معماری

خداوند فریب خوردگان شیطان را بخشید

نکته های قرآنی در باره عفو و گذشت
۶-خداوند فریب خوردگان شیطان را بخشید
هر گناه ، یک سقوط از مقام انسانی و افتادن در دام شیطان است. شیطان از وسوسه های کوچک شروع می کند -وچنان هم استادانه وسوسه می کند که انسان خیال می کند فکر خودش است اما به دلیل اینکه فطرت بشر پاک است و پاکی را دوست دارد به راحتی می توان فهمید که افکار گناه آلوده و اندیشه های پلید از سوی شیطان است .- تاکم کم و گام به گام ، طعمه خویش را به سوی گناهان بزرگ سوق دهد و در آنها ثابت نگه دارد!
بنابر این هرجا که فکر گناه و سرپیچی از دستورات الهی به سراغ ما آمد بدانیم که شیطان در حال رخنه کردن در حریم عفاف و عقل و خوشبختی ما است !(۱)
استاد شیخ حسین انصاریان در سایت خویش در این باره نوشته است :
از آیات کریمه قرآن استفاده مى شود: شیطان سوگند یاد کرده که: چند برنامه را در دعوت خود اجرا کند و گام به گام خود را به سوى هدف هایش نزدیک سازد.
۱- از بندگان خدا نصیب معینى را انتخاب مىکند که انسانهاى باایمان و اراده ضعیف، تسلیم اویند.
۲- با گمراه کردن و زیبا جلوه دادن راه باطل، حق را بر مردم مى پوشاند.
۳- با وعده ها و آرزوهاى دور و دراز و رنگارنگ بندگان را سرگرم مى سازد.
در حدیث پرمغز و هشدار دهنده اى از امام صادق ع وارد شده است که وقتى آیه:
وَالَّذِینَ إِذَا فَعَلُواْ فحِشَهً أَوْظَلَمُواْ أَنفُسَهُمْ ذَکَرُواْ اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ یُصِرُّواْ عَلَى مَا فَعَلُواْ وَهُمْ یَعْلَمُونَ» «۲»
و آنان که چون کار زشتى مرتکب شوند یا بر خود ستم ورزند، خدا را یاد کنند و براى گناهانشان آمرزش خواهند؛ و چه کسى جز خدا گناهان را مى آمرزد؟
و دانسته و آگاهانه بر آنچه مرتکب شده اند، پا فشارى نمى کنند.
نازل شد، ابلیس بالاى کوه ثور در مکّه رفت و با صداى بلندى فریاد کشید و سران و یارانش را جمع کرد. گفتند: اى آقاى ما چه شده که ما را فراخوانده اى؟
گفت: این آیه نازل شده چه کسى مى تواند با آن مقابله کند؟ یکى از شیاطین بزرگ گفت: من مى توانم، نقشه ام چنین و چنان است. ابلیس طرح او را نپسندید. دیگرى برخاست و گفت: چنین کنم، مانند او ابلیس باز هم نپذیرفت. سپس وسواس خناس ایستاد و گفت: من از عهده آنان برآیم، ابلیس گفت: چگونه؟ گفت: آنها را با وعده ها و آرزوها سرگرم مى کنم تا آلوده به گناه شوند و هنگامى که مرتکب شدند، توبه را از یادشان مى برم! ابلیس گفت: تو مى توانى از عهده این کار برآیى. پس او را تا روز قیامت مأمور به آن کرد. (۲)
۴- مردم را به اعمال خرافى و وهم ى، مانند ترس از فقر و مال اندوزى فرا مى خواند و سنتها و بدعتهاى بى پایه را پدید مى آورد و سپس از آداب و رسوم آنان محسوب مى شود.
۵- مردم را به تغییر و تبدیل فطرت و آفرینش پاک خداوند وادار مى کند و آنان را به صفات و خوى حیوانى و دنیوى علاقمند مى کند.
۶- مردم را گام به گام با آسان و شیرین کردن مقدمات عمل؛ تشویق به اجرا مى کند.
تمام دستگاههاى شیطانى و ابزار و یاران او براى پیاده کردن نقشه هاى شوم او از روش خطوات یعنى قدم به قدم بهره مى گیرد و از دیدگاه تربیتى همان طور که تربیت انسان مرحله به مرحله تکامل پیدا مى کند، انحراف او هم درجه به درجه در وجودش نفوذ مى کند.
به عنوان مثال: آلودگى جوان از مرحله دیدن و تماشاى صحنه هاى گناه آلود آغاز شده، سپس به مرحله شرکت در محفل یا استفاده از مادهاى به عنوان آرامبخش و درمان روانى ادامه پیدا مى کند. و آنگاه به مرحله نهادى و حرفهاى در مى آید و جوان به شکل جنایت پیشه و معتاد مشهور، به عالم حیوانیت در مى آید.
یا در باب شبهه افکنى و تردید در اعتقادات آدمى، به او وسوسه مى کند که براى مرگ و توبه وقت زیاد است، یا چه کسى گفته خدا عذاب مى کند، یا چه کسى از درون قبر خبر داده، یا چه کسى از آن دنیا برگشته و …
