معماری

پیشنهاد بدون خرج ۲ – جشنواره بازی های سنتی

بسم الله

با اینکه نزدیک نوروز است و می دانم سر همه عزیزان خواننده سایت هم حسابی شلوغ است، ولیکن دلم نیامد این پیشنهاد را قبل از عید منتشر نکنیم. قبلا ایده ای داشتم که کامنت یکی از عزیزان نیز آن را پروراند.

یکی از کارهای زیبایی که شهرداری می تواند در دو روز پایانی هفته اول نوروز ( بعد از فاطمیه) انجام دهد و بسیار زیبا و خاطره انگیز و بنوبه خود کم نظیر خواهد بود، برگزاری جشنواره بازی ها است.

جشنواره بازی های سنتی شهرستان نایین

متاسفانه یکی از مشکلات نسل جدید آن است که هیچ گونه انتقال بین نسلی در حوزه بازی ها اتفاق نیفتاده و نسل جدید عمدتا کلمه بازی را چیزی در حد همان کامپیوتر و بازی های اکشن و … می فهمند. ولی در حقیقت صدها بازی در ایام قبل وجود داشت که هنوز هم می توانند (نه تنها کودکان را بلکه حتی ) بزرگسالان را سرگرم نمایند و زمینه سرگرمی خانواده ها در ایام تعطیلات نوروز باشند. (مثلا سیزده به در و …)

بازی های بسیاری که حسین آقای فروزان به برخی از آنها اشاره فرموده اند و اگر از ایشان و امثال ایشان جویا شویم قطعا ده ها نمونه را نام برده و یاد می دهند. از بازی با تخم مرغ های عید گرفته تا پل و چفته و هزاران بازی اجتماعی و با صفا و نشاط آفرین. حقیر در حد یک پیشنهاد عرض می کنم که در صورت امکان که شهرداری بافران به عنوان متولی اصلی، طی یک فراخوان از عموم بافرانیان دعوت کند در فلان تاریخ، فلان زمان، فلان مکان گرد هم آیند. در نقطه سرسبزی اطراف شهر. حداقل چند بازی را انتخاب کرده، ابتدا یک نفر توضیح داده و افراد در گروه های مختلف بازی کنند. ده ها گروه بازی کننده در کنار یکدیگر شکل گرفته و بازی کنند.

ایام عید و امثال آن، متاسفانه به جای آنکه ایامی برای تفریح باشد تبدیل به ایام خسته کننده و کسالت آوری شده است و علت اصلی هم همین بیکاری، عدم توان شادی کردن با دیگران، عدم توان به اشتراک گذاری علایق و احساسات درونی با دیگران در فرآیندهای اجتماعی است. یکی از بهترین آنها بازی ها است.

تصور می کنم به جز هزینه برای طراحی و چاپ پوستر و بنر در سطح شهر بافران و نایین و دعوت از همگان برای اولین دوره جشنواره بازی های سنتی، هیچ هزینه دیگری در این برنامه نیاز نباشد. حتی برنامه ریزی  آن نیز خیلی زمان بر نبوده و به سرعت قابل انجام خواهد بود.

برای خود بازی ها هم که از سرور گرانقدرمان، آقای فروزان استفاده شود به تنهایی کفایت خواهد کرد. ایشان قطعا گنجینه ای ارزشمند از این آیین های قدیمی و سنن و رسوم شهرمان را در اختیار داشته یا می توانند بیابند. قدر نعمت حضور ایشان را بایستی بدانیم و از این فرصت کمال بهره را ببریم.

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۸ دیدگاه

 1. پیشنهاد خیلی خوبی است، متاسفانه به جز دو روز اول عید نوروز باقی تعطیلات به بطالت گذراند ه می شود در حالیکه با یک برنامه ریزی درست و پیاده سازی چنین فعالیت هایی می تواند قشرهای مختلف مردم را کنار همدیگر آورد و دل ها را به هم نزدیک نماید و آداب و رسوم و سنن قدیمی را زنده کند. پیش بینی می کنم که نسل جوان و بویژه نسل جوانی که در خارج از بافران متولد شده یا رشد نموده اند، از این حرکت استقبال خیلی خوبی خواهند داشت.
  امیدوارم مسئولین برای این امر که هیچ هزینه اقتصادی خاصی هم ندارد برنامه ریزی نمایند.

