا را پرورش خواهد داد و افرادی مولد جهت کمک به چرخه  ی اقتصاد کشور تربیت خواهد نمود.

برنامه چشم انداز ایران اسلامی را چگونه می بینید  ؟

برعهده ماست که با توجه به اهداف چشم انداز ایران اسلامی در ۱۴۰۴ ، اسناد بالا دستی از تار وپود انعطاف پذیری و اعتماد به نفس ، خود باوری ، تحول آفرینی و سخت کوشی ، سرعت عمل ، مشارکت پذیری و احترام به حقوق جامعه وسرمایه ملی مهارت آموزی ر ابه نظامی پیشران و پیشرو در توسعه اقتصادی و فرهنگی تبدیل نماییم.

و اما سخن پایانی   ؟

ضمن تقدیر و تشکر از شما ، آینده میهن عزیز در دست جوانانی است که با ذهنی خلاق و نوآور و مسلط بردانش روز دستانی ماهر و پرتوان و همتی بلند حصل از تحقق مأموریت های ارزشمند و مقدس سازمان آموزش فنی و حرفه ای ، سربلندی وافتخار را در منطقه و جهان برای ملت بزرگ ایران به ارمغان خواهد آورد.

 

 

 

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۲ دیدگاه

  1. ای کاش شورا فکر به حال جوانان می کرد درسته کارهای فرهنگی باعث ترویج میشه ولی یه کارگاه خوداشتغالی که ده نفر هم کار کنن بد نیست
    ممنونم بابت مصاحبتون کاش بیشتر از فنی و حرفه ای بافران می گفتید چرا غیر فعال شده و شورا وشهردار به فکر نیستن

  2. باسلام جناب آقای مهندس پوربافرانی یکی از مدیران سخت کوش وبی ادعادر عرصه اشتغال بوده که اینجانب به عنوان یک شهروند از زحمات ایشان ونیروهای تحت مدیریتتشکر می کنم توفیق روزافزون ا یشان را از درگاه حضرت احدیت خواهانم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.