معماری

پیشنهاد ایجاد قطب های توسعه اقتصادی در بافران

بسم الله؛ در مطلب پیشین موضوع راه اندازی شورای توسعه و شورای وقف بررسی شد. در این مطلب برخی از مواردی که به نظر می رسد می تواند در دستور کار شورای توسعه به منظور بررسی همه جانبه قرار گیرد بیان می گردد.

هر شهر و هر نقطه ای یک سری خصوصیات مثبت و منفی دارد، استعدادها و ضعفهایی که در آن وجود دارد و برای توسعه و پیشرفت این شهر می بایست زمینه های مستعد توسعه را در شهر یافته و فعال نمود. بافران نیز از این قاعده مستثنی نیست، بافران نیز قطعا یک سری نقاط مثبت و قوت دارد و یک سری نقاط ضعف (در حوزه اقتصادی را عرض می کنم) مثلا نقطه ضعف شهرمان کم آبی است، یا نقطه ضعف دیگر آن نبود زیرساختهای مناسب است و قس علی هذا.

 به نظر حقیر برای قدم گذاشتن در راه توسعه اقتصادی، می بایست ابتدا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم، و سپس بر اساس نقاط قوت و ضعف، تصمیم بگیریم چه قطبی باید باشیم؟ یعنی چه حوزه هایی را بیشتر مورد تمرکز قرار دهیم. مسلما بایستی بدانیم به دنبال چه ایده آل و مطلوبیتی هستیم؟ کدام حوزه ها را می خواهیم فعال کنیم؟ این مسئله باعث هدفدار شدن توسعه اقتصادی شده و در نتیجه زمینه توسعه پایدار، بلندمدت و هدفمند را فراهم خواهد نمود.

در اینجا، برخی از حوزه هایی که به نظر میرسد ما می توانیم در آنها یک قطب باشیم را عنوان نموده و بر می شمریم، این موارد صرفا نمونه هایی هستند که به نظر حقیر مهمتر رسیدند و قطعا می توان بسیاری نمونه های دیگر به این فهرست اضافه نمود:

۱٫ قطب پزشکی

اولین قطب که به نظر حقیر قابل سرمایه گذاری و سودآوری بلندمدت همه جانبه برای شهرمان است قطب پزشکی است. تصور کنید، مثلا در ۵ سال آینده، در تمامی شهرهای اطراف، این خبر بپیچد که پزشکان مجرب و بسیار ارزان قیمت در بافران ویزیت می کنند. حتما دیده اید در دو دهه اخیر چگونه اردکان و یزد توسعه یافته و از نظر پزشکی رشد یافته اند. این مسئله از یک سو به برنامه ریزی مدیران و از سوی دیگر به اهتمام پزشکان بر می گردد.

و اما چگونه؟ کافی است از یک سو چند دفتر و محل مناسب در بافران در نظر گرفته شود، هم مرکز بهداری بافران و هم برخی مساجد می توانند محلهای مناسبی باشند. از سوی دیگر می بایست بتوان جمعی از پزشکان بافران را شناسایی کرده و در گام های اول ایشان را به وقف وقت تشویق نمود. به نظر می رسد وقف وقت برای چند سال اول زمینه خوبی ایجاد کند تا هم پزشک تامین شود و هم هزینه زیادی نیاز نباشد. اینگونه می توان با هزینه اندک بیماران را ویزیت نمود. اندک هزینه به دست آمده را نیز می توان صرف توسعه مکان و امکانات پزشکی در بافران کرد. با این توصیفات، می توان بعد از چند سال، بافران را به یک قطب پزشکی در منطقه تبدیل کرد. این حقیر شک ندارم اگر پزشکان مجرب بافرانی حاضر به صرف اندکی وقت (هر نفر در حد ۱ روز در ۲ ماه یعنی یک هفته در سال) در بافران شوند این امر بدون هیچ زحمت خاصی محقق خواهد شد. نکته آخر هم اینکه در چنین پروژه هایی، تبلیغات می بایست به خوبی و در همه ابعاد انجام گیرد. تبلیغات موثر نقش بسیار مهم و اثربخشی خواهد داشت.

 ۲٫ قطب توریسم کویر

مسئله دیگری که می توان روی آن برنامه ریزی نمود، قطب توریسم کویر است. بار دیگر نیز تجربه یکی از شهرهای اطراف را می بینیم. منطقه خور و بیابانک، طی ۱۰ سال اخیر از نایین نیز بسیار معروف تر شده است. چرا؟ به دلیل سرمایه گذاری مناسب روی مسئله توریسم، بافران ما نیز چیزی از آنها کم ندارد، هم آثار تاریخی، هم کویر، هم جاذبه ها و دیدنی های گوناگون که در بافران ما وجود دارد. همه و همه می تواند زمینه تبدیل به مرکز توریسم باشد. اما این مسئله نیز نیازمند مدیریت، برنامه ریزی صحیح، هزینه مناسب و تبلیغات وسیع و مناسب دارد. تصور می کنم توضیح بیشتری نیاز نباشد.

