معماری

پیشنهاد تفصیلی راه اندازی دو شورای اقتصادی در بافران

بسمه تعالی

در اولین مقاله از پرونده توسعه اقتصادی شهر بافران، به موضوع تشکیل دو شورای جدید در بافران پرداخته و ضمن بیان ضرورت، پیشنهاداتی برای نحوه راه اندازی شوراها بیان می داریم:

۱٫ شورای توسعه اقتصادی:

همانگونه که بسیاری از شما عزیزان مستحضر هستید (و در برخی نظرات ذیل مطلب قبلی هم ملاحظه فرمودید) شهر بافران برای توسعه اقتصادی، نیازمند راه اندازی یک کمیته یا شورای بالادستی می باشد. این شورا می بایست خارج از سیستم رسمی (شورای شهر، شهرداری، هیئات امنا و …) تشکیل گردد، هرچند اصلی ترین شورای لجستیک آن، می تواند شورای شهر بافران باشد. در حقیقت این شورا می تواند به عنوان یک شورای اقماری یا کمیته مردم نهاد، در خصوص موضوع توسعه اقتصادی راه اندازی شود.

ترکیب پیشنهادی این شورا:

از نظر حقیر بهتر است در این شورا، حداقل ۱۵ تن از دست اندرکاران حوزه توسعه اقتصادی شهر عضو باشند. به نظر حقیر این افراد می بایست ترکیب ذیل را دارا باشند:

 • حتما ساکن بافران یا نایین بوده یا بتوانند به طور منظم در جلسات شرکت کنند.
 • نیمی از شورای افراد اجرایی و با تجربه در حوزه های مدیریت شهری باشند. این افراد می توانند از مسئولین کنونی و سابق شورای شهر(دو یا سه نفر) و بافرانیان با تجربه سایر شهرها( به عنوان مثال آقای یوسف حسنی، دکتر حسین حسنی، دکتر جمال بافرانی، دکتر عباسعلی پوربافرانی و یا ….) باشند. البته از بین این افراد کسانی انتخاب گردند که بتوانند به صورت منظم در جلسات شورا حضور یابند.
 • بخش دیگر از شورا از افراد دارای توان مالی یا نفوذ سیاسی تشکیل شود. این افراد نیز می توانند از بین بسیاری از بافرانیان متمول، یا بسیاری از بافرانیانی که در سراسر کشور مسئولیتهای اجرایی و … ( به معنای نفوذ اجرایی و سیاسی خوب) دارند تشکیل شود.
 • و آخرین بخش از این جلسه می بایست افراد متخصص باشند، از نظر حقیر متخصصین اقتصاد و برنامه ریزی استراتژیک حتما بایستی در این جلسه حاضر باشند.
 • در کنار این ترکیب اصلی، به فراخور موضوعات می توان از افراد مهمان، به منظور بررسی کارشناسی موضوعات دعوت نمود.

 وظیفه اصلی این شورا چیست؟

این شورا بنا نیست سیاستگذاری یا تصمیم گیری های حاکمیتی بکند چراکه ذاتا یک شورای مردم نهاد است، لذا اصلی ترین وظیفه و رسالت شورا، تسهیل فرآیندها جهت راه اندازی قطب های اقتصادی در بافران است.

به سخن ساده تر، فرضا اگر بنا باشد یک کارخانه در بافران تاسیس گردد، قبل از تصمیم گیری، این شورا می بایست جوانب امر را بررسی کرده، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده، سرمایه را تامین(یا مسیر تامین سرمایه را مشخص) نموده و سپس اقدام به راه اندازی کارخانه شود.

یا اگر بنا است یک ساختمان پزشکان مناسب، به منظور تبدیل بافران به قطب پزشکی منطقه در بلند مدت، راه اندازی شود، این شورای می بایست ( با مشورت چند پزشک خبره) در خصوص این مسئله بررسی های لازم را به عمل آورده، پزشکان بافرانی سراسر کشور را شناسایی نموده، زمینه سازی های لازم را انجام دهد، بررسی های کارشناسی مالی و اقتصادی را در این حوزه به عمل آورده و سوددهی آن را بسنجند. سپس سرمایه گذاری لازم را در این خصوص انجام دهند. و قس علی هذا…

