معماری

گفتگو با شیخ مرتضی پور بافرانی

کار با کودکان و نوجوانان را دوست دارم

جایگاه و اهمیت تعلیم آموزه های دینی در تبلیغ دین

همزمان با خلقت حضرت آدم (ع) تشریح احکام الهی ، تبلیغ و ترویج این معارف آغاز شده است . حضرت آدم (ع) اولین انسانی بود که در محضر خداوند شاگردی کرد و معارف الهی را فرا گرفت

وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ کُلَّهَا

و علم الانسان مالم یعلم  (سوره بقره) آیه ۳۱

 «وخدای عالم همه ی اسماء را به آدم تعلیم فرمودو به آدم آنچه را نمی دانست به الهام خود تعلیم داد » و سپس این معارف را به فرشتگان منتقل نمود .

این تبلیغ و ترویج در هر زمان به پیامبران و جانشینان آنان سپرده شده است تا پیام دین الهی را به مردم ابلاغ کنند واکنون در عصر غیبت عالمان دینی و روحانیت با تقوا ، طلایه داران امر خطیر تبلیغ هستند و رسالت ایشان این است که همانند پیامبران پیام الهی را درست دریافت کنند ، بفهمند و به دیگران ابلاغ کنند :

یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ

«ای پیامبر آنچه از خدا به تو نازل شده به خلق برسان »

بدیهی است که قرآن کریم ، بر رساندن صحیح پیام ، تأکید می کند زیرا ، تبلیغ از ریشه بَلَغ به معنای رسانیدن و گویای رساندن پیام ، به صورت صحیح است.

یکی از مهمترین روش ها ، روش تدریسی است که باید نگاه ویژه ای به آن داشت خصوصاً برای جوانان ، نوجوانان و کودکان

در مسجد بابا شیخ علی در روز ۵ ماه مبارک رمضان نشسته بودم چهار نوجوان را دیدم مشغول بازی هستند به خود گفتم چرا با اینها کار نمی کنی ؟ آنها را دعوت به کلاس کردم بعد از ظهر آمدند بعد از سه روز تعداد آنها به ۲۰ نفر رسید و چند روز بعد ۳۰ نفر شدند در انجام کار امیدوارتر شدم و کار را جدی تر پیگیری کردم بچه ها شیوه کلاسداری و کار در قالبهای جدید را دوست داشتند و استقبال کردند  و به این وسیله اهمیت کار وفایده آن را بیشتر درک کردم . روزهای بعد وقتی متوجه شدم خانواده های بچه ها ، تحت تأثیر بچه ها قرار گرفتنداند  و تقدیر و تشکر می کنند احساس خوبی پیدا کردم خداوند را به خاطر این لطف که نصیبم شد و از خیرات و برکات ماه رمضان بود شاکرم  انشاء الله در آینده این شیوه و کار با نوجوانان و کودکان را به صورت تخصصی ادامه خواهیم داد .

IMG_1961

چون تأثیرکار بر روی آنها بیشتر و ماندگار تراست . در روایت از رسول خدا آمده اگر انسان به اندازه هفتاد پیغمبر کار کند روز قیامت به علت شدت گرفتاری آن را کم حساب می نماید و در روایت دیگر می فرمایند کار با کودکان مانند نقش بر روی سنگ است.

IMG_1962

IMG_1969

 

IMG_1964_2

 

 

همچنین ببینید

سلام

پاییز ۸۴ اولین روزهایی بود که سایت بافران در قالب وبلاگ کلید خورد. در آن …

یک دیدگاه

  1. سلام و تشکر
    خداوند به همه دلسوزان مردم بافران بالاخص آشیخ مرتضی، توفیق روز افزون عنایت کند
    کارتون عالیه آقا حمیدرضا
    یاعلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.