 ۳٫ قطب گیاهان دارویی

هم اکنون در بسیاری از شهرهای کشور، گیاهان دارویی را به زمینه کسب درآمد بسیار خوبی تبدیل نموده اند. بافران ما که منبع غنی گیاهان دارویی است. این حقیر تیمی متخصص را دو سال قبل به شهر آوردم و گفتند در هیچ جای ایران چنین غنای گیاهان دارویی و تنوع و گستردگی وجود ندارد. در یکی از شهرهای استان اصفهان نیز یک کارگاه عظیم صرفا برای فرآوری گیاه انقوزه ایجاد گردیده بود. چه برسد به سایر گیاهان دارویی. حیف که قدر منابع اقتصادی و قطبهای شهرمان را نداریم. به نظر، تیم های بسیاری حاضرند در بافران سرمایه گذاری کرده، کارگاه های کوچک از این جنس ایجاد کنند چرا که بازدهی و نرخ برگشت سرمایه بسیار بالایی دارد.

۴٫  قطب پرورش شتر

امروزه با توسعه طب سنتی، توجه دوباره ای به شتر، گوشت آن، شیر آن و محصولات متنوع حاصل از شتر شده است. طی دو سال اخیر، میزان درخواستهایی که حول محصولات شتر در بافران (از سوی افراد مختلف ایران) به بافران می شود بسیار بسیار بیشتر شده است. ولی این مسئله هم بدون هیچگونه برنامه ریزی است. این مسئله هم یک فرصت است که به راحتی در حال از دست رفتن است.

۵٫ قطب دامداری

همانند موضوع پرورش شتر، موضوع دامداری نیز حائز اهمیت بسیار است. البته حقیر نمی دانم وضعیت آب و شرایط پیش نیاز بافران اجازه چنین مسئله را خواهد داد یا خیر، ولیکن مسلم است ایجاد دامداری منجر به توسعه کشاورزی نیز خواهد شد. در کنار آن منجر به اشتغال زایی و توسعه مالی و گردش مالی گسترده شده و زمینه توسعه را ایجاد خواهد نمود. لذا به نظرم این مسئله نیز می تواند توسط یک تیم متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

 

اینجانب برخی از موارد را بیان نمودم، در حالیکه بسیاری گزینه های دیگر نیز برای تبدیل شدن به قطب اقتصادی قابل بررسی هستند. گزینه هایی مانند:

قطب قالیبافی

قطب صنعتی

قطب معدنی

از بین این گزینه ها، و بسیاری گزینه های دیگر، صرفا گزینه قطب صنعتی توسط مسئولین محترم شهر در حال پیگیری است که به نظر حقیر جزء پایینترین اولویت ها است، قبلا هم در خصوص معضلات ایجاد قطب صنعتی گفته بودیم. برخی از مواردی که عرض کردم هزینه ها و پیش نیازها و زمینه های بسیار بسیار کمتری از قطب صنعتی نیاز دارند و سودآوری، اشتغال زایی و گردش مالی بالاتری نیز خواهند داشت.

800329_251

فراموش نکنیم در ایجاد قطبها باید به دنبال:

– توسعه با کمترین هزینه و بیشترین جذابیت برای سرمایه گذار

– توسعه با بیشترین اشتغال زایی

– توسعه همراه با بیشترین گردش مالی برای شهر

– توسعه با کمترین قدرت رقابت سایرین

– توسعه مبتنی بر مزیت های رقابتی یا نقاط قوت کلیدی شهرمان

 باشیم.

در پایان پیشنهاد می دهم هرچه زودتر شورایی برای مسئله توسعه اقتصادی در بافران ایجاد شده و فعال گردد. با فعالیت این شورا، زمینه برای توسعه همه جانبه شهرمان فراهم خواهد شد. تمامی این مواردی که عرض شد نیز می تواند توسط آن شورا بررسی و ارزیابی گردد. انشاءالله با دو مطلب دیگر، موضوع پرونده توسعه اقتصادی بسته خواهد شد.

و من الله التوفیق

همچنین ببینید

شهروستا

روستای «بافران» از توابع بخش مرکزی شهرستان نایین در استان اصفهان به شهر تبدیل و به عنوان شهر« بافران» شناخته می‌شود

۴ دیدگاه

 1. سلام فک کنم با ابن … وضعیتی که تو بافرون بوجود اومده شورای اقتصادی تاسیس نشه

 2. … این مطلبت بدرد شهرستان نایین هم نمیخوره چه برسه به …

 3. سلام
  دقیقا مسئله اینجاست که همین الان تقریبا تمامی این پیشنهادات در سطح شهرستان نایین یا شهرهای اطراف در حال پیگیری هستند، پینشهادات کاملا مبتنی بر شرایط منطقه ای و بومی شهر نوشته شده و سعی شده خیلی دور از واقع نباشند.
  ممنون

 4. سلام
  راه اندازی قطب های مختلف در بافران علاوه بر رونق و شاید انقلاب اقتصادی در بافران میتونه به بیشتر شناساندن بافران در منطقه کمک کنه که خود از عوامل جذب سرمایه های خصوصی و دولتی به شهره. به نظر میرسه شورای شفر می بایست کارگروهی را حول این موضوع و متشکل از نیروهای توانمند داخلی و خارجی و نه صرفا یک گروه چند نفره بدون بازدهی تشکیل داده و بسرعت این مهم را پیگیری کند.
  از مطلب خوبتان تشکر می کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.