بنابراین این شورا، به منظور تصمیم گیری و اجرای مسائل مرتبط با توسعه اقتصادی شهر تشکیل می گردد. از نظر حقیر بهتر است در اولین جلسه، یک یا دو نفر از عزیزان بافرانی ساکن شهر بافران به عنوان دبیر شورا انتخاب شده و وظیفه تشکیل منظم جلسات (حداقل یک بار در ماه) را عهده دار شوند. همچنین لازم است در فواصل بین جلسات، پیگیر اجرای صورت جلسات بوده و دستور جلسات آتی را آماده نمایند. (مجموعه وظایف دبیرخانه ای)

20100130131814cb-social

 این شورا چگونه کار خواهد کرد؟

از نظر حقیر اولین مسئله، خود موضوع تشکیل شورا و نفرات آن می باشد. بد نیست یک دوره آزمایشی ۶ ماهه از شورا تشکیل شود و سپس در جلسه عمومی تری، اعضای نهایی انتخاب شوند. یا اینکه خیلی روی اعضا سخت گیری نکنیم، دوره اول شورا به انتخاب خود شورای شهر تشکیل شوند، و سال آینده در همایش عصر عاشورا، این افراد به انتخاب عموم گذاشته شده و ترکیب نهایی مشخص گردد.

مسئله دوم، آغاز به کار شورا است، این شورا می بایست در اولین جلسات خود، طرح های توسعه بافران، طرح هادی و … را بررسی نماید. شهرداری و شورای شهر گزارش دقیق آخرین معضلات، مسائل و مشکلات (صرفا) اقتصادی و اشتغال را طرح نمایند. همچنین گزارش آخرین اقدامات صورت گرفته به منظور رفع موانع را ارائه نمایند تا شورا در جریان همه امور مرتبط با شهر قرار گیرند.

مسئله سوم، دستور جلسات شورا است، پیشنهاد حقیر آن است که موضوعات مطرح شده در مقاله قبل( تحت عنوان قطب ها) که یک به یک در مقالات آتی به آنها خواهم پرداخت، پیشنهاد خوبی برای موضوعات اولیه است. مثلا موضوع ایجاد طرحهای صنعتی کاشت، برداشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی و تبدیل بافران به قطب صنعتی گیاهان دارویی در منطقه، می تواند اولین موضوع باشد، بعد از بررسی کارشناسی اولیه موضوع، می توان از افراد مطلع محلی، یا از کسانی مانند دکتر امامی دعوت نموده و در خصوص این مسئله راهنمایی های لازم را گرفت. سپس می توان توسط کارشناسان اقتصادی حاضر در جلسه، طرحنامه اقتصادی و طرح توجیهی و طرح ریسک تهیه شده و بررسی گردد. در انتها در خصوص سرمایه گذاری برای راه اندازی فاز آزمایشی این طرح تصمیم گیری شده و سپس برای تامین سرمایه (از طریق خود بافرانیان، دولت، سرمایه گذاران غیر بافرانی یا سایر منابع) تصمیم گیری شود. اعضای جلسه می توانند اولین گام ها را برای اجرایی شدن طرح، با کمک شورای شهر بردارند و تا پایان اجرایی شدن موضوع، نظارت کامل داشته باشند. پس از واگذاری موضوع به مدیر مربوطه(برون سپاری به سرمایه گذار خود طرح، یا به تیم مدیریت صنعتی طرح) می تواند طرح دیگری در دستور کار شورا قرار گیرد.

مسئله چهارم ضمانت اجرای شورا است، این ضمانت در صورت انتخاب مناسب اعضا، خود به خود ایجاد خواهد شد چراکه درصورت حضور افراد توانمند اجرایی، صاحب نفوذ سیاسی و دارای توان مالی در کنار یکدیگر، همین هسته می تواند زمینه ساز آغاز طرحها و سرمایه گذاری و اجرایی شدن در آنها باشد.

