معماری

تفاوت اصفهان و یزد در چیست؟

سلام

به شکل زیر نگاهی بیندازید، نمودار بیکاری در سال ۱۳۹۳ در نقاط مختلف کشور است. اگر ملاحظه کنید، اصفهان در مرحله بحرانی و یزد در مرحله خوب قرار دارد. به نظر شما تفاوت این استان همجوار چیست؟ چرا علیرغم وجود نعمات بیشتر خدادادی در استان اصفهان ( و باتبع نایین و بافران) در استان یزد بیکاری بسیار کمتر است؟

به نظر حقیر، در تمامی استان هایی که رنگ زرد دارند، مسئله فرهنگی عامل مهمی در کاهش بیکاری بوده است، چرا که این استان ها عموما مردم از هر نوع کاری انجام می دهند. مثلا در همدان، خود بنده چند نفر را می شناسم که با مدرک فوق لیسانس و دکترای کشاورزی در حال کشاورزی (صنعتی) هستند. به نظر می رسد برخی استان ها، فرهنگ کار و اشتغال بسیار زیادتر از استان های دیگر است و متاسفانه بافران ما هم در یکی از همان استان های ضعیف تر قرار دارد.

البته نمی خواهم شرایط دیگر را نادیده بگیرم، یعنی شکی نیست که علت کم بودن اشتغال در برخی استان ها مسائل دیگری هم است، ولیکن مشکل اینجاست که چرا مثلا استان خراسان جنوبی، استان یزد، استان هرمزگان و استان بوشهر بیکاری کمی دارند و استان هایی مانند خراسان شمالی، مازندران، اصفهان، گیلان و … بیکاری بالایی دارند؟ علت این آمار عجیب چیست؟

 

دکترهای بیکار؛ معضل جدید بازار کار+ جدول

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۱۵ دیدگاه

 1. سلام
  “فرهنگ کار” عبارت جالبیه.
  فرهنگ از تفکری که به شکل عمومی استقبال شده و در بین مردم جریان داره شکل می گیره.
  تجربیه ای که من از برخورد با مردم منطقه یزد دارم اینه که تیپ شخصیتی غالب در این منطقه، شخصیت تحوری و سیاسی هست. احساس می کنم از این نکته غافل هستیم که تفکر آدم ها و علایقشون فرق می کنه و این تفکر بسیار متاثر از از طرز زندگی، دین و آیین، محدودیت های زندگی و خصوصا مربوط به نسل های پیشین مردم منطقه است. بعضی آمار ها مثل اعتیاد، تعداد شخصیت های سیاسی، نوع و تعداد جرم ها و تعداد کارخانه ها به خوبی نشون دهنده علایق مردم منطقه یزد است. یک اصلی وجود دارد که میگه هیچ کس تنبل نیست و اتفاقا هیچ کسی تنبل به دنیا نمیاد. منتها شرایط محیطی ممکنه به نوعی باشه که امکان فعالیت مطابق علایق فرد کمتر فراهم بشه. اینجوری کاملا طبیعیه که استقبال از کارهای غیر همسو با علایق، کمتر باشه.
  خلاصه اینکه به جای فکر روی فرهنگ کار بهتره روی علایق مردم کار و فرصت ها را برای کارآفرینی بر اساس این علایق مهیا کرد. شما پیشینه مردم اصفهان و اختصاصا نایین رو ببینید. چرا قالی بافی در دوره ای اینقدر اوج گرفت؟ من یادم هست اسم فرش نایین و حتی بافران تو کتاب فارسی مدرسه بود. چرا شغل معلمی در نایین خیلی هوادار داشته؟ (البته الان همه جا طرفدار داره که به خاطر وضعیت اقتصادی و … است) اینها همه علامت به ما می ده که مردم منطقه ما یکی از علایق مهمشون هنر هست. مطمئنم همه در این مورد هم فکر باشیم. اینکه مردم منطقه ما بیشتر چی دوست دارند.
  بزارید مثال بزنم. خیلی ها هستند که احساس می کنند مسیر زندگیشون رو درست انتخاب نکردند. همیشه میگن من همیشه دوست داشتم این رشته رو بخونم یا این کاره بشم یا تو این شهر زندگی کنم یا هر چیز دیگه. این خیلی مهمه که تو تصمیم های مهم زندگی علایق، ارزش ها و استعداد هامون رو در نظر بگیریم. گوش کردن به حرف بقیه که این رشته الان تو بورسه یا این کار درآمدش خوبه یا هزار تا چیز دیگه هیچ وقت ما رو به اون چیزی که واقعا دوست داریم نمی رسونه. در سطح بالاتر برای منطقه هم همینطوره. خواهش می کنم کسانی که دارن تصمیم سازی می کنن علایق مردم منطقه رو هم در نظر بگیرن.
  ما هیچ وقت نمی تونیم خودمون رو تغییر بدیم. ما بهترین کاری که می تونیم بکنیم اینه که شرایط رو برای رشد استعداد ها و علایق خودمون مساعد کنیم.
  یا علی

 2. رضا خسروی نیا

  سلام:موضوع زیبایی انتخاب کرده بودیدمحمدرضای عزیز،اما این مدت شلوغی های اخرسال این فرصت را گرفت که پیرامون این قضیه صحبت کنیم.اگر فرصت نشد که ذیل مطالب قشنگ شما کامنت بزارم،اما بایکی از دوستان که ارتباطات خوبی با منطقه یزدداره صحبت میکردیم تمام گفته های شما را پسندیده بود وتایید می کرد.شک نکنید که اداب وفرهنگ رسوم افراد زاییده نوع تفکر انهاست ودر واقع از کوزه همان تراود که دراست.اتفاقا صحبت ما همین بود که بچه های منطقه ما هم تنبل نیستند ونوعا افراد با همتی هستند اما(باهمت)بودن یک مقوله است،و(همت بلندداشتن هم یک مقوله دیگر)

