معماری

حساس نشدیــــــــــــــد ، حساس شدیـــــــــــم(۶)

سلام . وقت همه شما بخیر. یه مدتی ننوشتم ، این بدین معنا نبود که سوژه ای برای حساس شدن نبود ، چرا بود شاید اگه می نوشتم الان بجای شماره (۶) بالا باید می نوشتم (۶۰) و یا…. حیف ، حیف که مورد خطابهای من در نوشته هایم هنوز نمی تونن تصور کنن که مردم میدانند و شاید مناعت طبع بلند مردم شهرمون سکوت پُر معنایی داره که گوشهای تیزی میخواد که بشنوند ولی کو اون گوشها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امشب که مینویسم چند روز دیگه بیشتر به شروع ماه حزن و ماتم (محرم الحرام) باقی نمونده. یکسال منتظر موندیم تا دوباره محرم از راه برسه . دوباره شور حسینی تمام کشور را در بر بگیره. تو این چند روز باقی مونده تو را خدا اونایی که مسئول شهر هستید جوری برنامه نریزید که مثل این چند سال اخیر رنگ و بوی قدیم شهرمون توی عزاداریهامون حس نشه. فکر کنم از وقتی ما هم شهری شدیم عزاداریمون از سادگی و بی ریایی داره فاصله میگیره. قبلا عزاداریهامون باشعور ( آگاهی) بود الان چی؟ اگه قراره برنامه های عزاداری که توی شهر ما مثل هر سال انجام میشه ، باشه ، دیگه نیاز به تشکیل کمیته انتظامات و برگزارکنندگان و …. نداره . مردم ما سالهاس خودجوش صبح میان توی هیئت ، عصرها خبری نیس ، شبها دوباره مردم میان و به همین شکل تاسوعا را به عاشورا میرسونیم و میره تا سال بعد و تا یاد بعد .

مواردی که از عزاداری شهر مون قابل پیش بینی هست می نویسم ، امی انکه با درایت مسئولین مربوطه در حوزه های کاری خودشون این مشکلات رفع و یا به حداقل ممکن برسه. انشاالله.

توشهر ما ایام محرم فستیوال رونمایی از مادحین و مرثیه خوانها ست. بعضی هم که دارای برش هستن فارغ از صدای خوب که داشته باشن یا نه سالهاست که رونمایی شده اند. پارسال تو بخش نقد عزاداریها نوشتم : بیایید قبل از شروع محرم مرثیه خوانهای هیئت شهرمون را ساماندهی کنیم فارغ از هرگونه جناح و باند بازی . بذارید چندساعتی که مردم عزاداری میکنن واقعا فضای واقعه کربلا براشون مجسم بشه. چه کسی گفته هر کی یه ته صدایی داره حتما باید تو ماه محرم اونم روزی که همه برای یه عزاداری خوب جمع شدن باید بخونن؟ چرا نظارتی روی این کار نمیشه؟ چرا اشعاری که میخونن توسط اهل فن که فعلا در حاشیه ای فقط نظاره گر هستن چون اجازه نظر ندارن بازنگری نمیشه؟ چرا طنینهایی که انتخاب میکنن برا خوندن به ضرس قاطع هیچ کدوم مناسب نیست؟؟؟؟؟ چرا موقع مرثیه خوندن همه مردم را مشغول خوردن کیک و پذیرایی میکنن؟ خیلی کار اشتباهی است. قراره ما عزاداری کنیم ، یه چیزی از فرهنگ عظیم عاشورا به داشته های قبلیمون اضافه بشه نه اینکه از یه طرف کیک میاد ، از یه طرف نوشیدنیها، از طرف دیگه ماکولات دیگه و تا بخواهی تمرکز کنی دوباره….بعد هم حرکت به سمت یه مسجد دیگه ، همین آش و همین کاسه و تا چشم به هم بزنیم تاسوعا تمام ، عاشورا تمام . چی کسب کردیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امسال محرم شروع نشده خیلی زود آوازه بافران تو منطقه پیچید و اونم بخاطر مراسم غلط و غیر ضروری تامین هیزم غذای ظهر عاشورای پادرخت که بقدری اسفناک بوده که میشه حدس زد امسال هم جزو بی برنامه ترین سالهای عزاداریه. چرا یه عده ای به اسم شهر بافران باید کاری بکنن که اصلا ضرورت نداره؟ این در حالیه که خبر میرسه ذخیره هیزم بقدر کافی موجود بوده ولی به اسم امام حسین (ع) و آبرو ریزی های بعدی که متاسفانه …………….