 

۲٫ شورای وقف

موضوع دیگر که در بافران می بایست هرچه زودتر برای آن فکری شود، بحث وقف است که قبلا در مقاله ای پیرامون آن مفصل صحبت شده بود. به نظر حقیر این موضوع خیلی مهمتر از موضوع قبل نیز است. الان وقف و نذر در بافران، خیلی مرکز و مرجعی ندارد(اصطلاحا خیلی پدر مادر ندارد)، هرکس تصمیم به هر اقدام فرهنگی، مذهبی، عمرانی و … عام المنفعه بکند (حتی بدون بررسی های کارشناسی)، طرح را کلنگ زده و سپس اقدام به درخواست کمک می نماید.(باز هم اصطلاحا راه بنداز جا بنداز شده است). این مسئله باعث شده است مجموعه ای از پروژه ها(بعضا عالی و بعضا ضعیف) در شهر اجرا شود، دوباره کاری ها، فعالیتهای غیرکارشناسی و … از نتایج این وضعیت است. لذا امروز می بینیم هرچه پیش می رویم، رغبت مردم برای وقف و سرمایه گذاری و کمک در پروژه ها کمتر و کمتر می شود. اینجاست که نیاز به یک شورای بالادستی و برنامه ریزی دقیق برای وقف ها مشخص می شود.

 اعضای شورا:

به نظر حقیر اعضای شورا بایستی مجددا ترکیبی باشند از افراد صاحب نفوذ در خود بافران( نمایندگان هیئت امنای مراکز مذهبی، نمایندگان شورا و …) در کنار نمایندگانی از بافرانیان خارج بافران که بتوانند در این خصوص وقت کافی گذاشته و نفوذ و ارتباطات زیادی هم در این خصوص داشته باشند.

IMAGE634955658676942664

 وظیفه شورا:

شورا دو وظیفه اصلی دارد:

اولا ساماندهی وقف های مالی خدماتی، بدان معنا که برای مدیریت وقف ها برنامه ریزی کرده و تمامی وقف های مورد نیاز شهر از کانال این شورا پرداخت شود. به عموم بافرانیان نیز اطلاع رسانی گردد که بهتر است در صورتی به مراکز مختلف کمک مالی نمایند که این شورا آن را تایید کند. این مسئله هیچ اجباری برای خیٌر ایجاد نمی کند و ممکن است فرد خیر بخواهد به هرجایی کمک کند، اما حداقلی از اطمینان و اعتماد را نسبت به وقفهای مورد تایید این شورا ایجاد می کند. همچنین از وقف های بدون کار کارشناسی و هدر رفتهای پول مردم جلوگیری می شود.

 در ثانی آغاز وقف های جدید و متنوع

در شهر ما نیاز به وقفهای جدید به خوبی حس می شود. از وقف های سرمایه گذاری گرفته، تا وقف سود، تا وقف غیرمالی(وقف زمان و تخصص) و … . این شورا می بایست در این خصوص نیز برنامه ریزی کرده و اقدام کند. مردم را آگاه کرده و زمینه های آغاز این وقف ها را فراهم نماید.

مثالی عرض می کنم:

موضوع وقف سرمایه گذاری: یعنی این شورا، راسا یک طرح سرمایه گذاری با به نام امام حسین علیه السلام آغاز کرده و سپس درخواست کمک نماید. همانطور که مثلا در حال حاضر کلنگ یک ساختمان را می زنیم بعد از مردم تقاضای کمک می کنیم، در این حالت نیز فرض کنید یک کارگاه، یک مغازه، یک کارخانه یا حتی یک تریلر را وقف امام حسین علیه السلام کرده، و اعلام می کنیم که تمامی بافرانیان عزیز در این امر خیر شرکت کنند. اعلام می شود این مسئله از یک سو باعث اشتغال زایی می شود، از سوی دیگر باعث می گردد سود این پروژه مثلا در فلان امر استفاده شود. (اگر ببینیم در قدیم عمده وقف ها اینگونه بود، وقف زمین کشاورزی، وقف و نذر شتر و …). مثلا فرض کنید می توانستیم بگوییم ۴۰۰ میلیون تومان نیاز داریم برای خرید یک دستگاه تریلر، وقف امام حسین علیه السلام، که از یکسو ۲ بافرانی را مستقیما شاغل می کند، از سوی دیگر سود آن وقف ساخت یک شبستان برای حسینیه می شود. (سود چنین پروژه ای در بدترین حالت سالانه ۲۵ درصد خالص است) یعنی هر سال ۱۰۰ میلیون تومان به پروژه شبستان تزریق شده و بعد از ۵ سال کل پروژه ایجاد شده بود. تریلر هم همچنان کار می کرد و برای پروژه های دیگر به کار گرفته می شد.