به این ترتیب او فرمایشهاى همه انبیا و ائمه اطهار و اولیاى الهى و عالمان را نادیده مى گیرد، و در انتظار معجزه یا عذاب آسمانى، به نیرنگ شیطان دچار مى شود و این مؤمنان واقعى هستند که باید جانب حق و حقیقت را به نیکى بشناسند.
از سوی دیگر ، رحمت الهی اقتضاء دارد که بندگانی که فریب این دشمن را خورده اند و پشیمانند از لوث گناه پاک شوند تا بتوانند شخصیت خویش را باز سازی نمایند و با عبرت از گذشته به گناه و عصیان آلوده نشوند.
بنابر این گناهکارانی که از کردار زشت خود پشیمان می شوند ودر صدد توبه و جبران بر می آیند مورد لطف و بخشش خداوند سبحان واقع می شوند.
به عنوان مثال در جنگ احد عده ای فرار کردند .- فرار ازجنگ هم بخاطر زمینه ای بود که در اثر گناه ، در وجود خویش برای رخنه و وسوسه شیطان فراهم کرده بودند.- اما وقتی از اینکار بدشان پشیمان شدند ، مورد لطف و بخشش الی واقع شدند. در آیه ۱۵۵ آل عمران در این باره آمده است :
إِنَّ الَّذِینَ تَوَلَّوْاْ مِنْکُمْ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّیْطَنُ بِبَعْضِ مَا کَسَبُواْ وَلَقَدْ عَفَا اللَّهُ عَنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ حَلِیمٌ
همانا کسانى از شما که روز برخورد دو سپاه (در اُحد، از جنگ) روى برگرداندند (و فرار کردند،) جز این نبود که شیطان به خاطر بعضى از کردار (ناپسند)شان آنها را لغزانید و البتّه خداوند از آنها گذشت، براستى که خداوند آمرزنده ى بردبار است.
مفسر تفسیر نور ذیل این آیه نوشته است :
آیه در مورد فرار بعضى از مسلمانان در جنگ اُحد است. چنانکه در تفاسیر آمده است؛ در جنگ اُحد جز سیزده نفر که پنج نفر آنان از مهاجرین و هشت نفر از انصار بودند، همه فرار کردند. در مورد نام این سیزده نفر، جز على ع اختلاف است که چه کسانى بودند.
در جنگ اُحد مسلمانان چهار گروه شدند: ۱- شهدا ۲- صابران ۳- فراریان که مورد عفو قرار گرفتند ۴- منافقان.
پیام ها
۱- یکى از علل فرار از جنگ، گناه است. «تولّوا… ببعض ما کسبوا»
۲- گناه، میدان را براى وسوسه هاى شیطان باز مى کند. «استزلّهم… ببعض ماکسبوا»
۳- خطاکار را نباید براى همیشه طرد کرد ودر کیفر او شتاب کرد. «عفااللّهعنهم»
۴- خداوند گنهکاران را مى بخشد، پس شما آنان را ملامت نکنید. «عفَااللّه عنهم»
در تفسیر نمونه هم آمده است :
این آیه، باز ناظر به حوادث جنگ احد است و حقیقت دیگرى را براى مسلمانان بازگو مى کند و آن این که:
لغزش هائى که بر اثر وسوسه هاى شیطانى به انسان دست مى دهد و او را به گناهانى مى کشاند، نتیجه زمینه هاى نا مناسب روحى است که بر اثر گناهان پیشین در انسان فراهم شده و راه را براى گناهان دیگر هموار ساخته است و گرنه وسوسه هاى شیطانى در دل هاى پاک که آثار گناهان سابق در آن نیست اثرى نمى گذارد…
و به این ترتیب، به آنها مى آموزد که براى کسب پیروزى در آینده باید بکوشند نخست خود را تربیت کنند و دل را از گناه بشویند.
ممکن است منظور از گناهى که سابقاً مرتکب شده اند، همان گناه دنیاپرستى، جمع آورى غنائم و مخالفت فرمان پیامبر(ص) در بحبوحه جنگ بوده باشد.
یا گناهان دیگرى که قبل از حادثه احد مرتکب شده بودند و نیروى ایمان را در آنها تضعیف کرده بود.
مفسر بزرگ مرحوم «طبرسى» در ذیل این آیه، از «ابوالقاسم بلخى» نقل مى کند که در روز احد همه مهاجرین و انصار جز ۱۳ نفر (که با پیامبر ۱۴ نفر مى شدند) فرار کردند، از این ۱۳ نفر ۸ نفر از انصار و ۵ نفر از مهاجرین بودند که در شخص این افراد اختلاف شده به جز على(ع) و طلحه که همه بالاتفاق گفته اند، آنها فرار نکردند.

—————–
۱- برای آشنایی با خلقت ، کارها وگروههای شیطانی به کتابهای :عصیانگر ۱و۲ که از اینجانب منتشر شده است مراجعه فرمایید.
۲- بحار الأنوار: ۶۰/ ۱۹۷، باب ۳، حدیث ۶؛ الأمالى، شیخ صدوق: ۴۶۵، حدیث ۵٫

همچنین ببینید

پیکر شهید حسین پوربافرانی تشییع و در گلزار شهدای بافران آرام گرفت

پیکر پاک شهید حسین پوربافرانی که بعد از ۳۵ سال در جریان کاوش و تفحص …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.