  اینکه جوانان ما دنبال جایی هستند که کار اماده باشدو به حداقل ها راضی هستند موردبحثه، اینکه به یک حقوق اداره کارویک بیمه، کفایت می کنند و تا اخرعمر درحالت روزمرگی فرار می گیرنند.من فکر می کنم نقش افراد سرمایه دار خیلی دراین عرصه مهمه،اصلا انسان وقتی به قران نگاه می کند می بیند هرجایی سرمایه وپول در حالت ایستایی قرار می گیردقران با ان مخالفت می کند ونظر قران این هست که اگر قرار است سودی به افراد برسه باید این پول حرکت کند به سمت تولیدبروداگر قرار باشدبدون اینکه پول در گردش باشد وکسی سود کند قران می گویداین رباست وربا به منزله محاربه وجنگ با خداست.چون جوانان بیکار می شوند بازار کساد می شود جوان که بیکار شد به بیان روایات ایمانش را از دست می دهد.واین مطلب در منطقه یزد خوب فرهنگ سازی شده است.در منطقه ما بعضی از افراد تجارت فرش می کنند بعد پولشان را می برند مدتی دربانک می گذارند بهره بانکی می گیرندیا خیلی هنر کنند زمین میخرن میندازن گرون بشه،خوب زمینی که به این نیت خریداری شود همان حالت ایستایی درسرمایه است که اسلام با ان مخالف است. وقتی هم به سرمایه دار می گویی برای تولید کمک کن می گوید پول خودمه اختیارش را دارم زحمت کشیده ام غافل ازاین که فکر می کند سرمایه اش وپولش پاک است.یک مطلب دیگری که دربین مردم یزد جا افتاده ومن فکر می کنم خوب فرهنگ سازی شده این است که انها تعریفشان از کار خیر ،غیر از ان چیزی است که سرمایه داران ما فهمیده اند.سرمایه داران ما اگر خیلی هنر کنند یک مدرسه میسازنن یا یک مجتمع فرهنگی ایجاد می کنند اما یک سرمایه دار یزدی با این کار مخالف است پولش وسرمایه اش را می برد سمت تولیدیعنی همان چیزی که سالها دغدغه مقام معظم رهبری است.بعد از یک چهارم سود تولید هزاران خدمات دیگر در جامعه ایجاد میکند.خیر کسی است که به سرمایه اش در جهت اشتغال حرکت دهدنه اینکه بنایی ایجاد کند که تمام طول سال بدون استفاده بماند.

 3. همت والا یا به قولی انگیزه قوی برای هدف مورد علاقه آموزش میخواد.
  اولین و بزرگ ترین قدم در فرهنگ سازی آموزش هست
  آموزش هدف مند و علمی

 4. به حداقل ها راضی شدن دو تا علت میتونه داشته باشه
  یا اینکه محیط و شرایط آماده نیست
  امکان بروز استعداد وجود نداره
  ویا اینکه فرد تشخیصش برای راه رشد ضعیفه/ این مورد با آموزش حل میشه
  ولی موضوع بحث من مورد اوله/ پول زیاد برای همه آدم ها ارزش نیست/ برای بعضی ها حتی مقدارش هم مهم نیست/ باید این تفاوت ها را درک کرد

 5. یزد صنعتی ترین شهر ایران می باشد…

 6. اشتباه اماردادید اصفهان قطب صنعتی کشوراست

 7. نه عزیزم تفاوت اصفهان و یزد اینجاست.
  خوب دقت کن لطفا

  http://www.tabnak.ir/fa/news/520554/%D8%B4%D8%A7%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%AF

  بیشتر اون چیزی که ادعا میشه برعکسه
  مخصوصا شاد بودن ایرانی ها
  خخخخخخخ
  واقعا باید … را بیشتر کرد تا شادی بیشتر شه؟
  واقعا باید ازدواج کرد تا شادتر باشی؟ دیگه بچه دار شدن که هیچی خخخخ
  واقعا صنعت بی برنامه شادی آوره؟
  نه فکر نکنم. آمارها که اینو نمی گن.

  متاسفانه پوپولیستی حرف میزنیم خیلی وقت ها.

 8. پیام های مخاطبین سایت تابناک به شکل عجیبی گزینشی شد!!!!!! روزی که من پیام ها رو خوندم خیلی متفاوت بود با پیام هایی که الان هست. به نظر می رسه… در سایت تابناک هم وجود داره

 9. سایت تابناک بود
  لطفا پیام قبلی را اصلاح فرمایید
  متشکر

 10. مهم ترین چیز توفرهنگ هرچی باشه اصفهان ازهمه شهررای ایران بهتره ازلحاظ تمیزی،زیبایی ومردمش… دمه همه اصفهانی هاگرم که همه جاذکرخیرشونه…

 11. یزد از همه شهر هابهتره درضمن خدمت اونایی که به یزد میان باید یک خوش آمدگویی بشه واقعا ممنون یزد اوله اول بوده واول خواهد بود یزد به ثبت یونسکو رسیده مبارک باشه بر تمام یزدیای خش خوب الهی تنتون سلومت دلتون خش باشه ?هرکی موافقه لایک کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.