موضوع وقف سود: می توان از هم اکنون به مذاکره پرداخت تا برخی از عزیزان بافرانی، سود پروژه های خود را به صورت زمانی یا درصدی وقف نمایند. مثلا فرض کنید به یک بافرانی گفته شود، از فلان مغازه که در فلان محل اجاره داده ای، تا ۱۰ سال، هر سال ۱۰ درصد از سود آن را تخصیص به هزینه های آموزش قرآن، یا هزینه های ورزش شهر بافران بکن. یا این پول را صرف هزینه های بهینه سازی فضای شهری، پارک ها و … بکن. یا این پول را وقف برای ایجاد و بازسازی مساجد، ساخت خانه برای افراد کم بضاعت، صندوقهای خیریه و … و … بکن. یا صرف راه اندازی این پروژه های اشتغال زایی در بافران بکن. اگر ۲۰ نفر چنین کاری بکنند، جمع این پول ها مبالغ بسیار زیادی می شود.

موضوع وقف زمان: که قبلا هم عرض کردم، بایستی بر روی آن کار کرد و بحث وقف زمان را جدی گرفت. وقف زمان به این معنا است که مثلا یک پزشک بافرانی بگوید من می خواهم هر سال ۸ روز را به بافران اختصاص دهم در قالب ۴ بازه ۲ روزه. پس هر ۳ ماه می تواند ۲ روز به بافران آماده و رایگان بیماران را ویزیت نماید. (بیمارانی که با تبلیغات مناسب از نایین هم می آیند) حال فرض کنید امثال این پزشک ۱۰ نفر باشند.، یعنی ما تقریبا در سال هر هفته می توانیم ۲ روز، ویزیت رایگان توسط پزشکان با تخصص های مختلف و گوناگون داشته باشیم.

همین مسئله را یک عالم روحانی بگوید، مثلا یک روحانی بگوید من می خواهم هر سال یک هفته برای یک موضوع خاص فرهنگی در بافران وقف کنم، در خود شهر هم برنامه ریزی شود و این روحانی در آن هفته، بتواند ۱۰ نوجوان را در قالب یک اردو، مجموعه کلاس، طرح های دیگر، در یک طرح فرهنگی آموزش دهد. این امر برای سایر سنین و سایر افراد هم اتفاق بیفتد. نتیجه این می شود که مثلا در هر ماه، دو روز در بافران دوره های تفسیر قرآن و اخلاق بسیار حرفه ای، دو روز دوره های تربیتی برای نوجوانان و جوانان، دو روز برای حل مشکلات فرهنگی، دو روز برای رفع اختلافات خانوادگی توسط روحانیون برگزار شده و توسعه فرهنگی زمینه سازی می گردد.

یا فرض کنید یک مهندس عمران بگوید من هر سال ۱۰ روز برای بافران به صورت متناوب در طول سال وقت می گذارم. ۱۰ روز دیگر را هم شهرداری خریداری کند، حضور ۲۰ روز یک مهندس عمران در بافران می تواند ضامن اجرای بسیاری از پروژه های عمرانی شهرمان باشد.

امثال این موضوع بسیار زیاد است.

 این شورا می تواند این دو مسئله را در دستور کار خود قرار داده و به فعالیت و برنامه ریزی و فرهنگ سازی در خصوص این مسائل بپردازد.

 

ضمن پوزش بابت زیاده گویی، به فراخور فضا و اقتضائات سایت، تلاش نمودم کلیاتی از آنچه می بایست در این دو شورا مد نظر قرار گیرد طرح نمایم. به نظر حقیر، هیچ راهی برای توسعه اقتصادی، قبل از راه اندازی این دو شورا و امثال اینها وجود ندارد. شوراها فضاهایی هستند که مشارکت جمعی را ایجاد نموده و گسترش می دهند. از همه عزیزان تقاضامندم در این خصوص اگر پیشنهادی دارند بفرمایند تا انشاءالله در تصمیمات آتی مسئولین لحاظ گردد انشاءالله.

