معماری

پایان: پیشنهادات عملیاتی در موضوع توسعه اقتصادی شهر

این مقاله، آخرین یادداشت در موضوع توسعه اقتصادی است … در مقالات اقتصادی اخیر تلاش شد ابتدا ضرورت و چارچوب شوراهای توسعه در بافران بیان گردد. سپس نمونه هایی از دستور جلسات چنین شوراهایی برشمرده شود. با همه این توصیفات، آخرین مسئله آن است که امروز یک مسئول بافرانی باید چه کند؟ یعنی از اول بهمن ۹۳ چه گام های اجرایی در پیش بگیرد که طی دو یا سه سال، حرکت توسعه اقتصادی آغاز گردد.

این حقیر برخی نمونه های عملیاتی را برشمرده ام که به نظرم می تواند چراغ راه گام های اولیه پیش رو باشد، در این عناوین، سعی نموده ام تمامی اقتضائات و شرایط محیطی، زمانی و مکانی را لحاظ نمایم.

  1. اولین اقدام اجرایی، برگزاری جلسه ای با حضور برخی معتمدین، و راه اندازی شورای توسعه اقتصادی و شورای وقف در شهر
  2. دعوت از تیم های توانمند (متمولین مالی، صاحبان علم و دانش، افراد ذی نفوذ و … ) به منظور بازدید از پتانسیلهای منطقه و سرمایه گذاری
  3. آماده سازی و ارسال طرح حمایت از راه اندازی چند قطب در بافران ( می توان با مواردی چون وام و … از این اشتغالها حمایت نمود که بایستی این طرحهای حمایتی توسط مسئولین شهرستان و استان مورد تایید و تاکید واقع گردد)
  4. راه اندازی چند طرح سرمایه گذاری توسعه متعلق به شهر (وقف امام حسین علیه السلام یا وقف عام) و پذیره نویسی جهت مشارکت همه بافرانیان علاقمند (این طرح ها نیاز نیست خیلی خاص باشد، در گام اول می توان به طرحهایی مانند ایجاد یک سری واحد مرغداری، دامداری، شترداری، تاسیس چند مغازه در نایین، خرید ملک و ساخت آن در نایین و هر پروژه اقتصادی دیگر به نام امام حسین ع اشاره کرد.)
  5. تاسیس تعاونی ها یا شرکتهای کوچک درون شهر ( بسیار ساده است که یک نفر از عزیزان با تخصص مرتبط، قوانین راه اندازی شرکت، تعاونی و بنگاه های اقتصادی را استخراج کرده، و برای شهر بافران امتیازات خاص را استخراج نموده، قوانین را شفاف نمود و از همگان دعوت کرد در این شهر فعالیت اقتصادی نمایند)
  6. اشتغالزایی و درآمدزایی از همین امکانات موجود ( بالاخره در وضعیت موجود نیز مجموعه امکاناتی در اختیار است، نام نمی برم تا برداشت خاصی نشود، ولیکن با فهرست کردن فرصتهای اشتغالزایی و درآمد زایی در بافران می توانیم بدون کار خاصی، صرفا با اطلاع رسانی این فرصتها و اندکی حمایت، کار را شروع کنیم).

در مجموع به نظر حقیر، این چند گام عملیاتی کوتاه مدت، سریع و آسان خواهد توانست در بازه ۵ ساله و ۱۰ ساله، منجر به گردش مالی بسیار مناسبی در شهر شود. گردش مالی گام اول توسعه اقتصادی خواهد بود. فقط نیاز است یکی از بزرگواران درون شهر، داوطلب شده، تیمی راه اندازی شده و آستین همت بالا بزنند، برای خدا و خدمت به خلق.

ما نیز بنوبه خود هر کمکی در این راستا خواهیم نمود انشاءالله.

همچنین ببینید

شهروستا

روستای «بافران» از توابع بخش مرکزی شهرستان نایین در استان اصفهان به شهر تبدیل و به عنوان شهر« بافران» شناخته می‌شود

یک دیدگاه

  1. رضا خسروی نیا

    سلام:بسته خوبی تهیه شده انشا ئ لله مسئولین استفاده کنند،جای تشکردارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.