اگه قراره کسی مسئولیت این برنامه ها و کُلّا عزاداریهای بافران را قبول نکنه پس لطفا در حین مراسم هم کسی در لباس مسئول یا متنفذین شهر دخالت نکنه و بذاره مردم کار خودشون را بکنن. اما اگه کسی برای حتی کوچکترین موضوعی هم احساس مسئولیت کنه باید بپذیره که پیشنهادهای مردم را بشنوه و انتقادها را به جان بخره. اشتباهات و درگیریهای حین مراسم سالهای اخیر و خراب شدن سیستمها و ……. از الان پیش بینی بشه.

طرحهای برگزاری مراسمها خاصه در روز تاسوعا و عاشورا قبل از اجرا توسط چندین نفر ، سبک و سنگین بشه تا در زمان اجرا زیبایی مراسم تحت الشعاع بدی این طرحها قرار نگیره.

تعزیه مخصوصا امسال که جای خالی مرحوم حاج ولی الله که سالیان سال ایفاگر نقش شمر بود احساس میشه . ولی مواظب باشیم اگه قراره تعزیه اجرا بشه قبل از اون برنامه هاشون توسط گروه کارشناس دیده بشه ، نباشه پس از هزار و خورده ای سال مردم شاهد واقعه ای جدید از کربلا و حادثه اون باشن.

برنامه غذای شبهای محرم و روز تاسوعا و عاشورا با توجه به برودت هوا و همچنین در نظر گرفتن همه جوانب قضیه خاصه حضور مهمانان در شهر ما ،مبادا شاهد صحنه هایی باشیم که کار برای خوردن لقمه ای غذای اباعبدالله (ع) به قسم و قسم خوردن و خدای ناکرده گیس و گیس کشی بکشه. زمان شروع و خاتمه توزیع غذاها چه در شبها و چه روز عاشورا مشخص باشه ، اعلام بشه و سعی بشه تو همون ساعات هم کار انجام بشه . مبادا مثل سالهای گذشته صبح عاشورا مردم دو دسته شدن عده ای توی هیئت و عده ای هنوز تو صف طویل غذا- در صور امکان مکان توزیع غذای عاشورا دو جا باشه تا سزیعتر کار انجام بشه و مردم به عزاداریشون هم برسن .

روی هیئتها نظارت بیشتری انجام بشه. از زمان شروع ، مدت توقفها برابر برنامه از قبل مشخص شده ، نیاوردن وسایل اضافه داخل هیئتها از قبیل عَلَمها و کتلهای غیر ضروری ، مشغول نشدن خیل کثیری از جمعیت در جلو و اطراف هیئتها به حواشی موجود از قبیل : صبح تاسوعا که عده زیادی هیئت را رها کرده مشغول نگاه کردن به ذبح حیوانات در جلو هیئت هستن . ، نظارت بر عدم حرکت بانوان دنبال هیئتهای سینه زنی و زنجیر زنی آنهم با یک برنامه ریزی و تبلیغ خیلی قوی در شبهای محرم بدین صورت که هنگام حرکت هیات عزاداری به سمت مساجد ، حسینه یا مسجد جامع میزبان عزاداری بانوان باشد و برنامه های قوی از قبیل سخنرانیهای مفید و مرثیه خوانهای شهر نیز مجلس را اداره کنن. نگذاریم جوونهایی که اومدن هیات خدای ناکرده به جای جمع کردن ثواب با کوتاهی مسئولین مربوطه به ورطه گناه نزیدیکتر شوند. – سیستمهای صوت را از همین حالا قوی کنید مبادا دوباره مانند سال گذشته در حین اجرای عزاداری سیستمهای صوت سکوت را بر فریاد ترجیح دهند. تا یادم نرفته دَمهای هیئت سینه زنی دیگه خیلی خیلی تکراری شده ، من بچه بودم همین بوده الان خودم بچه دارم هنوزم همونهاست ، این نوحه ها برای ما و نسلهای گذشته حس نوستالژیک داره با تکرار کردن زیاد اونها زیبایی شون را خراب نکنید . اینهمه نوحه اینهمه شعرهای زیبا و با معنای مناسب هست لطفا زحمت بکشید در صورت امکان و صلاحدید یه سری شعر و دَمِ جدید برای هیئت پیدا کنید.