و من الله التوفیق

همچنین ببینید

گزارش تصویری از شب هفتم ماه محرم

مراسم شب هفتم ماه محرم با حضور امام جمعه شهرستان نایین حجت الاسلام سجادی و …

۲۲ دیدگاه

 1. برای یک جلسه درس خوب است ضمنا بعضی اقایان دکترای سفارشی… هستند

 2. با سلام
  اولین خصوصیت یک طرح قابلیت اجرایی آن است
  به نظر بنده با این پیش طرح امکان آن ضعیف است

  • با سلام و تشکر
   سعی کرده بودم تا حد امکان اجرایی باشد
   اگر نقاط اصلاح برای اجرایی شدن را بفرمایید ممنون میشوم
   مد نظرم بود مواردی که در کامنت قبلی گفته بودید در ان شورای توسعه اقتصادی بحث گردد

  • با عرض سلام و خسته نباشید
   اینجانب هم با نظر دوست گرامی که گفته اند «اولین خصوصیت یک طرح قابلیت اجرایی آن است» موافقم امیدوارم اولا به طرح nساله حرم تا حرم که کلی هزینه صرف طراحی های آن روی کاغذ شد نگردد که با آینده نگری دوستان شبستان در مسیر این طرح ساخته شد و زمزمه هایی از بنای عمرانی دیگری به گوش می رسد که قرار است اجرایی شود که بماند
   اما امیدوارم طرح شما طرح باشد نه آرزو و رویا و همان طور که دوست دیگری گفته اند «به هرحال بایددراتاق فکرشهربافران ،این مسائل به صورت جدی ،بررسی شود وتمام کسانی که داعیه خدمت به بافران رادارند، به صورت جدی از چنین طرحی استقبال کنند،وفقط درحدشعارباقی نماند.» البته اگر شورای فکر در حد چند نفر که در کلیه کمیسیون ها کمیته ها و شوراها و مساجد دخیل اند خلاصه نشود و از کلیه افکار دوستان استفاده نمایند و دامنه ی تحمل خود را نسبت به انتقادهای سازنده بالا ببرند باز هم از شما متشکرم

   • با سلام و تشکر فراوان
    اتفاقا حقیر به دنبال راهکاری برای جلوگیری از طرحهای کارشناسی نشده یا طرحهای روی کاغذ غیر واقعی بودم و پیشنهاد این دو شورا به همین منظور است
    تصور میکنم این شوراها و امثال ان بتواند محلی برای افزایش بهره وری اقتصادی شهرمان باشد
    ممنون میشم اگر راهکاری برای اجرایی تر شدن ان دارید بفرمایید
    ارادتمندم

 3. رضا خسروی نیا

  سلام:ایده وطرح شما بی نظیراست،من دراین چندسال ؛طرحی به این جامعی ؛درسطح شهرستان هم ندیده ام؛حتی کسانی هم که کارهای کلان اجرایی انجام داده اند،وبافرانی هستندبیشتر مجری، بوده اند و کارطراحی ،به این معنا ،که شما به ان پرداخته اید ،پرداخته نشده است؛مخصوصا درباب وقف؛ خیلی فکرخوبی است مانیازمندبومی سازی ؛وبه روزرسانی درزمینه وقف، هستیم.اما گیر کاراینجاست ،که بستری که بخواهد،دران، این مباحث مطرح شود وجودندارد،به هرحال بایددراتاق فکرشهربافران ،این مسائل به صورت جدی ،بررسی شود وتمام کسانی که داعیه خدمت به بافران رادارند، به صورت جدی از چنین طرحی استقبال کنند،وفقط درحدشعارباقی نماند.خدا به شماعزیز بزرگوار که وقت می گذارید ومسائل رابه صورت مو شکافانه ودقیق بررسی میکنید جزای خیر بدهد.موفق باشید.

 4. عباسعلی پوربافرانی

  با سلام خدمت دوستان و با تشکر از دوست عزیزم جناب آقای محمد رضا
  اینجانب عباسعلی پوربافرانی در سال ۸۳ فوق لیسانس گرفتم و متاسفانه دکترا ندارم
  از توجه آقا محمد رضا در خصوص ارائه «پیشنهاد تفصیلی راه اندازی دو شورای اقتصادی در بافران»
  صمیمانه تشکر می نمایم و به عنوان کوچکترین عضو از جامعه بافرانی ها آماده هرگونه همکاری در حد توان در این زمینه هستم قطعا نقطه نظراتی قابل بحث و بررسی وجود دارد که در آینده در خدمت دوستان خواهم بود با تشکر مجدد

