معماری

اولین شهری که به جمهوری اسلامی آری گفت!

حتما همگان می دانیم که در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، نتایج همه پرسی جمهوری اسلامی اعلام شد و مردم با اکثریت قاطع آرا (نزدیک به مطلق) به جمهوری اسلامی رای دادند. این همه پرسی که تقریبا در تاریخ جهان بی نظیر است موجب شده که علمای علم سیاست در سراسر جهان، جمهوری اسلامی را اولین حکومت کاملا دموکراتیک بدانند که برای تشکیل خود، از مردم اجازه گرفت.

نکته جالب توجه که بهانه نوشتن این سطور شد این است که اولین شهری که نتایج آرای آن اعلام شد نایین بوده است که با اکثریت قاطع آرا به این نظام آری گفت و از بین تمام آرا تنها ۸ نفر به نظام جمهوری اسلامی آری نگفتند. این مسئله خود می تواند افتخار بزرگی برای نایین و نایینیان باشد. البته نکته عجیب قضیه اینجاست که اولین کسی که مقالاتی در رد جمهوری اسلامی نوشته است نیز متولد نایین و ساکن تهران بوده است و لذا عملا نایینیان هم در رای دادن به نظام و هم در نقد آن گوی سبقت را از سایرین ربوده اند.

شاید اگر یک بار تاریخ را دوباره مرور کنیم، به موارد خیلی زیادی از نقش آفرینی های خاص نایین و نایینیان بربخوریم که شنیدن آنها خالی از لطف نیست.

در هر صورت، این مسئله که نایین اولین شهری بوده که به جمهوری اسلامی رای داده برای همه نایینیان (از جمله ما بافرانیان) افتخاری بس بزرگ است و زنده نگاه داشتن این موارد در تاریخ از وظایف ماست.

و من الله التوفیق

همچنین ببینید

شهروستا

روستای «بافران» از توابع بخش مرکزی شهرستان نایین در استان اصفهان به شهر تبدیل و به عنوان شهر« بافران» شناخته می‌شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.