فرهنگ نماز اول وقت و فلسفه قیام امام حسین توسط خطبای توانمند شهرمون خاصه حاج اقا اسلامی و حاج اقا حبیبی به زبان همه فهم مکررا باز گویی شود تا مردم پس از حضور در هیات خود را به مساجد شهر برسونن. پیش بینی برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر خاصه در روز تاسوعا ، علاوه بر مسجد جامع در جای دیگری مثل حسینیه هم بشه تا مردم بهانه کمی جا را برای از دست دادن ثواب نماز جماعت اول وقت نداشته باشند. ضمنا برگزار کنندگان طوری تنظیم کنند که حداقل پانزده دقیقه قبل از اذان حلقه ماتم تمام شده باشه تا مردم فرصت وضو گرفتن را هم داشته باشن و محلهای برگزاری نماز جماعت هم اعلام بشه تا مردم بهتر و سریعتر خودشون را به این فریضه که همانا یکی از درسهای بزرگ قیام عاشورا بوده برسونن. تمنا میکنم اونقدر عزاداری را طول ندهید که اذان در حال پخش شدن باشه و هنوز حلقه ماتم در حسینیه دارن عزاداری میکنن. به تعبیر دیگه واجب را فدای مستحب نکنید.

همون طور که مدیر محترم سایت هم نوشته بودن فیلمبرداریها و عکاسیها محدود بشه تا توجهات و تمرکز عزاداران هم به هم نریزه. همچنین این فیلمها کجا فرستاده میشه ، چی میشن و…. معلوم نیست ممکنه حتی از عزاداریهای ما بخوان سوء استفاده هم بشه ، پس میطلبه عده ای که قراره فیلم یا عکس بگیرن با نظارت مسئولین شهر با کاور و یا کارت مشخص و به صورت کاملا محدود باشن و از فیلمبرداری سایرین و افراد متفرقه جلوگیری به عمل بیاد.

شهرداری روی فضای شهر در ماه محرم حتما نظارت کنه ، خاصه پارچه نوشته ها و بنرهایی که نصب میشه مواردی نباشه که مثل سال گذشته دقیقا روبروی شهرداری بنری نصب شده بود ، یک نقاشی را به تصویر میکشید که مفهومی از واقعه عاشورا را دنبال نداشت و این یعنی غفلت شهرداری و عدم نظارت بر تابلوها ، پارچه نوشته ها و…. در شهر. لازم نیست زیاد هم شلوغش کنن شاید نصب دو یا سه بنر اون هم با موضوعی که همه را جذب مفهوم خودش کنه بهتر باشه تا مطالبی که هر چی فکر کنیم آخرش هم هیشکی نتونه تشخیص بده چی می خواسته بگه.

نظارت روی ذبح گوسفندها و شترها ، خواهشا این فرهنگ غلط را که جلوی هیات باید قربانی خودشون را مردم ذبح کنن از ذهن مردم حذف کنید . عبور مردم از روی خونابه های نجس ، انتشار ویروسهای برخاسته از ان، صحنه های منزجر کننده ذبح اگر چه در طول سال با وجود جنایات مختلف در سراسر جهان با سر بریدن انسانها مردم ما اشنا هستن و به اندازه کافی ناراحت میشن ، عزاداری امام حسین را با افریدن صحنه های خشن خاصه برای کودکان به خاطرات وحشتناک تبدیل نکنید. بیایید با مشخص کردن یک مکان مشخص و اعلام به همه مردم ، بخواهید که همه قربانیهای نذری خوشون را به اونجا ببرن. اگه هدف رضایت الهی باشه که مسلما هم همینطوره مردم هم خواهند پذیرفت.