  • با سلام و تشکر فراوان
   با توجه به اطلاعی که از فعالیتهای علمی شما دارم تعجب میکنم می شنوم هنوز برای دکترا اقدام نفرموده اید
   قطعا چنین سطح فعالیت علمی در سطح دکترا است ولو اینکه رسما اقدام نکرده باشید
   هرچند، برخی دوستان، دارندگان دکترا را هم سسفارشی می نامند و این هم دلیل دیگری بر این است که هنوز بافرانی ها همگرا نیستیم
   ممنون میشوم نظرات حضرتعالی را پیرامون طرحها استفاده نماییم
   با عرض ارادت

 5. عباسعلی پوربافرانی

  با سلام و تشکر مجدد
  در سال ۸۷ از دانشگاه خارجی پذیرش گرفتم و متاسفانه امکان رفتن هموار نشد در سال ۹۱ و ۹۲ نیز در مصاحبه داخل حد نصاب را کسب ننمودم ان شائ الله بتوانم در سال ۹۴ قدمی در این خصوص بردارم با تشکر مجدد از عنایت شما (( فقط جهت اطلاع خودتان))

  • بابا چه گیری دادید
   من دکترا دارم .مش غلام هم دارد .آقام هم دارد آقای مش غلام هم دکترا دارند
   اصلا اونی که برای اولین بار گیر داد خودش دکتر .
   قبول نداره بیاد پای عمل .
   اخوی همه چیز که به مدرک نیست .آقای من حدود ۲۳۰ واحد پاس کرده .مدرکش لیسانس است اما خدایی چیزی از دکترا کم نداره که هیچی .یک سری هم بالاتر از سرهاست .
   اصلا خودت دکتر .فوق دکتر
   تو را خدا بس کنید .مقصودم عباسعلی نیست .اون بنده خدا که اول بار این توپ را شوت کرد را می گم .
   قربون روی گل شسته ونشسته همه شما خوبان
   تو جیبت درهم ودلاری و تومانی داری ؟
   عاشقتم
   مدرک داری و پول نداری .برو یک فکر در آمد بکن
   همین وبس .
   ————————-
   صرف نظر از شوخی من و ارادت خدمت همگی تو را خدا کش ندهید .بندش پاره می شود .
   دوستتان داریم .چه با مدرک و چه بی مدرک .پولدار و بی پول
   غضنفر آبدارخانه تهران بارانی یک درجه بالای صفر

  • سلام
   بنظر میرسد کامنت را خصوصی گذاشتید ولی اتوماتیک منتشر شده است
   انشاالله آنچه خیر است واقع بشه
   ارادتمندم

 6. مهدی شهریاری بافرانی

  سلام
  ای کاش م مدرک را بر می داشتیم و کمی هم فکر می کردیم و درک خود را تعالی می بخشیدیم…
  ای کاش
  بابا من هم کارم دکترا داره داره اینجا تو معدن به عنوان کمک اشپز کار میکنه . جدی میگم
  همشهری …عزیزم مدرک بی پول و سرمایه مثل خر بی پالان می ماند

 7. مهدی شهریاری بافرانی

  اقا محمدرضا عرب خدا وکیلی به دل نگیری .. اینم روحیه … دیگه چیکارت کنم

  • سلام آقا مهدی
   ارادت دارم خدمت شما و مدتی ججاتون خالی بود دلتنگ بودیم
   در تایید فرمایش شما ملا شدن آسان ولی آدم شدن دشوار است
   دقیقا عرض بنده هم همین بود که دکترا اگر صرف مدرک مطرح شود صرفا یک کاغذ پاره است
   انشاالله خدا به همگی ما توفیق درک بیشتر و خدمت والاتر بده
   خیلی ارادتمندم و خدمت ابوی هم سلام گرم ما را ابلاغ بفرمایید

