معماری

حساس نشدید، حساس شدیم (۷) – در جا قدم ، رووووووووووووو

سلام به همراهان همیشگی  سایت و مخصوصا این قسمت.

ایشالله عزاداریهایی که تو این دو ماه با عظمت صورت دادید و  تا پایان ماه صفر ادامه خواهید داد مورد رضای الهی و اهلبیت (علیهما السلام) قرار گرفته باشه.

خب آخرین مطلب حساس نشدید ، حساس شدیم  بر میگرده به چند روز قبل از آغاز ماه محرم. من ترجیح دادم این مدت که مردم حسابی تو مراسمهای عزاداری هستند ، شاهد برنامه ها باشم تا کاتب نقدها. به اصرار دوستان سری جدید را قبل از پایان ماه صفر به رشته تحریر در میارم ، امیدوارم افرادی که مبتلا به  نوشته ها میشن یا احساس میکنن نکنه منظور اونا باشن ، نقدها را به دید مثبت نگاه کنن و از حرف غریبه ها نترسن چرا که ترس ما باید از حرفهای مردم خودمون باشه که هدف ها جز رضای خالق و بعد از اون  مخلوق واقعی که همون مردم (عامه) هستند ،اگه شد مسلما شکست حتمی است.

۱-فستیوال انتخاب تعزیه خوانهای امسال:

یک سال انتظار تا رسیدن به ماه محرم و صفر . استفاده از موقعیت  های ناب که ممکنه بعدها حسرت بشه ارزوی همه است.  امسال از ترس حرف غریبه ها ،که میگفتن : نکنه تعزیه امسال بافرون  چون ایفا کننده نقش شمر از دنیا رفته تعطیل میشه ، یا امسال بافرونیها برا تعزیه چند دستگی دارن و…  برخی از هول حلیم تو دیگ افتادن و برا اینکه پشت سر بافران و مراسمش حرف نزنن و چهره مراسم ما توی دید اونها خدشه دار نشه، چند شبی مردم را به جای استفاده از اشنایی با معارف عاشورا در حسینیه ، توی  مجتمع بقیه الله الاعظم (عج) گرد هم مینشوندن و تست بازیگری میگرفتن . هیجان بقدری بود که مردم خصوصا جوانهای شهر را از گوشه و کنار شهر جهت تماشا به این مکان میکشوندن. خلاصه چند شبی کار مردمی که اونجا میومدن شده بود اظهار نظر و انتخاب نقشها هر کسی طرف یکی را میگرفت  که امسال فلانی باید نقش شمر را داشته باشه – دیگری میگفت فلانی باید نقش خولی را ایفا کنه و قس علیهذا.

قرار بود هر شب جوانهای ما با یکی از معارف عمیق عاشورا اشنا بشن ، و اجرا کنتندگان مراسم عاشورا و تاسوعا از یک معضل البته به زعم مردمی که غریبه هستن و در نزدیکی ما زندگی میکنن، جلوگیری به عمل بیاد ، اما بقدری حساسیت توسط خود مسئولین ما ایجاد شده بود که شب اخر تو کوچه ها یا پیامکها یا  به قول افرادی که اونجا بودن بعنوان شب فینال  یاد میشد که ادمو بجای اینکه یاد حادثه عاشورا بندازه بیشتر یاد ال کلاسیکو و… مینداخت . یه عده ای  هم اماده بودن که اگه افرادی که نقشهاشون اعلام میشه مورد طبع اونها نبود، یه فینال خاطره انگیز هم اونا داشته باشن و تست واقعی را به مرحله اجرا برسونن . که خب الحمدلله به خیر گذشت و خود امام حسین (ع) مدد کرد تا اتفاق ناخوشایندی به وقوع نپیوندد.

چرا حرف مردمی که عُمری است پیشرفت  ، هوش ، ذکاوت ، فرهنگ مردم بافران  ، برایشان مانند خاری است در چشم و نفاق و دو دستگی ، عدم پیشرفت و… مردم ما آرزو ، اینقدر برای مسئولین شهر ما مهم است که مسائل مهم مردم خودمون را فدا میکنیم تا مبادا غریبه ها حرفی بزنن. کابوس هر شبه شده که بریم ببینیم امروز درباره بافرون چی میگن تا ما نقطه مقابلش را انجام بدیم. طبیعی است اگه مسئولین ما چشمهاشون را باز کنن و به  حافظه تاریخی خودشون هم مراجعه ای داشته باشن میبینن که  مردم اون شهری که درباره شهر ما صحبت میکنن ، پیشرفت شهر خودشون را هم با حرف رسوندن به اینجا که چهره شهرشون با چندید و چند سالی که ما میدونیم و میبینیم هیچ فرقی نمیکنه.  پس اگه قراره پیشرفت شهر ما به حرف اونها باشه ،یا نکنه پشت سرما حرفی بزنن که ما هم راه اونا را ادامه میدیم و  به یاد اصطلاحی که تو سربازی به ما یاد دادن :

”    در جا قدم ، رووووووووووووووووووووووووووووو”

قطعا برای پیشرفت شهرمون استفاده از نظرات ، آرا و افکار جوونهای خودمون و نخبگان شهرمون  که مسلما دلسوزتر هستن به شهر خودشون بهتر جواب میده تا ………..

۲- ساختن سرویس بهداشتی کنار قدمگاه :

ساختن سرویس بهداشتی برای قدمگاه ،  لازم بود. اما چرا کار بصورت کارشناسی انجام نگرفت؟ این هزینه ای که صورت گرفته چرا به این شکل انجام شده؟  ساختن سرویس بهداشتی ، دقیقا زیر آثار خراب و نیمه خراب گِلی و خشتی قلعه  که  هر کسی که کارشناس هم نباشه با یک نگاه به قلعه ای که هر آن احتمال ریزش اون میره ، به این فکر میره که واقعا کسی نبود که تذکر بده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هزینه کردن پولی که طبیعتا از نذورات مردمی است ،به این صورت صحیح است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  اگه هدف نوسازی و زیبا سازیه خب چرا هدر مند کار میکنیم؟ چرا هدفمند نباشه؟  چرا بین اهم و مهم نمیتونیم انتخاب صحیح داشته باشیم؟  افرادی که داعیه خبرگی در مسائل شهر را دارن پس چرا سکوت کردن؟

بنظرم مساله قدمگاه پیچیده تر از این حرفها شده. میطلبه یه فکر اساسی براش بشهو یه بار خونه های اطراف را خراب میکنن تا امکانات جدید و گسترش فضای قدمگاه را صورت بدن ، خراب میکنن ولی تو ساختنش به مشکل میخورن. حالا یکی بیاد درست کنه. حداقل خوبی که سرویس بهداشتی تازه تاسیس داشت این بود که مردمی که برا عزاداری اومده بودن به جای نگاه کردن به خرابه هایی که چندسالیه ایجاد شده به بهانه گسترش فضای قدمگاه ، به سرویس بهداشتی نگاه میکردن و هم احسنتی به خاطر زیباسازی و هم  تاملی عمیق به خاطر بد سلیقگی در انتخاب مکان.

چون مطالب زیاده بقیه انشاالله به شرط حیات و عدم ممات در قسمت بعدی.

مثل همیشه : کوتاهترین دعا برای بلندترین ارزو:       ” اللهم عجّل لولیّک الفرج ”

ارادتمند همه شما عزیزان: مهدی پوربافرانی – آذرماه ۱۳۹۳

 

 

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.