از ظهور و بروز نمادهای غلط به اسم عزاداری جدا جلوگیری شود. نمادهایی مانند : شیری که ناگهان وارد حسینیه میشه و کاه و علوفه روی مردم میریزه ، معلوم نیست کجای واقعه کربلا در ان صحرا و بیابان شیر اومده و کاه با خودش آورده و ریخته روی سر مردم یا به تعبیر شیر نشینهای شهر ما داره شیون میکنه. بخدا این صحنه ها برای بچه ها که ترسناکه و ممکنه فرهنگ عاشورا را به مخاطره بکشه و برای بزرگترها نه تنها خنده دار که حرکات شیر ممکنه مدتها نقل محافل باشه و منتج به این بشه که پس مسئولین چیکاره بودن؟   یا دمام زنهای شهر که به راحتی بدون هیچ گونه ممانعتی برای هر مراسمی که جمعیت زیاد باشه خاصه تاسوعا و عاشورا پیداشون میشه. استفاده از آلات و ادوات موسیقی در عزاداری جایز نیست ، پـــــــــــــــــــــــــس کجایید مسئولین؟ چرا خاموش نشسته اید ؟ چرا فرهنگ غنی عزاداری شهر ما داره هر سال رنگ می بازه؟ چه کسی جوابگوست؟

برای همایش بافرانیهای مقیم نمی نویسم چون زیاد جالب انجام نمیشه یعنی بیشتر تلف کردن وقته تا رسین به نتایج خوب تو این جلسات. ضمنا مدیریت محترم سایت و نظرات ارزشمند دوستان در اینخصوص همه چیز را گفته دیگه باید دید مسئولین محترم و برگزار کننده هنوز هم به انجام اشتباهات خودشون مصرّ هستن یا تحول شگرفی را امسال شاهد خواهیم بود.

موارد ی که قابل پیش بینی بود نوشتم اگه عمری بود و زنده بودم نقد عزاداریها را امسال هم خواهم نگاشت.

ارباب صدای قدمت می آید               هنگامه اوج ماتمت می آید

ما در تب داغ و غم تو میسوزیم                      پنج روز دگر محرّمت می آید.

کوتاهترین دعا برای بلندترین آرزو:  اللهم عجل لولیّک الفرج     آمین

ارادتمند و ملتمس دعای خیر شما :     مهدی پوربافرانی- پاییز ۱۳۹۳

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

سلام

پاییز ۸۴ اولین روزهایی بود که سایت بافران در قالب وبلاگ کلید خورد. در آن …

۴ دیدگاه

 1. حمیدرضا پوربافرانی

  سلام خدمت برادر عزیزم آقا مهدی
  مطلب خوبی اشاره کردی ولی ای کاش به قول خودت شاهد خواندن حساس نشدید ، حساس شدیم ۶۰ بودیم
  به حمد وقوه الهی این افتخار نصیبمون شده که حاج آقا حبیبی تو شهرمون قدم نهاده و و کمی اوضاع فرهنگی ، اجتماعی و… بافرون رو تغییر کرده که جا داره از همه زحمت هایی که این چند مدت من جمله برگزاری نمایشگاه بانوی آفتاب ،جشن ولادت امام رضا (ع) ، جشن ازدواج و جشن بزرگ غدیر خم تشکر کنم .
  امیدوارم که سالیان سال تو شهربافران بتونیم از وجود چنین عالمی نهایت استفاده رو بکنیم .
  در مورد مطالبی که اشاره کردی هم انشاء ا… در جلسه ای که شهرداری وشورا حتمن اعضای سایت بافران را در جریان جلسات ماه محرم قرار خواهد داد و میتونه از فکر و ایده جوانانی چون شما وبرادران عزیزو بزرگوارم محمدرضا عرب بافرانی و حمیدرضا عرب بافرانی تو این جلسات استفاده کنه .
  نقدت خیلی خوب بود . امیدوارم موفق وموید باشی .

 2. چه عجب اینجا یه نفر به جشن غدیر هم اندک اشاره ای کرد!

 3. عاشورا یک فرهنگ است حفظ آن یک وظیفه است…

  ممنون بخاطر همه حرفایی که گفتنش خیلی بجا بود اما …

 4. سلام
  ازاقای مهدی پوربافرانی واقعا تشکرمی کنم نوشته هاشون واقعا بجا بودوای کاش مسئولین یه نیم نگاهی به پیشنهادات میکردن.
  الان مهم ترین مسئله ماذبح گوسفندان است تاکی ما بایدبگیم که این کارمناسب روز عاشورا نیست شمامسئولین که … پس چراکاری نمیکنیدفقط بلدین بگین مامسئولیم @

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.