 8. سلام
  تشکر می کنم از نویسنده خوش فکر این مطلب بابت ارائه چنین دیدگاه ها و نظرات جامع و شاملی.
  ابتدا در پاسخ به یکی از نظرات عرض کنم که اگر بنده خدایی با مدرک دکتری در حال کاری غیر تخصصی اش است، اگر مدرکش را با صلاحیت گرفته باشد و علمش را داشته باشد، این امر جای خوشحالی ندارد باید بر این اوضاع گریست.
  در باب مطلب حاضر به نظر این حقیر نیز تشکیل شوراهایی با هدف معلوم و معین بویژه در امر وقف نیاز جدی است. برای اولین بار این نکته را شنیدم که واقعا می شود زمان را نیز وقف کرد. چرا متخصصین مختلف بافرانی و غیربافرانی را گرد هم نیاوریم و چنین فعالیت هایی را صورت ندهیم. در ضمن منابع مالی باید هدایت شوند. الان و در این عصر خیلی عمل حداقلی ای است اگر اصل مال وقف شده را مصروف نیاز کنیم در حالیکه می توان همانطور که اشاره نمودید در کنار ایجاد اشتغال های زیاد، سود وقف را وارد موارد مطرح نمود. تقاضا دارم که دوستان شورای فعلی در این باب دست به کار شوند و قدم اول و خیر را بردارند.
  در مورد شورای اقتصادی هم چینش نفرات حاضر به نحو مطرح شده خیلی مناسب است و تشکیل این شورا هم از ضروریات است. تنها نکته ای که قابل عرض است این است که باید از کارشناسانی استفاده کنیم که علم این زمینه را داشته باشند نه تنها یک مدرک بلکه در میدان عمل توانمندی خود را اثبات کرده باشند. و چه اشکالی دارد که در کنار افراد اجرایی و باتجریه و افراد توانمند مالی و ذی نفوذ بافرانی، ار متخصصان غیر بافرانی استفاده شود؟ چرا که هدف به نتیجه رسیدن کار است نه تشکیل شدن صرف شورا. خیلی وقت ها شوراها و … تنها از روی قوم و خویشی و دوست و رفاقتی و راضی شدن به خداقل ها است نه از روی نیازها برای رسیدن به نتیجه.
  تشکر

 9. سلام
  جناب آقای عرب
  ابتداٌ از نظراتتون ممنون ولی به عنوان یک مقاله نویس ابتدا بد نیست بعد از فرضیه سازی ، به بررسی کارهای انجام شده قبلی و آثار آن بپردازیم ( تشکیل شوراهای مختلف توسط جناب آقای اسلامی در گذشته و خروجی آن ) و سپس خروجی آن به عنوان یک نظر به گروهی ارجاع و پس از تجمیع آرا در منظر انتشار و دریافت نظرات عموم و …
  دوماٌ امیدوارم که این شوراها (کارگروه ها)همانند آنچه که در ادارات از آن تعبیر به کار گره زنی میشود نگردد
  سوماٌ انتخاب نفرات و بحث تضاد منافع (بالاخص سیاسی گرایی حاکم و …)
  چهارم گزارش امکان سنجی و توجیهات لازمه
  و …

 10. بحث مدرک رااولین بار بنده مطرح کردم فکر نمی کردم عمومی شود شرمنده شدم وانتظاردارم اقایان ادامه ندهند ضمنا لطف کنید وبرای کلمات فارسی تنوین بکار نبرید .دوما وسوما و……. غلط است

 11. با سلام
  تشکیل شوراها بایستی به دور از خط و خط بازی و تنها با دید الهی و هدف رسیدن به نتیجه در راستای رضای الهی صورت بگیرد. مورد خوبی در نظر آقا محمد مطرح شده است که نیازی نیست متخصصین حتما بومی باشند، اگر شد و افرادی یافت شدند که علم و حلم و دیدگاه عالمانه و حکیمانه بر مبحث مورد نظر داشتند که فبهاالمراد چه بهتر از اینکه از خود متخصصین بومی استفاده شود ولی در غیر این صورت خیلی بهتر است که برای پیش رفتن کار، چشم خود را بر روابط ببندیم و با وسعت دید و قلب تپنده به حال مردم شهر نه حال اطرافیانمان، شوراها را تشکیل بدهیم و تلاش کنیم برای رسیدن به هدف. امیدوارم که شوراهای اینچنینی تشکیل گردد بویژه شورای وقف برای ساماندهی به امور جاری آن هم با نظرات کارشناسی و با گردهم آمدن افراد مورد نیاز. قطعا این شوراها می توانند به شورای شهر فعلی در راستای رسیدن به اهداف و ارائه خدمت بهتر و شایسته تر کمک شایانی کنند که این کار اجر عظیمی خواهد داشت. از ارائه مطالب مفید در این جا تشکر می کنم. الله یارتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.