معماری

بهار فاطمی

مرحوم علامه مجلسی درکتاب زادالمعاد،می گوید:

به سندهای معتبر از”معلی بن خنیس”نقل شده است ؛که در روز نوروز به محضر امام صادق علیه السلام شرفیاب شدم.

حضرت به من فرمودند: ایا این روز را می شناسی؟گفتم فدایتان شوم نمی دانم فرمودند:این روزی است که ایرانیان ان را بزرگ می شمارند،ودر این روز برای یکدیگر هدیه می فرستند.

حضرت فرمودند این تعظیم وبزرگداشت به خاطر اموری است که در گذشته بوده است.

سپس حضرت به صورت مشروح ،این امور را ذکر کردند.از جمله فرمودند:نوروز روزی است؛ که خداوند متعال،دران روز ،از بندگانش پیمان گرفت،که اورا به یگانگی بپرستندوبرای اوشریکی قرار ندهند.

وبه پیغمبران وامامن معصوم ایمان اورند.این روز؛روزی است که طوفان حضرت نوح علیه السلام وکشتی ان حضرت بر کوه “جودی”قرار گرفت.

نوروز روزی ات که رسول خدا بت های کافران قریش رادر مکه شکست وپیش از ان حضرت ابراهیم علیه السلام نیز در این روز بت های کافران را در هم شکست.

دراین روز ،رسول خدابه اصحاب خود امر کرد که با امیرمومنان بیعت کنند(اشاره به این است که عید غدیر مصادف با نوروز بوده است.)

دراین روایت دارد که حضرت به معلی بن خنیس اعمالی رایاد دادکه به عمل کند وفرمودند:

۱٫چون روز نوروز شود غسل کن وبهترین لباسها رابپوشوخود را کاملا خوشبو کن واگر توانستی وتوفیق یارت شد این روز راروزه بگیر.

۲٫پس از نمازهای ظهر وعصر وانجام نافله های ان ،چهارکعت نماز بخوان (هردورکعت به یک سلام)
در رکعت اول بعداز ده مرتبه سوره انا انزلناه رابخوان.
در رکعت دوم بعد از حمد سوره قل یا ایهاالکافرون بخوان
در رکعت سوم بعد از حمدده مرتبه سوره قل هوالله رابخوان
در رکعت چهارم بعداز حمدده مرتبه سوره قل اعوذ برب الفلق وقل اعوذ برب الناس.

بعد هم، اعمال دیگری دارد که درکتاب مفاتیح نوین حضرت ایه الله مکارم شیرازی به نقل از “زادالمعاد” امده است.

بااین مقدمه در می یابیم که نورز ریشه در سنتهای اسلامی داردوامسال که نوروز تقارن با ایام فاطمیه پیدا کرده است،بهارمان با ایام فاطمیه تلطیف تر می شود .

چرا که فاطمه کبری سلام الله علیها شرط عزت اولاد علی علیه السلام ورمز خلقت است کسی است که همه وجود خود رابرای ولایت گذاشته است.سال نو جریان فعل وانفعالات طبیعی است.

زمان وعمر میگذرد وما هرسال این فعل وانفعالات را می بینیم.

نوروز ایه ای از ایات الهی است که باید ان را به فال نیک گرفت وحقایق ان را درک کرد.

وظایف شیعیان در این تقارن،احیای امر ائمه است که با تعظیم شعائر اسلامی،عمل کردن به راه ورسم پیغمبر وتمسک وتبعیت وتاسی از حضرت صدیقه طاهره محقق می شود.وبا این امور می توان به سمت زندگی پاک رفت.

اولین مسئولیت انسان شیعه تحصیل معرفت،افزودن اگاهی وبصیرت،به حقایق ائمه واهل بی علیهم السلام است.

شیعه وقتی معرفت وشناخت را با عمق جان می پذیردبا سویدای دل وهمه وجود وتمام جوارح به انها عمل می کند.انهلا راد دزندگی خودش جریان می دهد شیعه واقعی اینگونه است.

سنت های نوروز همان سنت های اسلامی است که با زبان عصمت ،از منشا حقیقت زای وحی بیان شده است.

ودر روایات همه ما به این اداب سفارش شده ایم.ادابی مانند صله رحم،دیدوبازدید،دستگیری از مستمندان،و….که عمل به این اداب بهار مان را رنگ وبوی دیگری می بخشد.

بنابراین شایسته است که دراین تقارن با الگو گرفتن از سیره عملی حضرت فاطمه علیهاسلام،بهاری فاطمی توام با ظهورامام زمانمان را رقم بزنیم.امیدوام بهارتان فاطمی باشد.

همچنین ببینید

قلعه رستم نشانگر دور اندیشی مردمان بافران قدیم

وجود هسته اولیه بافران در حوالی قلعه رستم است/ خبرگزاری شبستان: قلعه رستم قلعه ای …

۲ دیدگاه

  1. حاج اقا خسروی نیا سلام من تمام دیدگاههای شما را می خونم راسشا بخواهید خیلی وقته که شما را رصد می کنم سخنرانی شما در حسینیه صاح بالزمان نایین را که در موردشورا بود به خوبی به یاد دارم دوتا از کتابای شما را هم خوندم خیلی خوب بوده میخواستم چندتاسئوال ازشما بپرسم اول اینکه حیف شما بود که با این موقعیت وارد انتخابات شورای شهر شدیدودوم اینکه چرا توبافرون هیچ برنامه ای نداریدوسوم اینکه چرا از کتابتون که قرار بود وقول داده بودیددر بافرون رونمایی نشد

  2. سلام:از لطف شما ممنونم،درمورد حضور در انتخابات به زودی مطالبی را دراینده خواهم نوشت،اما اینکه چرا دربافران هیچ برنامه ای ندارم به حمدالله دوستان بهتر از ماهستندواینکه چرا ازکتاب رونمایی نشدبه خاطر این بود که چاّب اول کتاب تمام شدوانشاءالله در اینده با کتاب جدید که در اردیبهشت کار چاب ان تمام میشودبتوانم خدمت گذار باشم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.