معماری

خداوند گذشت کنندگان نیکوکار را دوست دارد

نکته های قرآنی در باره عفو و گذشت
۳- خداوند گذشت کنندگان نیکوکار را دوست دارد
وقتی بدانیم که کاری که انجام می دهیم موجب تقرب ما به حضرت حق می شود و مارا دوست می دارد برای انجام آن انگیزه بیشتری می یابیم.
عفو و گذشت ، حتی برای افراد غیر مسلمانی که کافر حربی نمی باشند نیز امری مطلوب و شایسته است و سبب توجه آنها به اسلام وگرایش فطریشان به فضایل اخلاقی و انسانی می شود.
بسیاری از کفار در اثر حلم و بردباری پیامبر اکرم ص و ائمه اطهار ع به دین اسلام علاقه نشان داده و مسلمان شده اند .
به عنوان مثال:
مرد صحرانشینی از پیامبر تقاضای کمک کرد و چون پیامبر به او مقداری کمک کرده بود که در نظر آن مرد ناچیز و اندک جلوه کرده بود، به پیامبر اهانت کرد و اصحاب آن حضرت را به خشم آورد؛ که نزدیک بود به او آسیبی برسانند، ولی رسول اکرم او را به خانه برد و دوباره به او کمک کرد و در ضمن این کار را کرد تا وضع زندگی آن حضرت را از نزدیک ببیند. پس از آن که مرد وضع پیامبر را تماشا کرد و دانست که به شاهان شباهت ندارد و سیم و زری نیندوخته است به دلیل اهانتش از پیامبر عذرخواهی کرد ولی پیامبر به او امر فرمود تا عذرخواهی را در حضور اصحاب تکرار کند تا کینه‌ای که اصحابش نسبت به او داشتند برطرف شود . پیامبر با این کارش او را رام و وادار به عذرخواهی کرد و در دل او محبت ایجاد کرد و او را از جمله مشتاقان دین ساخت و به سعادت و افتخار نزدیک نمود، و نیز به اصحابش فهماند که همواره مدارا و بردباری بیش از خشونت کاربرد تربیتی دارد چنانکه پیامبرص در باره همان شخص به اصحابش فرمود : «داستان این مرد شبیه داستان مردی است که شترش رمیده بود و مردم به قصد کمک به دنبال شتر می‌دویدند و شتر بیشتر می‌رمید. صاحب شتر به مردم گفت: «به شترم کاری نداشته باشید من می‌دانم چگونه رامش کنم». آنگاه مقداری علف به دست گرفت و آرام به طرف شتر رفت و او را نوازش کرد و مهارش را گرفت و با خود آورد. پیامبرص فرمود: اگر من نیز شما را در برابر اهانت و گفته آن مرد رها می‌کردم، او را می‌کشتید و با این حال او داخل در آتش می‌شد.[۱] اما من با او مدارا کردم و از آتش نجات یافت و به دین گروید. و عاقبت نیکو یافت.[۲] خداوند متعال در آیه ۱۳ سوره مائده در این باره فرموده اند :
فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاصْفَحْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ
پس، از آنان درگذر و از لغزشهایشان چشم بپوش. همانا خداوند نیکوکاران را دوست مى دارد.
مفسر تفسیر نور ذیل این آیه نوشته است :
– در برخورد با دشمن، انصاف را فراموش نکنیم. («الاّ قلیلاً» یعنى همهى بنىاسرائیل توطئهگر نبودند.)
– عفو و صفح، از مصادیق احسان است. «فاعف عنهم و اصفح… المحسنین»
– عفو وگذشت از کافر نیز احسان ونیکى است. «فاعف عنهم… انّ اللّه یحبّ المحسنین»
– نیکوکار، محبوب خداست. «انّ اللّه یحبّ المحسنین»
در تفسیر نمونه هم آمده است :
آیه این نوید را مى دهد که عفو از آزار افراد و گذشت از آنها انسان را در ردیف محسنین و نیکوکاران قرار مى دهد و این سبب محبوبیت در پیشگاه خدا خواهد شد و روشن است: حبیب براى محبوب خود همواره نعمت و موهبت را مى خواهد.
———————
۱- طریحی، فخرالدین: مجمعالبحرین، تحقیق: سیداحمد الحسینی، دوم، مکتب نشر الثقافه الاسلامیه، ۱۴۰۹ق.
۲- عاملی (شهید ثانی)، زین الدین بن علی: مسالک الافهام إلی تنقیح شرائع الاسلام، اول، تحقیق و نشر: مؤسسه معارف اسلامی، قم، ۱۴۱۳ق.

همچنین ببینید

پیکر شهید حسین پوربافرانی تشییع و در گلزار شهدای بافران آرام گرفت

پیکر پاک شهید حسین پوربافرانی که بعد از ۳۵ سال در جریان کاوش و تفحص …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.