معماری

شور نیکوکاری درپرتوشعور فاطمی.(اغازایام فاطمیه)

در استانه شهادت دخت نبی مکرم اسلام ،بی بی دوعالم رمز خلقت، ناموس دهر، فاطمه زهرا سلام الله علیها قرار گرفته ایم.(بنا به روایت ۷۵ روز پس از رحلت پیامبراکرم ص)

و فاطمه جان(من که باشم که بران خاطر عاطر گذرم لطفها می کنی ای خاک درت تاج سرم)

چگونه می توانم از کسی بنویسم که خداوند تبارک وتعالی در حدیث قدسی وجود ایشان را بهانه ورمز خلقت بیان میکنند (یااحمدلولاک لما خلقت الافلاک “ولولا علی لما خلقتک” ولولا فاطمه لما خلقتکما)ترجمه روایت:ای پیامبراگر تونبودی افلاک را خلق نمی کردم واگر علی نبود تورا خلق نمی کردم واگر وجود ذی جود فاطمه نبود نه افلاک را نه تورا

ونه علی را خلق نمی کردم.افق حدیث خیلی بالاست خدا می فرماید تمام هستی رابه خاطر گل روی پیامبر افریدم وپیامبر به خاطر گل روی علی وهمه اینها را به خاطر گل وجود فاطمه (س)افریدم.

اری این همه عظمت جای تعجب ندارد از کسی که معجزه رسالت وولایت است.تولدش خیر کثیر است وشهادتش مرزی است بین حق وباطل.

قران رسول گرامی اسلام را را الگوی تمام عیار بشریت معرفی می کند واز ویژگی های اسوه بودن پیامبرانست که که نسل حضرت هم برای همگان اسوه والگو هستند.

در بین تمام الگوهایی که خداوند معرفی می کند یک الگوی زن هم وجود دارد،ومعرفی یک الگوی زن هم ضروری به نظر می رسدزیرا اگر تمام معصومین مرد بودند ان همه سفارشاتی که مختص بانوان است نظیر همسرداری،خانه داری،بجه داری،حجاب وعفاف،صبروتسلیم در برابر ناملایمات،همه در محدوده لفظ وتوصیه بودوشاید زنان ماپیش خود می گفتنداگر در میان معصومین یک زن بود وخبراز حال ما داشت این همه توصیه وتکلیف بر مانمی شد.

چرا فاطمه اسوه است؟

الگو به معنای سرمشق وپیشوا امده است (الا سوه وهی الا قتداءوالاتباع)اسوه پیشوایی است ولازمه اش اقتدا وپیروی کردن است.کلمه اسوه متضمن نکته ای است وان اینکه شیء یا فردی که نمونه قرار می گیردباید دارای ویژگی خاص باشدکه در نظر پیروان مطلوبیت داشته باشد. والا فرقی بین اسوه بودن وغیران نیست.

الگو قرار گرفتن یک موجود گاه از یک جهت است وگاه از جمیع جهات است.فا طمه زهرا (س)از جمیع جهات الگو ست که اگر فرصت شددر مجال دیگری به ان خواهم پرداخت .

اما اجمالا باید بدانیم که وجود حضرتش ترجمان کامل قران است.که به چند نمونه قرانی ان اشاره می کنیم.

اگر درقران خداوند توصیه به احترام به والدین می کندحضرت فاطمه دراین زمینه به چنان مرتبه ای از کمال می رسد که پیامبر به او می فرماید تو مادر پدر هستی واورا (ام ابیها )میخواند.

۲٫اگر در قران سخن از بخشش وایثار است حضرت سه روز متوالی افطاری خود رابه فقیر ویتیم ومسکین می بخشند تا جایی که ایه قران درباره این خانواده نازل میشود.تا حجتی باشند برانانکه میگویند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

۳٫اودرشب عروسی پیراهن خود را به سائلی می بخشندتا تارخ بنویسد که عمل کردن به قران زمان ومکان نمی شناسد.

۴٫اری اگر در قران سخن از صبر وایثار وجهاد وشهادت است اوبه قله کمالات رسیده است.

۵٫اگر سخن از ولایت ورهبری الهی است او چنان براین مهم پا می فشاردتا شهادتنصیبشان شود
،تا الگوی تمام شهدا باشد بلکه چنان باب شهادت را مفتوح می سازد تا ام اشهدا نام گیردوشهادت خود وفرزندانش را نشانه ای برای عصمت سازد.

وامروز مصادف نیز شده است با روز( احسان ونیکوکاری )وچه با مسمی، این روز نام خود را پیدا کرده است.فاطمه زهرا (س)الگویی تمام عیار وبی بدیل برای نیکوکاران است من البدو الی الابد.

منبع”کتاب سبک زندگی ۱۴معصوم(ع)

همچنین ببینید

پیکر شهید حسین پوربافرانی تشییع و در گلزار شهدای بافران آرام گرفت

پیکر پاک شهید حسین پوربافرانی که بعد از ۳۵ سال در جریان کاوش و تفحص …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.