  • این پیشنهاد نه تنها برای بافرانی ها و بافران زاده ها، بلکه برای همه نایینی ها جذاب است
   مسئله این است که همه مردم (حتی همه مردم ایران و دنیا) دنبال چنین بازی های اجتماعی زیبایی هستند
   دنیا و ایران و استان پیشکش، نایین و بافران را که می توانیم مشتری بدانیم 🙂

 2. عیددرراه است سال نو اولین دیدار ما در دیار خاموشان است ولی چرا بعضی ازما زندگان رافراموش کرده ایم حتما باید از این دنیا برویم تا بدیدن ما بیایید ……… باشد این اتفاق خواهد افتاد اما جواب وجدانمان را چگونه حواهیم داد

 3. عیددرراه است سال نو اولین دیدار ما در دیار خاموشان است ولی چرا بعضی ازما زندگان رافراموش کرده ایم حتما باید از این دنیا برویم تا بدیدن ما بیایید …؟…… باشد این اتفاق خواهد افتاد اما جواب وجدانمان را چگونه حواهیم داد ؟

 4. رضا خسروی نیا

  باسلام خدمت محمدرضای عزیز،درمورد طرح ونوشته ای که مرقوم داشته اید باید بگویم(طرح عالی است جای اجرا خالی است.)اتفاقا تجربه نشان داده هر جا که شهرداری فراخوان عمومی داده است اقبال خوبی از جانب مردم صورت گرفته است.

  سال گذشته که پیشنهاد شد تا پیاده روی عمومی برگزار شودنتیجه ان خیره کننده بود ودیدچه استقبال خوبی شد ونکته جالب توجه اینکه کسانی که ساکن بافران نبودند ودر ایام عید حضور داشتند بیشتر استقبال کردند بنابراین ازشوراوشهردار بزرگوار می خواهیم تا برای اوقات فراغت جوانان وکسانیکه در تعطیلات عیدبه بافران می ایند برنامه مفصل ومنسجمی را تدارک ببینند.مضافا اینکه واقعا انجام بعضی از کارها هزینه بر نیست ودست اندرکاران باید ازاین فرصت ها استفاده کنند.تمام مراکز فرهنگی باید فعال باشد وفعالیت مکانهایی مانند دارالقران اگرچه مفیداست اما کافی نیست.مرکز فرهنگی نیستانی که نام فرهنگی رایدک میکشدبه حالت نیمه تعطیل درامده است وچه خوب است که برنامه وطرحهای فرهنگی وحتی ورزشی را مهندسی کند.ورتعطیلات به صورت اورژانسی خدمات فرهنگی ارائه کنند.تعطیلی اماکن فرهنگی واحیانا کم کاری با هدف ساخت این بناها منافات دارد. در ایام فاطمیه سیره تربیتی حضرت بیان شود وسعی شود بهاری توام با شعور فاطمی رقم بخورد.

  • سلام و ارادت و تشکر
   حقیقت آن است که حقیر درخصوص این پیشنهادها واقعا می گردم ببینم در ایران چه کارهایی شده است، این پیشنهاد ها (که اسم آنها بدون خرج است) می تواند بعد از چندسال اجرای مداوم به شدت درآمد زا باشند
   نام بافران را در سراسر ایران شهره خواهند کرد
   ولیکن تنها قدمی اندک می خواهد و بعد هم شکل گیری یک کمیته مردمی برای پیگیری کارها
   و چه زیبا می فرمایید، مراکز فرهنگی و کانونهای مساجد (فعال یا غیرفعال) در بافران بسیار زیادند، فقط نیاز است به حرکتی 🙂

 5. بازی جالبی لطفا درمورد این بازی کمی توضیح بدی
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.