معماری

نکته های قرآنی در باره امر به معروف و نهی از منکر۱۲

۱۲- قاتلان آمرین به معروف و ناهیان از منکر در ردیف قاتلین انبیا هستند !
نام آمرین به معروف و ناهیان از منکر در ردیف نام انبیا برده شده است .این امر نشانگر مقام رفیع و ارزش والای آنها است .
آمرین به معروف و ناهیان از منکر رهروان واقعی راه پیامبران الهی هستند و همان کاری را انجام می دهند که انبیای الهی انجام می داده اند . به همین جهت هم سنخ و همراه آن بزرگوارانند.
اکنون کسانی که در پی آزار و اذیت و قتل آمرین به معروف و ناهیان از منکر هستند باید بدانند که اقدام به گناه عظیم و کبیره ای کرده اند که خداون قهار در آیه ۲۱ سوره آل عمران آن را در ردیف قتل انبیا ذکر فرموده است :
إِنَّ الَّذِینَ یَکْفُرُونَ بَِایَتِ اللَّهِ وَیَقْتُلُونَ الْنَّبِیِّینَ بِغَیْرِ حَقٍّ وَ یَقْتُلُونَ الَّذِینَ یَأمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ الْنَّاسِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِیمٍ
براستى کسانى که به آیات خداوند کفر مى ورزند و پیامبران را به ناحق مى کشند وکسانى از مردم را که فرمان به عدالت مى دهند مى کشند، پس آنان را به عذابى دردناک بشارت ده. ازاین آیه استفاده می شود که :
-قاتلین آمرین به معروف و ناهیان ازمنکر کافرند .
-کشتن پیامبران کار کفار است .
-کشتن آمرین به معروف و ناهیان از منکر در ردیف کشتن پیامبران آمده و حاکی از گناه عظیم است .
-کشندگان آمرین به معروف و ناهیان از منکر عذاب دردناک دارند.
در تفسیر نور ذیل این آیه آمده است :
-گاهى طاغوتها براى کشتن فرزانگان با تبلیغات و شایعات و توجیهات، کار خود را حقّ جلوه مى دهند. «بغیر حقّ»
– نام کسانى که به عدالت دعوت مى کنند وآمرین به معروف وناهیان از منکر، در ردیف انبیا برده شده است. لذا کیفر قاتلان آنان نیز همچون قاتلان پیامبران است. «فبشرهم بعذاب الیم»
مفسر تفسیر نمونه هم نوشته است :
۱-در آیه اول آمران به عدالت و دعوت کنندگان به معروف و حق در ردیف پیامبران شمرده شده اند، و کفر به خداوند، کشتن پیامبران و کشتن این گونه افراد در یک سطح قرار گرفته است و این نهایت اهتمام اسلام را به مسأله بسط عدالت در اجتماع، روشن مى سازد.
از آیه دوم شدت مجازات کسانى که اقدام به قتل چنین مردم صالحى بکنند به خوبى روشن مى شود; زیرا سابقاً گفته ایم «حَبْط» درباره همه گناهان نیست بلکه در مورد گناهان شدیدى است که اعمال نیک را نیز از میان مى برد(۱) و از همه گذشته، نفى شفاعت از این اشخاص، نشانه دیگرى بر شدت گناه آنها است.
۲ ـ منظور از «بِغَیْرِ حَقّ» این نیست که مى توان پیامبران را به حق کشت، بلکه منظور این است قتل پیامبران همیشه به غیر حق و ظالمانه بوده است و به اصطلاح «بِغَیْرِ حَقّ» قید توضیحى است که براى تأکید آمده.
۳ ـ رضایت به عمل دیگران
از جمله فَبَشِّرْهُمْ بِعَذاب أَلِیْم: «آنها را به عذاب شدید بشارت بده»! استفاده مى شود که کافران معاصر پیامبر(ص) نیز مشمول این آیه بوده اند در حالى که مى دانیم آنها قاتل هیچ یک از انبیاء نبوده اند و این به خاطر آن است که هر کس راضى به برنامه و مکتب و اعمال جمعیتى باشد در اعمال نیک و بد آنها سهیم است، و چون این دسته از کفار (مخصوصاً یهود) نسبت به برنامه هاى پیشینیان خود و اعمال خلاف آنها سخت وفادار بودند، مشمول سرنوشت آنها خواهند بود.
۴ ـ کلمه «بشارت» در اصل، به معنى خبرهاى نشاط انگیز است که اثر آن در «بَشَرَه» و صورت انسان آشکار مى گردد، به کار بردن کلمه بشارت در مورد عذاب در این آیه و بعضى دیگر از آیات قرآن در واقع یک نوع تهدید و استهزاء به افکار گنهکاران محسوب مى شود، و این شبیه سخنى است که در میان ما نیز متداول است که اگر کسى کار بدى را انجام داد در مقام تهدید و استهزاء به او مى گوییم: «مزد و پاداش تو را خواهیم داد»!.
۵ ـ در حدیثى از «ابو عبیده جراح» مى خوانیم که مى گوید: از رسول خدا(ص ) پرسیدم: کدامیک از مردم عذابش در روز قیامت از همه شدیدتر است؟

فرمود: «کسى که پیامبرى را به قتل برساند، یا مردى را که امر به معروف و نهى از منکر مى کند، سپس این آیه را تلاوت فرمود: وَ یَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ حَقّ وَ یَقْتُلُونَ الَّذِیْنَ یَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النّاسِ».

سپس افزود: «اى ابا عبیده! بنى اسرائیل ۴۳ پیامبر را در آغاز روز در یک ساعت کشتند، در این حال ۱۱۲ نفر از عابدان بنى اسرائیل قیام کردند و قاتلین را امر به معروف و نهى از منکر نمودند، آنها نیز در همان روز کشته شدند، و این همان است که خداوند مى فرماید: فَبَشِّرْهُمْ بِعَذاب أَلِیْم».(۲)

——————————————————————————–
۱ ـ براى توضیح و بررسى درباره مسأله «حَبْط» به ذیل آیه ۲۱۷ سوره «بقره» مراجعه فرمائید.
۲ ـ «مجمع البیان»، جلد ۱ و ۲، صفحه ۴۲۳ (جلد ۲، صفحه ۲۶۲، مؤسسه اعلمى مطبوعات، طبع اول، ۱۴۱۵ هـ ق) ذیل آیات ـ «فتح القدیر» شوکانى، جلد ۱، صفحه ۳۲۸، عالم الکتب، ۵ جلدى ـ «درّ المنثور»، جلد ۲، صفحه ۱۳، دار المعرفه، طبع اول، ۱۳۶۵ هـ ق ـ «مجمع الزوائد هیثمى»، جلد ۷، صفحه ۲۷۲، دار الکتب العملیه، بیروت، ۱۴۰۸ هـ ق.

همچنین ببینید

پیکر شهید حسین پوربافرانی تشییع و در گلزار شهدای بافران آرام گرفت

پیکر پاک شهید حسین پوربافرانی که بعد از ۳۵ سال در جریان کاوش و تفحص …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.